2017 USA South Baseball

Date Away Home Status Links
 
February
Fri. 3 Greensboro 15 Covenant 4 Final
  Piedmont 5 Guilford 6 Final
  Southern Virginia 2 William Peace 3 Final
  Millsaps 8 Huntingdon 0 Final
Sat. 4 Southern Virginia 2 William Peace 5 Final
  Greensboro 12 Covenant 8 Final - 7 innings
  Piedmont 10 Guilford 1 Final
  Lynchburg 5 Methodist 6 Final - 11 innings
  Sewanee 3 LaGrange 10 Final
  Millsaps 4 Huntingdon 6 Final
  Greensboro 5 Covenant 0 Final
  Southern Virginia 5 William Peace 1 Final
  Johnson (TN) 6 Maryville (Tenn.) 10 Final
  Lynchburg 0 Methodist 20 Final
  Millsaps 12 Huntingdon 3 Final - 7 innings
Sun. 5 Sewanee 4 LaGrange 16 Final
Wed. 8 N.C. Wesleyan # 5 Mount Olive JV 3 Final
  LaGrange 10 Berry 9 Final
  N.C. Wesleyan # 1 Mount Olive JV 3 Final
Fri. 10 Rhodes 6 LaGrange 7 Final
  Montgomery, AL @ Montgomery, AL
  Emory & Henry 2 Covenant 7 Final
  Methodist 1 Birmingham Southern 3 Final
  @ Piedmont College
  Guilford 1 William Peace 0 Final
  Chris. Newport 6 Piedmont 7 Final
Sat. 11 Va. Wesleyan 4 N.C. Wesleyan 8 Final - 10 innings
  LaGrange 8 Southwestern (Tex.) 4 Final
  Montgomery, AL @ Montgomery, AL
  Washington and Lee 5 Averett 8 Final
  Emory & Henry 7 Covenant 8 Final - 7 innings
  Southern Virginia 4 Greensboro 8 Final
  Maryville (Tenn.) 2 Trinity (Tex.) 4 Final
  Millsaps Invitational @ at Belhaven University
  William Peace 14 Guilford 11 Final
  Va. Wesleyan 5 N.C. Wesleyan 6 Final - 8 innings
  Emory & Henry 1 Covenant 6 Final - 7 innings
  Washington and Lee 6 Averett 3 Final
  Oglethorpe 13 Huntingdon 3 Final - 7 innings
  Firehouse Classic
  Southern Virginia 1 Greensboro 12 Final
  Methodist 5 Piedmont 7 Final
  Maryville (Tenn.) 6 Millsaps 0 Final
  Millsaps Invitational
Sun. 12 Chris. Newport 12 Methodist 10 Final
  @ Demorest, G.A.
  Lynchburg 8 Averett 2 Final
  Guilford 13 William Peace 10 Final - 10 innings
  Texas-Tyler 8 Maryville (Tenn.) 1 Final
  Millsaps Invitational @ Belhaven University - Jackson, MS
  Rhodes 5 Huntingdon 1 Final
  Birmingham Southern 3 Piedmont 4 Final
  LaGrange 9 Oglethorpe 4 Final
  Firehouse Classic @ Montgomery, Ala.
Tue. 14 Virginia St. 6 William Peace 4 Final
  Barton 5 N.C. Wesleyan 3 Final
  Ferrum 1 Washington and Lee 3 Final
  Birmingham Southern 8 LaGrange 5 Final
Wed. 15 Roanoke 13 Averett 9 Final
  Guilford 10 Methodist 4 Final
Thu. 16 Piedmont 13 Millsaps 2 Final
Fri. 17 Berea 1 Covenant 13 Final - 7 innings
  Berea 2 Covenant 3 Final - 8 innings
  Ferrum 1 Chris. Newport 6 Final
  Mary Washington 4 Methodist 6 Final
  Rhodes 8 Piedmont 4 Final
  @ Millsaps
  Huntingdon 1 Southwestern (Tex.) 3 Final
Sat. 18 Marymount (Va.) 3 Averett 1 Final
  Roanoke 10 Greensboro 9 Final
  Berea   Covenant   Cancelled
  Rhodes 4 LaGrange 8 Final
  @ Jackson, MS
  MacMurray 1 Maryville (Tenn.) 6 Final
  Ferrum 8 Chris. Newport 5 Final
  DeSales 5 Methodist 12 Final
  Huntingdon 4 Southwestern (Tex.) 12 Final
  Brevard 1 William Peace 5 Final
  Roanoke 5 Greensboro 3 Final
  Marymount (Va.) 11 Averett 4 Final
  MacMurray 8 Maryville (Tenn.) 4 Final
  LaGrange 9 Fontbonne 2 Final
  @ Jackson, MS
  Huntingdon 7 Southwestern (Tex.) 5 Final
  Dallas 4 Piedmont 14 Final
  @ Millsaps
Sun. 19 Me.-Presque Isle 1 N.C. Wesleyan 11 Final
  Brevard 4 William Peace 0 Final
  Ferrum 1 Chris. Newport 16 Final
  Averett 0 Guilford 4 Final
  MacMurray 11 Maryville (Tenn.) 6 Final
  Greensboro 8 Lynchburg 3 Final
  LaGrange 8 Dallas 3 Final
  @ Jackson, MS
  Me.-Presque Isle 2 N.C. Wesleyan 7 Final
  Bridgewater (Va.) 3 Methodist 7 Final
  Brevard 4 William Peace 11 Final
  Greensboro 4 Lynchburg 6 Final
  Piedmont 9 Millsaps 8 Final
Mon. 20 Me.-Presque Isle 1 N.C. Wesleyan 20 Final - 7 innings
Wed. 22 N.C. Wesleyan 13 St. Andrews 12 Final
  Ferrum 4 Guilford 8 Final
  St. Augustine's 7 William Peace 3 Final
  Maryville (Tenn.) 4 Berry 8 Final
  Covenant 6 Oglethorpe 8 Final
  Washington and Lee 10 Huntingdon 5 Final
  Washington and Lee   LaGrange   Cancelled
Fri. 24 Averett *   N.C. Wesleyan   2:30 PM
  Elmira (N.Y.)   Methodist   4:00 PM
  Guilford   Greensboro   4:00 PM
  @ NewBridge Bank Park (Greensboro, N.C.)
  Covenant *   LaGrange   5:00 PM
  Piedmont *   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
  Emory   Huntingdon   7:00 PM
Sat. 25 Mitchell   Methodist   12:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Ferrum   12:00 PM
  @ Fayetteville, NC
  William Peace   Roanoke   1:00 PM
  Greensboro   Guilford   1:00 PM
  Averett *   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Covenant *   LaGrange   1:00 PM
  Piedmont *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Emory   Huntingdon   2:00 PM
  William Peace   Roanoke   4:00 PM
  Covenant *   LaGrange   4:00 PM
Sun. 26 Ferrum   Frostburg St.   12:00 PM
  @ Fayetteville, NC
  Piedmont *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Guilford   Greensboro   1:00 PM
  Averett *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Huntingdon   Emory   2:00 PM
  Rutgers-Camden   Methodist   2:00 PM
Mon. 27 Eastern   William Peace   1:00 PM
  Eastern   William Peace   4:00 PM
Tue. 28 Sewanee   Covenant   2:00 PM
  Ferrum   Roanoke   3:00 PM
  LaGrange   Oglethorpe   6:00 PM
  Adrian   Piedmont   7:00 PM
  Huntingdon   Birmingham Southern   7:00 PM
 
March
Wed. 1 Guilford   Averett   2:30 PM
  Methodist   York (Pa.)   3:00 PM
  Ripken Complex @ Myrtle Beach, S.C.
  Emory & Henry   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  Adrian   Piedmont   7:00 PM
Fri. 3 Maryville (Tenn.) *   Covenant   2:00 PM
  Ferrum *   Methodist   5:00 PM
  LaGrange *   Piedmont   7:00 PM
  Huntingdon *   Greensboro   7:00 PM
Sat. 4 Maryville (Tenn.) *   Covenant   12:00 PM
  Averett   Hampden-Sydney   12:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   1:00 PM
  N. Main Athletic Complex @ Holly Springs, N.C.
  Ferrum *   Methodist   1:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Covenant   3:00 PM
  LaGrange *   Piedmont   3:00 PM
  Averett   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Huntingdon *   Greensboro   3:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   4:00 PM
  N. Main Athletic Complex @ Holly Springs, N.C.
Sun. 5 Penn St.-Harrisburg   Averett   12:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   1:00 PM
  N. Main Athletic Complex @ Holly Springs, N.C.
  LaGrange *   Piedmont   2:00 PM
  Ferrum *   Methodist   2:00 PM
  Huntingdon *   Greensboro   2:00 PM
  Penn St.-Harrisburg   Averett   3:00 PM
Mon. 6 Penn St.-Harrisburg   Averett   1:00 PM
  Oneonta St.   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  N.C. Wesleyan   Mt. Aloysius   6:00 PM
  The Ripken Experience @ Myrtle Beach, S.C.
Tue. 7 N.C. Wesleyan   Penn College   9:00 AM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  N.C. Wesleyan   Penn College   12:00 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Dean   William Peace   1:00 PM
  Ferrum   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Penn St.-Berks   Greensboro   3:00 PM
  @ Myrtle Beach, South Carolina
  Dean   William Peace   4:00 PM
  Birmingham Southern   Huntingdon   7:00 PM
Wed. 8 Muhlenberg   Greensboro   9:00 AM
  @ Myrtle Beach, South Carolina
  N.C. Wesleyan   Penn St.-Berks   12:00 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Clarks Summit   Greensboro   12:00 PM
  @ Myrtle Beach, South Carolina
  William Peace   Lynchburg   2:00 PM
  Berry   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  Emory & Henry   Ferrum   4:00 PM
  Hampden-Sydney   Methodist   4:00 PM
Fri. 10 Covenant *   N.C. Wesleyan   12:00 PM
  Covenant *   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  William Peace *   Ferrum   5:00 PM
  Huntingdon *   LaGrange   7:00 PM
  Emory   Piedmont   7:00 PM
Sat. 11 Maryville (Tenn.) *   Averett   12:00 PM
  Covenant *   N.C. Wesleyan   12:00 PM
  Methodist *   Greensboro   1:00 PM
  Huntingdon *   LaGrange   2:00 PM
  Piedmont   Emory   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Averett   3:00 PM
  William Peace *   Ferrum   3:30 PM
  Methodist *   Greensboro   4:00 PM
Sun. 12 Maryville (Tenn.) *   Averett   1:00 PM
  William Peace *   Ferrum   1:00 PM
  Methodist *   Greensboro   1:00 PM
  Huntingdon *   LaGrange   2:00 PM
  Piedmont   Emory   2:00 PM
  Stevenson   N.C. Wesleyan   2:00 PM
Mon. 13 Case Western Reserve   N.C. Wesleyan   3:00 PM
Tue. 14 Wilmington (Ohio)   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Covenant   Sewanee   3:00 PM
  Case Western Reserve   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Cortland St.   Ferrum   3:00 PM
  Lancaster Bible   Methodist   3:00 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Wilmington (Ohio)   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Stevens Institute   Piedmont   7:00 PM
Wed. 15 Hampden-Sydney   Greensboro   5:00 PM
  Averett   Washington and Lee   6:00 PM
  Stevens Institute   Huntingdon   7:00 PM
Thu. 16 Case Western Reserve   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Hampden-Sydney   Ferrum   3:00 PM
  Bridgewater (Va.)   Averett   3:30 PM
Fri. 17 Covenant   Emory   3:00 PM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Methodist *   William Peace   6:00 PM
  Piedmont *   Huntingdon   7:00 PM
Sat. 18 Ferrum *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Emory   Covenant   1:00 PM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Averett *   LaGrange   2:00 PM
  Methodist *   William Peace   3:00 PM
  Ferrum *   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Emory   Covenant   4:00 PM
  Piedmont *   Huntingdon   4:00 PM
  Averett *   LaGrange   5:00 PM
Sun. 19 Ferrum *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Averett *   LaGrange   2:00 PM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Piedmont *   Huntingdon   2:00 PM
  Methodist *   William Peace   3:00 PM
Mon. 20 Chris. Newport   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Calvin   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
Tue. 21 Greensboro   Va. Wesleyan   3:00 PM
  Ferrum   Emory & Henry   3:00 PM
  Oglethorpe   Covenant   3:00 PM
  LaGrange   Emory   3:00 PM
  Tufts   Averett   3:00 PM
  Huntingdon   Rhodes   3:00 PM
  Calvin   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
Wed. 22 Tufts   Methodist   4:00 PM
Fri. 24 Covenant *   William Peace   3:00 PM
  Piedmont *   Ferrum   5:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Methodist   6:00 PM
  Averett *   Greensboro   6:00 PM
  Hampden-Sydney   LaGrange   7:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   8:00 PM
Sat. 25 Covenant *   William Peace   1:00 PM
  Averett *   Greensboro   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Methodist   1:00 PM
  Hampden-Sydney   LaGrange   2:00 PM
  Piedmont *   Ferrum   3:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   3:00 PM
  Covenant *   William Peace   4:00 PM
  Hampden-Sydney   LaGrange   5:00 PM
Sun. 26 Averett *   Greensboro   1:00 PM
  Piedmont *   Ferrum   1:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Methodist   2:00 PM
Tue. 28 St. Andrews   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Otterbein   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Berry   Covenant   3:00 PM
  Averett   Lynchburg   3:00 PM
  Va. Wesleyan   Greensboro   4:00 PM
  St. Andrews   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Otterbein   Maryville (Tenn.)   5:00 PM
  Randolph-Macon   Ferrum   5:00 PM
  Huntingdon   Oglethorpe   6:00 PM
  LaGrange   Birmingham Southern   7:00 PM
Wed. 29 Methodist   Va. Wesleyan   3:00 PM
  Averett   Bridgewater (Va.)   4:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Centre   5:00 PM
  Piedmont   Oglethorpe   6:00 PM
Fri. 31 William Peace *   Averett   3:00 PM
  Huntingdon *   Covenant   3:00 PM
  Greensboro *   Ferrum   5:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Piedmont   7:00 PM
 
April
Sat. 1 Huntingdon *   Covenant   12:00 PM
  LaGrange *   Methodist   12:00 PM
  William Peace *   Averett   1:00 PM
  Greensboro *   Ferrum   2:00 PM
  Berea   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  Huntingdon *   Covenant   3:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Piedmont   3:00 PM
  LaGrange *   Methodist   3:00 PM
  Berea   Maryville (Tenn.)   6:00 PM
Sun. 2 Berea   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  William Peace *   Averett   1:00 PM
  Greensboro *   Ferrum   1:00 PM
  LaGrange *   Methodist   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Piedmont   2:00 PM
Tue. 4 Covenant   Berry   4:00 PM
  Ferrum   East. Mennonite   4:00 PM
  Huntingdon   Belhaven   5:00 PM
  Oglethorpe   LaGrange   7:00 PM
  Averett   Roanoke   7:00 PM
  Piedmont   Birmingham Southern   7:00 PM
Wed. 5 Centre   Maryville (Tenn.)   5:00 PM
  Randolph-Macon   Methodist   6:00 PM
Fri. 7 Ferrum *   Averett   3:00 PM
  Greensboro *   William Peace   6:00 PM
  Methodist *   Huntingdon   6:00 PM
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
  Covenant *   Piedmont   7:00 PM
Sat. 8 Ferrum *   Averett   1:00 PM
  Greensboro *   William Peace   1:00 PM
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Methodist *   Huntingdon   1:00 PM
  Covenant *   Piedmont   2:00 PM
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Methodist *   Huntingdon   4:00 PM
  Covenant *   Piedmont   5:00 PM
Sun. 9 Greensboro *