Date Away Home Status Links
 
August
Sat. 19 Brevard # 0 S.C. Upstate 4 Final
Tue. 22 Brevard #   Lees-McRae   7:00 PM
Wed. 23 Methodist #   Barton   7:00 PM
Thu. 24 Emory at Oxford #   LaGrange   7:30 PM
Sat. 26 Johnson & Wales (NC) #   Berea   1:00 PM
  Barton #   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Guilford #   Brevard   4:00 PM
Sun. 27 Richard Bland #   N.C. Wesleyan   TBA
  William Peace #   Shaw   3:00 PM
Tue. 29 Ferrum #   Roanoke   7:00 PM
  Exhibition
 
September
Fri. 1 Ferrum   Southern Virginia   2:30 PM
  Pensacola Christian   LaGrange   4:00 PM
  Covenant   Wilmington (Ohio)   4:30 PM
  2017 Maryville College Invitational @ Maryville, Tenn.
  N.C. Wesleyan   Emory   4:30 PM
  Sonny Carter Invitational
  Washington and Lee   Greensboro   5:00 PM
  @ Christopher Newport
  Methodist   Mary Washington   5:00 PM
  UMW Kickoff Classic
  Averett   Hampden-Sydney   6:00 PM
  East. Mennonite   Maryville (Tenn.)   6:30 PM
  Valley Forge   William Peace   6:30 PM
  Pfeiffer   Lynchburg   7:00 PM
  Shellenberger Classic
  Mississippi University for Women   Huntingdon   7:00 PM
Sat. 2 Gallaudet   Ferrum   1:00 PM
  Covenant   East. Mennonite   1:00 PM
  @ Maryville, Tenn.
  Berea   Transylvania   1:30 PM
  Chapman   Methodist   2:30 PM
  @ at Fredericksburg, Va.
  Pensacola Christian   Huntingdon   3:00 PM
  Oglethorpe   N.C. Wesleyan   4:30 PM
  Sonny Carter Invitational @ Emory University
  Mississippi University for Women   LaGrange   5:00 PM
  Wilmington (Ohio)   Maryville (Tenn.)   5:00 PM
  2017 Maryville College Invitational
  Mt. St. Vincent   Greensboro   5:00 PM
  CNU Tournament @ Newport News, Va.
  Point U.   Brevard   6:00 PM
  Piedmont   Bob Jones   7:00 PM
Sun. 3 Trine   Berea   12:00 PM
  @ Transylvania University, Lexington, Ky.
  William Peace   Shenandoah   3:00 PM
  Pfeiffer   Roanoke   3:30 PM
  Lynchburg Invitational @ Lynchburg, Va.
Wed. 6 Piedmont   Pfeiffer   4:00 PM
  Roanoke   Greensboro   4:00 PM
  Chris. Newport   N.C. Wesleyan   4:30 PM
  Toccoa Falls   LaGrange   5:00 PM
  Hampden-Sydney   William Peace   6:00 PM
  Averett   Va. Wesleyan   6:00 PM
  Ferrum   Guilford   7:00 PM
  Sewanee   Covenant   7:30 PM
  Birmingham Southern   Huntingdon   8:00 PM
Thu. 7 Southern Virginia   William Peace   6:00 PM
Fri. 8 Greensboro *   Berea   4:00 PM
  Marymount (Va.)   Methodist   7:00 PM
  Guilford   Averett   7:00 PM
  Covenant   Belhaven   8:00 PM
Sat. 9 Pfeiffer   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Mary Washington   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Huntingdon   Brevard   2:00 PM
  Emory & Henry   Ferrum   6:30 PM
  William Peace   East. Mennonite   7:00 PM
  Covenant   Millsaps   8:00 PM
Sun. 10 Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Sewanee   Methodist   2:00 PM
  Greensboro   Guilford   2:00 PM
Mon. 11 Brevard   Piedmont   5:00 PM
Tue. 12 Va. Wesleyan   N.C. Wesleyan   4:30 PM
  Ferrum   East. Mennonite   7:00 PM
Wed. 13 Guilford   Methodist   7:00 PM
  Roanoke   Averett   7:00 PM
  Spalding   Berea   8:00 PM
Thu. 14 Chris. Newport   Greensboro   2:00 PM
Fri. 15 N.C. Wesleyan *   Covenant   6:30 PM
  Methodist *   Piedmont   7:00 PM
Sat. 16 Berea *   Averett   2:00 PM
  William Peace *   Huntingdon   2:00 PM
  Greensboro *   LaGrange   4:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Ferrum   5:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Piedmont   6:30 PM
  Methodist *   Covenant   7:00 PM
Sun. 17 William Peace *   LaGrange   1:00 PM
  Berea *   Ferrum   1:00 PM
  Greensboro *   Huntingdon   3:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Averett   4:00 PM
Mon. 18 Pfeiffer   Guilford   7:00 PM
  North Greenville   Brevard   7:00 PM
Tue. 19 Trinity Baptist   LaGrange   5:00 PM
Wed. 20 William Peace   Guilford   5:00 PM
  Sewanee   Piedmont   6:00 PM
  Emory   Maryville (Tenn.)   6:00 PM
  Methodist   Pfeiffer   7:00 PM
Thu. 21 Averett *   Greensboro   3:00 PM
Fri. 22 Covenant *   Ferrum   6:00 PM
Sat. 23 LaGrange   Pfeiffer   1:00 PM
  Covenant *   Averett   2:00 PM
  Huntingdon *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Piedmont *   Berea   2:30 PM
  Brevard   Methodist   3:30 PM
Sun. 24 Ferrum *   William Peace   2:00 PM
  LaGrange #   Emory at Oxford   2:00 PM
  Brevard   N.C. Wesleyan   2:00 PM
Tue. 26 Averett   Bridgewater (Va.)   4:00 PM
  Piedmont   Toccoa Falls   7:00 PM
  Sewanee   Huntingdon   7:00 PM
Wed. 27 Greensboro *   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Methodist *   William Peace   6:00 PM
  Piedmont *   Covenant   6:30 PM
  Maryville (Tenn.) * ^   Berea   7:00 PM
  Pfeiffer   Ferrum   7:00 PM
Sat. 30 Berea   Brevard   2:00 PM
  Ferrum *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Pfeiffer   Covenant   4:30 PM
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   6:00 PM
  Huntingdon *   Piedmont   6:00 PM
  Greensboro *   Methodist   7:00 PM
 
October
Sun. 1 Averett *   William Peace   12:00 PM
  Centre   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Ferrum *   Methodist   6:00 PM
Tue. 3 Maryville (Tenn.)   Brevard   6:00 PM
  Emory   Piedmont   7:00 PM
Wed. 4 Pfeiffer   Greensboro   4:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Averett   6:00 PM
  Covenant *   LaGrange   6:30 PM
Thu. 5 William Peace *   Berea   6:00 PM
Sat. 7 Ferrum *   LaGrange   1:00 PM
  Piedmont *   William Peace   2:00 PM
  Averett *   Huntingdon   3:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Berea   4:00 PM
  Brevard   Greensboro   4:00 PM
  Methodist *   Maryville (Tenn.)   4:30 PM
  Pensacola Christian   Covenant   7:00 PM
Sun. 8 Brevard   William Peace   12:00 PM
  Averett *   LaGrange   1:00 PM
  Methodist *   Berea   2:00 PM
  Ferrum *   Huntingdon   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Maryville (Tenn.)   3:30 PM
  Piedmont *   Greensboro   4:00 PM
Tue. 10 Covenant   Berry   7:00 PM
Wed. 11 William Peace *   N.C. Wesleyan   4:00 PM
Thu. 12 Shaw   Pfeiffer   5:00 PM
Fri. 13 Berea *   Huntingdon   2:30 PM
  Brevard   LaGrange   4:00 PM
  John Wesley   Greensboro   4:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Covenant   6:30 PM
Sat. 14 N.C. Wesleyan   Pfeiffer   2:00 PM
  Berea * ^   LaGrange   3:00 PM
  Brevard   Covenant   4:30 PM
  Methodist *   Averett   7:00 PM
Sun. 15 William Peace   Pfeiffer   1:00 PM
Tue. 17 Covenant *   Huntingdon   5:00 PM
  Greensboro *   Ferrum   6:00 PM
  LaGrange *   Piedmont   7:00 PM
Wed. 18 Pfeiffer   Averett   7:00 PM
Thu. 19 Centre   Berea   7:30 PM
Fri. 20 Covenant *   Greensboro   3:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   William Peace   5:00 PM
Sat. 21 Covenant *   William Peace   1:00 PM
  Ferrum   Brevard   2:00 PM
  LaGrange *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Berea   Pfeiffer   2:00 PM
  Averett *   Piedmont   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Greensboro   4:00 PM
  Huntingdon *   Methodist   4:00 PM
Sun. 22 Ferrum *   Piedmont   1:00 PM
  Huntingdon   Pfeiffer   1:00 PM
  LaGrange *   Methodist   2:00 PM
  Averett   Brevard   2:00 PM
Wed. 25 William Peace *   Greensboro   3:00 PM
  Pfeiffer   Brevard   6:00 PM
  Berea *   Covenant   6:00 PM
  Piedmont *   Maryville (Tenn.)   6:30 PM
  Averett *   Ferrum   7:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Methodist   7:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   7:00 PM
Sat. 28 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  Berea * %   TBA   TBA
  USA South Tournament First Round
  Shaw   Brevard   2:00 PM
  Pfeiffer   Milligan   6:30 PM
Tue. 31 Brevard   Milligan   6:00 PM
 
November
Fri. 3 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
Sat. 4 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
# Exhibition
* Conference
^ Division
% Post season