2018 USA South Baseball

Date Away Home Status Links
 
February
Fri. 2 Southern Virginia 1 William Peace 6 Final
  Millsaps 2 Huntingdon 3 Final
  Sewanee 13 LaGrange 5 Final
Sat. 3 Pfeiffer 3 Limestone 4 Final
  Southern Virginia 5 William Peace 6 Final - 9 innings
  Emory 13 Piedmont 6 Final
  Sewanee 4 LaGrange 5 Final
  Covenant 4 Oglethorpe 5 Final
  Millsaps 2 Huntingdon 6 Final
  Pfeiffer 10 Carson-Newman 13 Final
  @ Gaffney, S.C.
  Southern Virginia 4 William Peace 3 Final
  Sewanee 0 LaGrange 6 Final
  Covenant 1 Oglethorpe 4 Final
  Emory 6 Piedmont 10 Final
Tue. 6 Oglethorpe 14 Covenant 0 Final - 7 innings
  Toccoa Falls 12 Brevard 5 Final
  Maryville (Tenn.) 11 Berry 3 Final
  Emory 0 LaGrange 8 Final
Thu. 8 East. Mennonite 0 N.C. Wesleyan 2 Final
Fri. 9 Centre 8 LaGrange 6 Final
  Methodist 10 Rhodes 3 Final
  @ Montgomery, Ala.
  Emory 3 Covenant 8 Final
  William Peace 2 Brevard 0 Final
  East. Mennonite 4 N.C. Wesleyan 1 Final
  Berea 2 Ozarks (Ark.) 14 Final
  Emory 10 Covenant 4 Final
  Centre 4 LaGrange 5 Final
  Birmingham Southern 22 Methodist 11 Final
  @ Huntingdon Firehouse Classic
  Greensboro 17 Guilford 9 Final
  Chris. Newport 11 Ferrum 4 Final
  William Peace 4 Brevard 5 Final
  East. Mennonite 0 N.C. Wesleyan 4 Final
  Berea 4 Ozarks (Ark.) 5 Final
  Averett 0 Washington and Lee 6 Final
  Chris. Newport 9 Ferrum 2 Final
  Averett 7 Washington and Lee 11 Final
  Rhodes 10 Huntingdon 5 Final
  Johnson University Tennessee 3 Maryville (Tenn.) 4 Final
Sat. 10 Centre 1 LaGrange 9 Final
  William Peace   Brevard   Cancelled
  Berea 7 Ozarks (Ark.) 8 Final
  Roanoke   Maryville (Tenn.)   Cancelled
  Berea 4 Ozarks (Ark.) 18 Final
  Rhodes 6 Huntingdon 3 Final
  Birmingham Southern   Huntingdon   Cancelled
  Cancelled due to weather @ Huntingdon Firehouse Classic
  Roanoke   Maryville (Tenn.)   Cancelled
Sun. 11 Washington and Lee   Averett   Cancelled
  Roanoke   Maryville (Tenn.)   Cancelled
  Roanoke   Maryville (Tenn.)   Cancelled
  Piedmont 1 Millsaps 2 Final
  @ Smith-Wills Stadium
Mon. 12 Piedmont 4 Millsaps 5 Final
  @ Smith-Wills Stadium
Tue. 13 LaGrange 1 Berry 7 Final
  Belhaven   Huntingdon   Cancelled
  Maryville (Tenn.) 3 Centre 2 Final
Wed. 14 N.C. Wesleyan 4 Chris. Newport 7 Final
  Averett 6 Guilford 5 Final
  Lynchburg 3 Methodist 9 Final
Thu. 15 Southern Virginia 4 Averett 0 Final
  Southern Virginia 5 Averett 3 Final - 12 innings
Fri. 16 Pfeiffer 12 Cumberland (Ky.) 16 Final
  @ Laurinburg, NC
  Pfeiffer 12 St. Andrews 8 Final
  @ Laurinburg, NC
  Huntingdon   Hampden-Sydney   Cancelled
  Keystone 5 Methodist 12 Final
  Birmingham Southern 3 Piedmont 12 Final
  Guilford 0 William Peace 2 Final
  Covenant 5 Bryan 10 Final
  @ Emerson, Ga.
  LaGrange 5 Millsaps 7 Final
  Johnson University Tennessee 8 Maryville (Tenn.) 14 Final
  Birmingham Southern 7 Piedmont 6 Final
  Piedmont College Early Spring Classic
Sat. 17 Va. Wesleyan 11 Ferrum 7 Final
  @ Morehead City, NC
  Huntingdon   Hampden-Sydney   Cancelled
  Cumberland (Ky.) 5 Pfeiffer 6 Final
  @ Laurinburg, NC
  LaGrange 12 Belhaven 5 Final
  Southern Vt.   Maryville (Tenn.)   Cancelled
  DeSales 1 Methodist 5 Final
  Huntingdon   Hampden-Sydney   Cancelled
  Ferrum 3 Va. Wesleyan 4 Final
  @ Morehead City, NC
  Pfeiffer 8 St. Andrews 3 Final
  Southern Vt.   Maryville (Tenn.)   Cancelled
Sun. 18 Bridgewater (Va.) 21 Brevard 1 Final - 8 innings
  Emory 7 N.C. Wesleyan 5 Final
  Berea 5 Wright St.-Lake 2 Final - 9 innings
  @ Dayton, OH
  William Peace 4 Guilford 8 Final
  rescheduled from 2/17
  Washington and Lee 10 Greensboro 5 Final
  Southern Vt.   Maryville (Tenn.)   Cancelled
  Berry 2 LaGrange 1 Final
  @ Jackson, Miss.
  Lynchburg 8 Averett 3 Final
  Va. Wesleyan 1 Ferrum 6 Final
  @ Morehead City, NC
  Hiwassee 0 Maryville (Tenn.) 2 Final
  Emory 3 N.C. Wesleyan 5 Final
  Bridgewater (Va.) 5 Brevard 6 Final
  Chris. Newport 1 Methodist 4 Final
  Birmingham Southern 2 Piedmont 17 Final
  Piedmont College Early Spring Classic
  William Peace 2 Guilford 1 Final
  note time change
  Berea 8 Wright St.-Lake 1 Final
  @ Dayton, OH
  Washington and Lee 1 Greensboro 12 Final
  Hiwassee 9 Maryville (Tenn.) 10 Final
  Huntingdon 13 North Park 1 Final
  @ Jackson, MS
Mon. 19 Elmira (N.Y.) 3 Covenant 4 Final
  @ Emerson, Ga.
  Huntingdon 6 Millsaps 11 Final
Tue. 20 Roanoke 14 Averett 2 Final
  Ferrum 1 Hampden-Sydney 8
Bottom 8th
  Game halted in the 8th due to light; will resume April 19 at Ferrum
  Washington and Lee 6 Methodist 7 Final
  Pfeiffer 13 Greensboro 8 Final
  Elmira (N.Y.) 3 Huntingdon 15 Final - 7 innings
  Oglethorpe 9 Piedmont 8 Final
  Centre 4 Maryville (Tenn.) 10 Final
  Elmira (N.Y.) 8 Huntingdon 11 Final - 7 innings
  LaGrange 6 Birmingham Southern 10 Final
Wed. 21 Mars Hill   Brevard   Postponed
  St. Andrews 8 N.C. Wesleyan 20 Final
  East. Mennonite 4 Averett 2 Final
  Emory & Henry 0 Maryville (Tenn.) 8 Final
  Washington and Lee 1 Methodist 4 Final
Thu. 22 Elmira (N.Y.) 3 Pfeiffer 5 Final
Fri. 23 LaGrange * 13 Covenant 5 Final
  Greensboro * 8 Averett 5 Final
  LaGrange * 6 Covenant 8 Final
  Berea * 0 Piedmont 11 Final
  William Peace * 4 Methodist 9 Final
  Berea *   Piedmont   6:00 PM
  Ferrum 6 Pfeiffer 7 Final
  Brevard 2 Huntingdon 8
Top of 7th
Sat. 24 Greensboro *   Averett   11:00 AM
  LaGrange *   Covenant   11:00 AM
  William Peace *   Methodist   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Berea *   Piedmont   1:00 PM
  Ferrum   Pfeiffer   2:00 PM
  Greensboro *   Averett   2:00 PM
  Brevard   Huntingdon   3:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Brevard   Huntingdon   6:00 PM
Sun. 25 N.C. Wesleyan *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Ferrum   Pfeiffer   1:00 PM
  William Peace *   Methodist   2:00 PM
Mon. 26 N.C. Wesleyan   Brevard   2:00 PM
Tue. 27 Berry   Covenant   2:00 PM
  N.C. Wesleyan   Brevard   2:00 PM
  Methodist   Lynchburg   2:00 PM
  Spalding   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  Emory & Henry   Ferrum   3:00 PM
  Oglethorpe   LaGrange   5:00 PM
  Centre   Berea   6:00 PM
Wed. 28 Pfeiffer   St. Andrews   2:00 PM
  Ferrum   Washington and Lee   3:00 PM
  Bridgewater (Va.)   Averett   3:00 PM
  Greensboro   Roanoke   3:00 PM
  Adrian   Huntingdon   5:00 PM
 
March
Fri. 2 Covenant *   Berea   3:00 PM
  Methodist *   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Averett *   Ferrum   6:00 PM
  Greensboro   Pfeiffer   6:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   7:00 PM
  Piedmont *   William Peace   7:00 PM
Sat. 3 Maryville (Tenn.)   Brevard   12:00 PM
  Covenant *   Berea   12:00 PM
  Methodist *   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Greensboro   Pfeiffer   2:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Brevard   3:00 PM
  Averett *   Ferrum   3:00 PM
  Covenant *   Berea   3:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   3:00 PM
  Piedmont *   William Peace   3:00 PM
Sun. 4 Averett *   Ferrum   1:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Brevard   1:00 PM
  Greensboro   Pfeiffer   1:00 PM
  Piedmont *   William Peace   1:00 PM
  Methodist *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   2:00 PM
Mon. 5 Wittenberg   N.C. Wesleyan   2:30 PM
  Dean   William Peace   3:00 PM
  Oneonta   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Dean   William Peace   5:30 PM
Tue. 6 Penn St.-Abington   Greensboro   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Berea   Mt. St. Joseph   1:00 PM
  Covenant   Carson-Newman   2:00 PM
  Averett   Lynchburg   2:00 PM
  Wittenberg   N.C. Wesleyan   2:30 PM
  Berea   Mt. St. Joseph   4:00 PM
  Brevard   Southern Wesleyan   5:00 PM
  Berry   Piedmont   6:00 PM
  Birmingham Southern   LaGrange   7:00 PM
  Ferrum   Roanoke   7:00 PM
Wed. 7 Wittenberg   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Mary Washington   Averett   2:00 PM
  Methodist   Guilford   3:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Sewanee   3:00 PM
Thu. 8 Mary Washington   Averett   1:00 PM
  Piedmont *   Covenant   2:00 PM
Fri. 9 Piedmont *   Covenant   2:00 PM
  N.C. Wesleyan   Lynchburg   2:00 PM
  Pfeiffer   Averett   2:30 PM
  Berea *   Methodist   3:00 PM
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Ferrum *   William Peace   7:00 PM
  Brevard   LaGrange   7:00 PM
Sat. 10 N.C. Wesleyan *   Greensboro   12:00 PM
  Piedmont *   Covenant   1:00 PM
  Pfeiffer   Averett   1:00 PM
  Berea *   Methodist   1:00 PM
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Brevard   LaGrange   2:00 PM
  Ferrum *   William Peace   3:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Greensboro   3:00 PM
  Berea *   Methodist   4:00 PM
Sun. 11 N.C. Wesleyan *   Greensboro   12:00 PM
  Ferrum *   William Peace   1:00 PM
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Pfeiffer   Averett   1:00 PM
  Brevard   LaGrange   2:00 PM
Mon. 12 Averett   Marymount (Va.)   1:00 PM
Tue. 13 Hamilton   Greensboro   12:00 PM
  Hamilton   Greensboro   2:30 PM
  Maryville (Tenn.)   Emory & Henry   3:00 PM
  Covenant   Sewanee   3:00 PM
  Ferrum   Randolph-Macon   3:30 PM
  Huntingdon   Millsaps   5:00 PM
  Lasell   William Peace   6:00 PM
  USA BASEBALL NTC
  Berea   Centre   6:00 PM
  Stevens Institute   Piedmont   7:00 PM
Wed. 14 Greensboro   Emory & Henry   3:00 PM
  Albertus Magnus   Methodist   4:00 PM
  Stevens Institute   LaGrange   5:00 PM
  Piedmont   Oglethorpe   7:00 PM
Thu. 15 Randolph-Macon   N.C. Wesleyan   3:00 PM
Fri. 16 Averett *   Covenant   3:00 PM
  William Peace *   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Ferrum *   Greensboro   6:00 PM
  Pfeiffer   Methodist   6:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   7:00 PM
  Huntingdon *   Piedmont   7:00 PM
Sat. 17 Averett *   Covenant   12:00 PM
  Pfeiffer   Methodist   1:00 PM
  William Peace *   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Brevard   Berea   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   2:00 PM
  Averett *   Covenant   3:00 PM
  Huntingdon *   Piedmont   3:00 PM
  Ferrum *   Greensboro   4:00 PM
Sun. 18 Brevard   Berea   11:00 AM
  Ferrum *   Greensboro   1:00 PM
  Brevard   Berea   1:00 PM
  Chris. Newport   Averett   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   2:00 PM
  Pfeiffer   Methodist   2:00 PM
  William Peace *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Huntingdon *   Piedmont   2:00 PM
Mon. 19 Chris. Newport   N.C. Wesleyan   2:00 PM
Tue. 20 Tufts   Averett   3:00 PM
  Huntingdon   Rhodes   3:00 PM
  Bridgewater (Va.)   Ferrum   3:30 PM
  Roanoke   Greensboro   5:00 PM
  LaGrange   Berry   7:00 PM
Wed. 21 Ferrum   Emory & Henry   3:00 PM
  Montreat   Brevard   3:00 PM
  Hanover   Berea   4:00 PM
  Sewanee   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Tufts   Methodist   4:00 PM
  Calvin   Piedmont   5:00 PM
Fri. 23 Piedmont   Brevard   3:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Averett   3:00 PM
  William Peace   Pfeiffer   6:00 PM
  Covenant *   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
  LaGrange *   Berea   7:00 PM
  Greensboro *   Huntingdon   7:00 PM
Sat. 24 Covenant *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Averett   1:00 PM
  Methodist *   Ferrum   2:00 PM
  LaGrange *   Berea   2:00 PM
  William Peace   Pfeiffer   2:00 PM
  Piedmont   Brevard   3:00 PM
  Methodist *   Ferrum   4:00 PM
  Covenant *   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Greensboro *   Huntingdon   4:00 PM
  LaGrange *   Berea   5:00 PM
Sun. 25 William Peace   Pfeiffer   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Averett   1:00 PM
  Greensboro *   Huntingdon   1:00 PM
  Methodist *   Ferrum   2:00 PM
  Piedmont   Brevard   2:00 PM
Tue. 27 Berea   Alice Lloyd   1:00 PM
  N.C. Wesleyan