2016-17 USA South Men's Tennis

Date Away Home Status Links
 
September
Sat. 3 LaGrange 6 Emory Oxford 3 Final
Sat. 10 Johnson (TN) 0 LaGrange 9 Final
  @ Montreat College
Sun. 11 LaGrange 3 Montreat College 6 Final
  Maryville (Tenn.) 2 Montreat College 7 Final
Fri. 16 LaGrange   McWilliams Invitational   TBA
  Oglethorpe, Millsaps, Point, LaGrange, Christian Brothers   Huntingdon   TBA
Sat. 17 LaGrange   McWilliams Invitational   TBA
  Oglethorpe, Millsaps, Point, LaGrange, Christian Brothers   Huntingdon   TBA
  N.C. Wesleyan   UMW Fall Invitational   9:00 AM
  Milligan 2 Covenant 7 Final
Sun. 18 LaGrange   McWilliams Invitational   TBA
  Oglethorpe, Millsaps, Point, LaGrange, Christian Brothers   Huntingdon   TBA
Fri. 23 N.C. Wesleyan   Elon Fall Invitational   9:00 AM
  Elon, N.C.
Tue. 27 Johnson (TN)   Maryville (Tenn.)   Postponed
Fri. 30 Covenant #   ITA Regionals   TBA
  @ Sewanee, Tenn.
  LaGrange   ITA Regionals   TBA
  @ University of the South
  TBA   Huntingdon   TBA
  N.C. Wesleyan   ITA Men's Fall Regional   9:00 AM
 
October
Sat. 1 Covenant #   ITA Regionals   TBA
  @ Sewanee, Tenn.
  LaGrange   ITA Regionals   TBA
  @ University of the South
  TBA   Huntingdon   TBA
Sun. 2 LaGrange   ITA Regionals   TBA
  @ University of the South
  TBA   Huntingdon   TBA
Thu. 6 Lees-McRae 0 Averett 9 Final
Sun. 9 Virginia-Wise 3 Maryville (Tenn.) 6 Final
  Emory & Henry 1 Averett 8 Final
Sun. 16 Maryville (Tenn.) 5 Berea 4 Final
  TRI-MATCH
  Indiana-East 6 Maryville (Tenn.) 3 Final
Sat. 29 Maryville (Tenn.)   Greensboro   Cancelled
 
February
Sat. 4 Belmont Abbey 9 Greensboro 0 Final
Sun. 5 Mount Olive 9 William Peace 0 Final
Fri. 10 Methodist 5 Pfeiffer 4 Final
  Lees-McRae 9 Greensboro 0 Final
  Piedmont 1 Sewanee 8 Final
Sat. 11 Centre 8 Piedmont 1 Final
  @ Sewanee, Tenn.
  Pfeiffer 9 William Peace 0 Final
  Lynchburg 0 Methodist 9 Final
  Covenant 1 Birmingham Southern 8 Final
Fri. 17 Huntingdon 2 Christian Bros. 7 Final
  @ Memphis, Tenn.
  Gadsden State 1 Covenant 8 Final
Sat. 18 Huntingdon 2 Belhaven 7 Final
  @ Memphis, Tenn.
  Randolph 5 Ferrum 4 Final
  Huntingdon 0 Rhodes 9 Final
  Covenant 0 Chattanooga 7 Final
Sun. 19 Ferrum 7 Emory & Henry 2 Final
  Greensboro 0 Guilford 9 Final
  Emory Oxford   LaGrange   Postponed
Wed. 22 Averett 3 Washington and Lee 6 Final
Thu. 23 Piedmont   Oglethorpe   3:30 PM
Fri. 24 Covenant   Millsaps   12:00 PM
Sat. 25 Covenant   Rhodes   10:00 AM
  Montreat College   Greensboro   12:00 PM
  Guilford   Methodist   1:00 PM
  Transylvania   LaGrange   2:00 PM
  @ University of the South
  Sewanee   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  @ Fredricksburg, Va.
  Covenant   Hendrix   3:00 PM
  @ Memphis, Tenn.
  Stevens   N.C. Wesleyan   6:00 PM
  @ Fredericksburg, Va.
Sun. 26 LaGrange   Sewanee   TBA
  Guilford   Averett   1:00 PM
  N.C. Wesleyan   Mary Washington   1:00 PM
 
March
Wed. 1 Oglethorpe   Covenant   3:30 PM
Fri. 3 Tuskegee   Huntingdon   3:00 PM
Sat. 4 Covenant   Centre   10:00 AM
  Rust   Huntingdon   11:00 AM
  Covenant   Asbury   2:00 PM
  @ Danville, Ky.
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   2:00 PM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Shaw   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Averett *   Methodist   2:00 PM
  Berry College   Huntingdon   2:00 PM
  Ferrum   Southern Virginia   3:00 PM
  Geneva College   William Peace   3:00 PM
Sun. 5 Penn St.-Berks   Piedmont   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Averett *   N.C. Wesleyan   12:00 PM
  Wilkes   Methodist   1:00 PM
  @ Hilton Head, S.C.
  Hampden-Sydney   Ferrum   2:00 PM
  Randolph-Macon   N.C. Wesleyan   3:00 PM
Mon. 6 N.C. Wesleyan   St. John Fisher   10:00 AM
  Ursinus   Piedmont   4:00 PM
  @ Orlando, Fla.
  N.C. Wesleyan *   Methodist   5:30 PM
  @ Hilton Head, S.C.
Tue. 7 Ferrum *   Averett   4:00 PM
Wed. 8 St. John Fisher   Methodist   1:00 PM
  @ Hilton Head, S.C.
  Huntingdon *   LaGrange   4:30 PM
  N.C. Wesleyan   Wilkes   5:00 PM
Thu. 9 Greensboro *   William Peace   12:00 PM
Fri. 10 N.C. Wesleyan   Mount Union   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Millsaps   Huntingdon   3:00 PM
  LaGrange   Millsaps   4:30 PM
Sat. 11 Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   10:00 AM
  N.C. Wesleyan *   Ferrum   12:00 PM
  William Peace *   Averett   1:00 PM
  Methodist *   Greensboro   2:00 PM
Sun. 12 Methodist *   Ferrum   12:00 PM
  Fort Valley St.   LaGrange   2:00 PM
Mon. 13 Piedmont *   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
Tue. 14 Ferrum *   Greensboro   1:30 PM
Wed. 15 N.C. Wesleyan *   William Peace   3:00 PM
  N.C. Wesleyan   Barton   3:00 PM
  Averett   Chowan   3:00 PM
Thu. 16 Covenant *   Maryville (Tenn.)   3:30 PM
Fri. 17 Shenandoah   Ferrum   1:00 PM
  Huntingdon *   Piedmont   3:00 PM
  Emory & Henry   LaGrange   5:00 PM
  @ Covenant College
Sat. 18 Ferrum *   N.C. Wesleyan   10:00 AM
  Methodist *   William Peace   10:00 AM
  LaGrange *   Covenant   10:30 AM
  N.C. Wesleyan   Chris. Newport   12:00 PM
  Greensboro *   Averett   2:00 PM
  Emory & Henry   Covenant   2:30 PM
Sun. 19 LaGrange *   Piedmont   12:00 PM
  Ferrum *   William Peace   12:00 PM
  Emory & Henry   Greensboro   1:30 PM
  Huntingdon   Spring Hill   2:00 PM
Tue. 21 Piedmont *   Covenant   3:30 PM
  Greensboro *   Methodist   3:30 PM
Wed. 22 LaGrange *   Huntingdon   3:00 PM
Thu. 23 Piedmont   Berry College   4:00 PM
  Pack the House
Sat. 25 LaGrange *   Maryville (Tenn.)   11:00 AM
  Huntingdon *   Covenant   11:00 AM
  Methodist *   N.C. Wesleyan   12:00 PM
  William Peace *   Greensboro   12:00 PM
  Averett *   Ferrum   2:00 PM
  Berry College   Covenant   5:30 PM
Sun. 26 Pacific (Ore.)   N.C. Wesleyan   TBA
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   12:00 PM
  Randolph-Macon   William Peace   1:00 PM
  Brewton Parker   Greensboro   1:00 PM
Mon. 27 Randolph-Macon   Piedmont   3:00 PM
Tue. 28 Greensboro *   Ferrum   2:00 PM
  Covenant *   Piedmont   3:00 PM
  Averett *   William Peace   3:00 PM
Wed. 29 Maryville (Tenn.) *   Piedmont   4:00 PM
Thu. 30 Brewton Parker   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
Fri. 31 Averett   Va. Wesleyan   3:00 PM
  Sewanee   Covenant   4:00 PM
 
April
Sat. 1 William Peace *   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Chowan   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Berea   Covenant   2:00 PM
  Ferrum *   Methodist   2:00 PM
Sun. 2 Montreat College   LaGrange   12:00 PM
  Averett *   Greensboro   1:00 PM
  Lynchburg   Ferrum   6:00 PM
Tue. 4 Greensboro   Montreat College   2:00 PM
Wed. 5 William Peace *   Methodist   3:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Covenant   4:00 PM
Fri. 7 Piedmont *   LaGrange   2:00 PM
  Covenant *   Huntingdon   3:00 PM
Sat. 8 Covenant *   LaGrange   12:00 PM
  Piedmont *   Huntingdon   12:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Greensboro   2:00 PM
  Methodist *   Averett   2:00 PM
Sun. 9 William Peace *   Ferrum   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Averett   2:00 PM
Tue. 11 Belmont Abbey   William Peace   2:00 PM
  Greensboro   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Johnson (TN)   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
Thu. 13 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Fri. 14 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Sat. 15 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Sat. 29 Washington and Lee   N.C. Wesleyan   11:00 AM
# Exhibition
* Conference