2018-19 USA South Men's Basketball

Date Away Home Status Links
 
November
Fri. 2 William Peace #   UNC Wilmington   7:00 PM
Sat. 3 Covenant # 63 Trevecca Nazarene 81 Final
  Homecoming
Tue. 6 Brevard # 51 South Carolina St. 99 Final
Thu. 8 East. Mennonite 90 Averett 74 Final
Fri. 9 Ky. Christian 99 Berea 107 Final
  Guilford 72 Methodist 65 Final
  Huntingdon 63 Sewanee 65 Final
  Brevard 81 Toccoa Falls 73 Final
Sat. 10 N.C. Wesleyan 78 Mid-Atlantic Christian 67 Final
  Bob Jones 73 Pfeiffer 113 Final
  Brevard 43 USC Upstate 86 Final
  Covenant 98 Birmingham Southern 103 Final - OT
Sun. 11 Washington and Lee 85 William Peace 75 Final
  Huntingdon # 76 South Alabama 106 Final
  LaGrange # 63 Alabama St. 97 Final
  Emory 98 Piedmont 80 Final
Tue. 13 Pfeiffer #   Winthrop   7:00 PM
  Boyce   Berea   7:00 PM
  Methodist   Ferrum   7:00 PM
  Huntingdon   Berry   7:00 PM
  Centre   Covenant   7:00 PM
  Sewanee   Piedmont   7:00 PM
  Greensboro   Guilford   7:30 PM
Wed. 14 Hampden-Sydney   Averett   7:00 PM
  Randolph   William Peace   7:30 PM
Thu. 15 Methodist   Francis Marion   6:00 PM
Fri. 16 Piedmont   Wis.-Oshkosh   6:30 PM
  @ Wheaton, Ill. - Wheaton College
  Greensboro   Va. Wesleyan   7:00 PM
  Warren Wilson   Pfeiffer   7:00 PM
  Huntingdon   Birmingham Southern   8:00 PM
  Brevard   Berry   9:00 PM
  @ Sewanee, Tenn.
Sat. 17 TBA   Piedmont   TBA
  Greensboro   TBA   TBA
  @ Marlin Tipoff
  Carolina Christian   Pfeiffer   1:00 PM
  William Peace   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Rose-Hulman   LaGrange   2:00 PM
  @ Memphis, TN
  Eastern   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  Brevard   Sewanee   4:00 PM
  N.C. Wesleyan   Ferrum   5:00 PM
  Mary Washington Tip-Off Classic @ at Mary Washington
  Eureka   Berea   7:30 PM
Sun. 18 LaGrange   TBA   TBA
  @ Memphis, TN
  Guilford   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Mary Washington Tip-Off Classic @ University of Mary Washington (Fredericksburg, Va.)
  Emory & Henry   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
Mon. 19 Johnson University Tennessee   Berea   7:00 PM
Tue. 20 Guilford   Averett   7:00 PM
  Methodist   Coastal Carolina   7:00 PM
  Sewanee   Covenant   7:30 PM
  Randolph   Greensboro   7:30 PM
  Bob Jones   Brevard   7:30 PM
Wed. 21 William Peace   Emory & Henry   2:00 PM
  Berea   Spalding   7:00 PM
Sat. 24 Maryville (Tenn.)   Emory   2:00 PM
  Emory Thanksgiving Classic
  Wesley   Greensboro   3:00 PM
  Methodist   Chris. Newport   4:00 PM
  Berry   LaGrange   7:00 PM
Sun. 25 TBA   Methodist   12:00 PM
  @ Fredericksburg, Va.
  Wesley   William Peace   1:00 PM
  Averett   Ferrum   2:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Oglethorpe   4:00 PM
  Emory Thanksgiving Classic @ Atlanta, Ga.
  Birmingham Southern   LaGrange   6:00 PM
Tue. 27 Berea   Midway University   7:00 PM
  LaGrange *   Piedmont   7:00 PM
  Greensboro #   UNC Greensboro   7:00 PM
  Covenant *   Maryville (Tenn.)   7:30 PM
Wed. 28 Va. Wesleyan   Averett   7:00 PM
  Methodist *   Pfeiffer   7:30 PM
  Toccoa Falls   Brevard   7:30 PM
  Greensboro *   William Peace   7:30 PM
Fri. 30 Johnson University Tennessee   Pfeiffer   TBA
  Huntingdon *   Piedmont   TBA
  LaGrange *   Covenant   5:30 PM
  Newport News Apprentice   N.C. Wesleyan   8:00 PM
  Roger Taylor Invitational
 
December
Sat. 1 Huntingdon *   Covenant   2:00 PM
  Berea *   Methodist   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Greensboro   2:00 PM
  Averett   Roanoke   2:00 PM
  Brevard *   William Peace   2:00 PM
  Mid-Atlantic Christian   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Roger Taylor Invitational
  Piedmont International   Pfeiffer   4:00 PM
Sun. 2 Berea *   Greensboro   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Methodist   3:00 PM
Tue. 4 Berea   Johnson University Tennessee   7:00 PM
Wed. 5 Piedmont *   Covenant   7:00 PM
  LaGrange   Emory   7:00 PM
  Methodist *   William Peace   7:00 PM
Fri. 7 Averett *   Brevard   7:30 PM
Sat. 8 Lynchburg   Methodist   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Berea   2:00 PM
  Johnson University Tennessee   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  Greensboro #   North Carolina A&T State University   4:00 PM
  Piedmont   Oglethorpe   7:00 PM
Mon. 10 Pfeiffer *   Averett   7:30 PM
Tue. 11 Huntingdon *   N.C. Wesleyan   1:00 PM
Thu. 13 Huntingdon   North Ala.   12:00 PM
  Averett   Longwood   7:00 PM
Fri. 14 Wesley   Pfeiffer   6:00 PM
  Black Tie Classic @ Birmingham, Ala.
Sat. 15 Piedmont *   Berea   2:00 PM
  Averett *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Oglethorpe   Covenant   3:00 PM
  Pfeiffer   Birmingham Southern   9:00 PM
  Black Tie Classic
Sun. 16 Brevard *   LaGrange   3:00 PM
  Methodist   Roanoke   3:30 PM
  Camper Appreciation Day
  William Peace #   William & Mary   4:00 PM
Mon. 17 Greensboro   St. Mary's (Md.)   3:00 PM
  N.C. Wesleyan #   High Point   7:00 PM
  Exhibition
  Covenant   Lipscomb   7:30 PM
  Nashville, Tenn.
Wed. 19 Va. Wesleyan   William Peace   3:00 PM
  Brevard #   Gardner-Webb   4:30 PM
  LaGrange   St. Joseph (Conn.)   7:00 PM
  @ Daytona Beach, FL
Thu. 20 Birmingham Southern   Huntingdon   4:00 PM
  Marian (Wis.)   LaGrange   7:00 PM
  @ Daytona Beach, FL
Fri. 28 Covenant   Louisiana Col.   TBA
  @ Belton, Texas
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ Newport News, Va.
  Huntingdon   Alvernia   4:00 PM
  @ Christopher Newport University
Sat. 29 Covenant   Mary Hardin-Baylor   TBA
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ Newport News, Va.
  Ferrum   Methodist   3:00 PM
  William Peace   St. Mary's (Md.)   3:00 PM
  Greensboro   Guilford   4:00 PM
  Guilford College Classic
  Maryville (Tenn.)   WPI   7:00 PM
  Tampa Bay Shootout hosted by DePauw (IN) @ Tampa, Fla.
  N.C. Wesleyan   Babson   7:00 PM
  Catholic University Tourn. @ Washington, D.C.
Sun. 30 TBA   Maryville (Tenn.)   TBA
  @ Tampa, Fla.
  Lynchburg   Greensboro   2:00 PM
  Guilford Classic @ Guilford College, Greensboro, N.C.
  LaGrange #   West Fla.   3:00 PM
  Piedmont   Berry   3:00 PM
  N.C. Wesleyan   TBA   5:00 PM
  Catholic University Tourn. @ Washington, D.C.
Mon. 31 Brevard   Montreat College   2:00 PM
 
January
Tue. 1 Covenant   Concordia (Tex.)   3:00 PM
  Averett   Lynchburg   4:00 PM
Wed. 2 LaGrange *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Piedmont *   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  William Peace *   Pfeiffer   7:30 PM
Sat. 5 Berea *   LaGrange   2:00 PM
  Covenant *   Pfeiffer   2:00 PM
  Piedmont *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Greensboro *   Averett   2:00 PM
  Ferrum   William Peace   3:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   4:00 PM
  Brevard *   Methodist   4:00 PM
Sun. 6 Brevard *   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Berea *   Huntingdon   2:00 PM
  Piedmont *   Methodist   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   3:00 PM
Tue. 8 William Peace *   Averett   7:00 PM
  Pfeiffer *   Methodist   7:30 PM
Wed. 9 Huntingdon *   Brevard   6:00 PM
  Covenant *   Berea   7:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Greensboro   7:30 PM
Fri. 11 William Peace *   Piedmont   TBA
  Methodist *   Covenant   7:30 PM
  Pfeiffer *   Brevard   7:30 PM
Sat. 12 Averett *   Huntingdon   TBA
  Berea *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Greensboro *   LaGrange   2:00 PM
  William Peace *   Covenant   4:00 PM
  Pfeiffer *   Piedmont   6:00 PM
Sun. 13 Averett *   LaGrange   1:00 PM
  Greensboro *   Huntingdon   3:00 PM
Tue. 15 Maryville (Tenn.) *   Piedmont   7:00 PM
Wed. 16 N.C. Wesleyan *   William Peace   5:30 PM
  Brevard *   Berea   7:00 PM
  Greensboro *   Pfeiffer   7:30 PM
Fri. 18 Maryville (Tenn.) *   Averett   7:00 PM
  Covenant *   Greensboro   7:30 PM
Sat. 19 Piedmont *   Huntingdon   TBA
  LaGrange *   Brevard   2:00 PM
  Pfeiffer *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  William Peace *   Methodist   2:00 PM
  Covenant *   Averett   4:00 PM
Tue. 22 Maryville (Tenn.) *   Berea   7:30 PM
  Piedmont *   Brevard   7:30 PM
Wed. 23 LaGrange *   Huntingdon   6:30 PM
  Averett *   Pfeiffer   7:30 PM
  Methodist *   Greensboro   7:30 PM
Fri. 25 Brevard *   Covenant   7:30 PM
  N.C. Wesleyan *   Maryville (Tenn.)   7:30 PM
Sat. 26 Berea *   Piedmont   2:00 PM
  LaGrange *   Pfeiffer   2:00 PM
  Averett *   Methodist   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Covenant   3:00 PM
  Huntingdon *   William Peace   3:00 PM
  Brevard *   Maryville (Tenn.)   6:00 PM
Sun. 27 LaGrange *   William Peace   1:00 PM
  Huntingdon *   Pfeiffer   3:00 PM
Tue. 29 Toccoa Falls   Piedmont   7:00 PM
  Methodist *   N.C. Wesleyan   7:30 PM
Wed. 30 Averett *   Greensboro   5:30 PM
  Berea *   Brevard   7:30 PM
 
February
Fri. 1 Methodist *   LaGrange   7:30 PM
  Covenant *   Huntingdon   8:30 PM
Sat. 2 Methodist *   Huntingdon   TBA
  Pfeiffer *   Berea   2:00 PM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Piedmont *   Averett   2:00 PM
  William Peace *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Covenant *   LaGrange   6:00 PM
Sun. 3 William Peace *   Berea   2:00 PM
  Pfeiffer *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
Tue. 5 Brevard *   Piedmont   7:00 PM
  Greensboro *   Methodist   7:30 PM
Wed. 6 N.C. Wesleyan *   Averett   7:30 PM
  Pfeiffer *   William Peace   7:30 PM
Fri. 8 Greensboro *   Piedmont   7:30 PM
  Covenant *   Brevard   7:30 PM
Sat. 9 LaGrange *   Berea   2:00 PM
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Averett *   William Peace   2:00 PM
  Greensboro *   Brevard   2:00 PM
  Covenant *   Piedmont   4:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Pfeiffer   4:00 PM
Sun. 10 Huntingdon *   Berea   2:00 PM
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
Wed. 13 Berea *   Covenant   7:00 PM
  Huntingdon *   LaGrange   7:30 PM
  Maryville (Tenn.) *   Brevard   7:30 PM
  William Peace *   N.C. Wesleyan   7:30 PM
  Pfeiffer *   Greensboro   7:30 PM
  Methodist *   Averett   7:30 PM
Sat. 16 Brevard *   Huntingdon   TBA
  William Peace *   Greensboro   2:00 PM
  Berea *   Averett   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Methodist   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Covenant   3:00 PM
  Piedmont *   LaGrange   3:00 PM
  Pfeiffer   Johnson University Tennessee   3:00 PM
Tue. 19 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  N.C. Wesleyan   TBA   TBA
  USA South Tourney 1st Round
  Huntingdon   TBA   TBA
Fri. 22 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
Sat. 23 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
# Exhibition
* Conference
% Post season