2018-19 USA South Women's Basketball

Date Away Home Status Links
 
November
Fri. 2 LaGrange # 54 Ga. Southwestern 97 Final
Sat. 3 Covenant # 31 Trevecca Nazarene 77 Final
  Wesleyan (Ga.) # 36 Pensacola Christian 74 Final
Tue. 6 Wesleyan (Ga.) # 26 Savannah St. 155 Final
Fri. 9 Huntingdon 64 Florida College 56 Final
  @ Pensacola, FL
  Mary Baldwin 81 St. Mary's (Md.) 70 Final
  Brevard 89 Toccoa Falls 43 Final
  Ferrum 50 Meredith 45 Final
  LaGrange 80 Judson (AL) 49 Final
  @ Pensacoloa, FL
Sat. 10 Trinity (Fla.) 49 Huntingdon 79 Final
  @ Pensacola, FL
  Roanoke 68 Meredith 62 Final
  Methodist 70 Wesleyan (Ga.) 53 Final
  Bridgewater (Va.) 92 William Peace 82 Final
  Averett 48 Agnes Scott 42 Final
  Pfeiffer 76 Randolph 72 Final
  N.C. Wesleyan 52 Lynchburg 80 Final
  Note time change
  Sewanee 64 Piedmont 68 Final
  Agnes Scott Tip-Off Classic @ Decatur, Ga. (Woodruff Gym)
Sun. 11 Pfeiffer # 23 UNC Greensboro 92 Final
  Piedmont 70 Averett 56 Final
  @ Decatur, Ga. (Woodruff Gym)
  Sewanee 59 Agnes Scott 47 Final
  Agnes Scott Tip-Off Classic
  Mary Baldwin 65 Hollins 50 Final
Mon. 12 Greensboro 85 Regent 48 Final
  Wesleyan (Ga.) 35 Berry 88 Final
  William Peace 69 Randolph 54 Final
Tue. 13 Southern Virginia 71 Salem 50 Final
  Agnes Scott 37 Oglethorpe 78 Final
  Greensboro 85 Mid Atlantic Christian 48 Final
  Averett 60 Lynchburg 52 Final
  Berea 59 Sewanee 81 Final
Wed. 14 Mary Baldwin 45 Shenandoah 46 Final
  Emory & Henry 61 Maryville (Tenn.) 49 Final
  Salem 59 Randolph 76 Final
Thu. 15 Bob Jones 64 LaGrange 68 Final
  Berry 61 Brevard 77 Final
  Huntingdon 56 Pensacola Christian 58 Final
  @ LaGrange, Ga.
  Carolina Christian # 42 Pfeiffer 91 Final
  Piedmont 78 Southern Virginia 72 Final
Fri. 16 Sewanee 59 Huntingdon 60 Final
  LaGrange Classic @ LaGrange, GA
  Covenant 47 Thomas More 89 Final
  Lee’s Famous Chicken/Hampton Inn Classic @ Danville, KY (Alumni Gymnasium)
  Pensacola Christian 62 LaGrange 51 Final
  Marietta 89 Salem 36 Final
  William Peace 43 Mary Washington 73 Final
  Meredith 48 Centre 59 Final
Sat. 17 Transylvania 63 William Peace 48 Final
  @ Fredericksburg, VA - Ron Rosner Arena
  Huntingdon 71 Bob Jones 64 Final
  @ LaGrange, Ga.
  Pfeiffer 63 Berea 87 Final
  Homecoming
  Bryn Mawr 50 Mary Baldwin 87 Final
  Greensboro 64 Guilford 53 Final
  Guilford College Daly 7 Classic
  Salem 59 Dickinson 81 Final
  Thomas More 100 Meredith 40 Final
  @ Danville, Ky. (Alumni Gymnasium)
  Welch 55 LaGrange 68 Final
  Welch College 55 LaGrange 68 Final
  @ LaGrange
  Stevenson 92 Methodist 51 Final
  Jean Edge Classic @ Everett Gym, Rocky Mount NC
  Covenant 52 Centre 70 Final
  Wesleyan (Ga.) 22 Roanoke 88 Final
  Jean Beamer Tip Off Classic
  Agnes Scott 51 Life 85 Final
  Hollins 59 N.C. Wesleyan 74 Final
  (Jean Edge Classic)
  Piedmont 79 Louisiana Col. 61 Final
  @ Cregger Center
Sun. 18 Greensboro 73 Va. Wesleyan 79 Final
  Daly 7 Classic @ Greensboro, N.C. (Ragan Brown)
  Louisiana Col. 100 Wesleyan (Ga.) 38 Final
  @ Roanoke
  Stevenson 83 N.C. Wesleyan 67 Final
  Jean Edge Classic
  Piedmont 53 Roanoke 70 Final
  Jean Beamer Tip Off Classic
  Methodist 64 Hollins 72 Final
  @ Everett Gym, Rocky Mount, NC
Mon. 19 Trinity (D.C.)   Mary Baldwin   6:00 PM
  Berea   Ky. Christian   6:00 PM
  Brevard   Bob Jones   7:00 PM
Tue. 20 Piedmont International   Greensboro   2:00 PM
  Ferrum   Averett   5:00 PM
  Oglethorpe   Covenant   5:30 PM
  N.C. Wesleyan   Va. Wesleyan   5:30 PM
  Methodist   Randolph   6:00 PM
  Guilford   Salem   6:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Sewanee   7:00 PM
Sat. 24 Oglethorpe   Piedmont   1:00 PM
  USA South/SAA Classic @ LaGrange, Ga.
  Berry   LaGrange   3:00 PM
  Berea   North Park   3:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Thomas More   4:00 PM
  Julie Costello Memorial Classic - presented by Barleycorn's
  Mary Baldwin   York (N.Y.)   6:00 PM
  Penn State Harrisburg Tournament @ Penn State Harrisburg Tournament
Sun. 25 Mary Baldwin   TBA   TBA
  Penn State Harrisburg Tournament @ Penn State Harrisburg Tournament
  Berea   TBA   TBA
  @ North Park University; Chicago, Ill.
  Berry   Piedmont   12:00 PM
  @ LaGrange, Ga.
  Maryville (Tenn.)   Dominican (Ill.)   2:00 PM
  @ Crestview Hills, Ky.
  Oglethorpe   LaGrange   2:00 PM
  USA South/SAA Classic
  Methodist   Roanoke   2:00 PM
  Meredith   Chris. Newport   2:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Mississippi University for Women   3:00 PM
Mon. 26 Pfeiffer   Gardner-Webb   7:00 PM
Tue. 27 Pensacola Christian   Wesleyan (Ga.)   1:00 PM
  Shaw   William Peace   6:00 PM
  Mary Washington   N.C. Wesleyan   6:00 PM
  Bob Jones   Salem   7:00 PM
Wed. 28 Southern Virginia   Averett   5:00 PM
  Toccoa Falls   Brevard   5:30 PM
  Sewanee   Covenant   6:00 PM
  Agnes Scott   Birmingham Southern   7:00 PM
Thu. 29 Greensboro   High Point   TBA
  Bob Jones   Brevard   6:00 PM
Fri. 30 Mary Baldwin *   Salem   6:00 PM
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   6:00 PM
  LaGrange *   Berea   6:00 PM
  Methodist *   William Peace   6:00 PM
  Piedmont *   Covenant   7:30 PM
 
December
Sat. 1 Piedmont International   Pfeiffer   1:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Brevard   2:00 PM
  Mary Washington   Meredith   2:00 PM
  Mary Baldwin *   William Peace   2:00 PM
  Greensboro *   Salem   2:00 PM
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  Huntingdon *   Covenant   4:00 PM
  Piedmont   Birmingham Southern   5:00 PM
Sun. 2 N.C. Wesleyan   Guilford   2:00 PM
  Greensboro *   Meredith   2:00 PM
Mon. 3 Wesleyan (Ga.)   Trinity Baptist   5:00 PM
Tue. 4 William Peace *   Greensboro   TBA
  Meredith *   Methodist   7:30 PM
Wed. 5 William Peace #   Campbell   TBA
  Meredith #   Coastal Carolina   6:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Brevard   6:00 PM
  Agnes Scott *   LaGrange   6:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Piedmont   6:00 PM
Thu. 6 Chris. Newport   N.C. Wesleyan   6:00 PM
  Covenant   Sewanee   7:00 PM
Sat. 8 Webster   Covenant   1:00 PM
  Mid Atlantic Christian   Greensboro   1:00 PM
  Averett *   Mary Baldwin   2:00 PM
  Brevard *   Agnes Scott   2:00 PM
  N.C. Wesleyan #   Coastal Carolina   2:00 PM
  Exhibition
  Berea *   Huntingdon   3:00 PM
Sun. 9 Berea *   Agnes Scott   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Pfeiffer   2:00 PM
  Brevard *   Huntingdon   2:00 PM
Tue. 11 Agnes Scott   Emory   5:00 PM
  Salem *   N.C. Wesleyan   6:00 PM
  Averett   Emory & Henry   7:00 PM
  Virginia-Lynchburg   Pfeiffer   7:00 PM
Thu. 13 Averett *   Greensboro   6:00 PM
Fri. 14 Pfeiffer *   Salem   4:00 PM
  Meredith   Guilford   6:00 PM
  William Peace *   N.C. Wesleyan   6:00 PM
  LaGrange   Berry   6:30 PM
Sat. 15 Mary Baldwin *   Meredith   2:00 PM
  Methodist *   Averett   2:00 PM
  Piedmont *   Brevard   2:00 PM
  Mississippi University for Women   Huntingdon   3:00 PM
  Centre   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Covenant *   Berea   4:00 PM
Sun. 16 Salem   Roanoke   1:00 PM
  Bridgewater (Va.)   Mary Baldwin   2:00 PM
  William Peace   Chris. Newport   2:00 PM
Mon. 17 Centre   Averett   1:00 PM
  @ Ferrum, Va.
  St. Mary-Woods   Berea   2:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Ferrum   3:00 PM
  N.C. Wesleyan   St. Mary's (Md.)   6:00 PM
  Huntingdon   Birmingham Southern   7:00 PM
Tue. 18 Averett   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  @ Ferrum, Va.
  Agnes Scott   Berry   4:00 PM
  Brevard #   USC Upstate   6:00 PM
  N.C. Wesleyan   Goucher   7:30 PM
Wed. 19 Brevard #   Wofford   2:00 PM
Fri. 28 North Park   Agnes Scott   2:00 PM
  Covenant   Texas-Dallas   6:00 PM
  Methodist   Transylvania   7:00 PM
Sat. 29 Mary Baldwin   East. Mennonite   2:00 PM
  Truett-McConnell   Piedmont   2:00 PM
  Emory & Henry   Meredith   4:00 PM
  @ Lynchburg, Va.
  Covenant   McMurry   4:00 PM
  @ Dallas, Texas
Sun. 30 Albion   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Randolph   Averett   2:00 PM
  Coast Guard   William Peace   2:00 PM
  Agnes Scott   Rhodes   3:00 PM
  Meredith   Lynchburg   4:00 PM
  Lynchburg Holiday Classic
Mon. 31 Greensboro   Ferrum   2:00 PM
  Brevard   St. Andrews   2:00 PM
 
January
Tue. 1 Emory   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
Wed. 2 Agnes Scott *   Covenant   2:00 PM
  Berea *   Brevard   3:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Huntingdon   3:00 PM
  Methodist * ^   Pfeiffer   4:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Mary Baldwin   6:00 PM
  LaGrange *   Piedmont   6:00 PM
  Salem *   Averett   6:00 PM
  Meredith *   William Peace   6:00 PM
Thu. 3 Berea *   Pfeiffer   2:00 PM
Fri. 4 Covenant *   Wesleyan (Ga.)   3:00 PM
  Brevard *   LaGrange   6:00 PM
Sat. 5 Brevard *   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM
  Pfeiffer   Mary Baldwin   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Agnes Scott   2:00 PM
  William Peace *   Salem   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Greensboro   4:00 PM
  Meredith *   Averett   4:00 PM
  Covenant *   LaGrange   4:00 PM
  Piedmont *   Huntingdon   5:00 PM
Sun. 6 N.C. Wesleyan *   Salem   2:00 PM
  Meredith *   Mary Baldwin   2:00 PM
  Piedmont *   Agnes Scott   2:00 PM
  William Peace *   Averett   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   4:00 PM
Wed. 9 LaGrange   Sewanee   2:00 PM
  Greensboro *   Mary Baldwin   6:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Piedmont   6:00 PM
  Salem *   Meredith   6:00 PM
  Berea *   Covenant   6:00 PM
  Pfeiffer *   William Peace   6:00 PM
  Methodist *   N.C. Wesleyan   7:00 PM
  Agnes Scott * ^   Wesleyan (Ga.)   7:30 PM
Fri. 11 Trinity Baptist   Wesleyan (Ga.)   6:00 PM
Sat. 12 Covenant *   Agnes Scott   2:00 PM
  Meredith *   Pfeiffer   2:00 PM
  Berea *   Piedmont   2:00 PM
  Mary Baldwin *   Methodist   2:00 PM
  Averett *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Greensboro *   William Peace   2:00 PM
  Mississippi University for Women   Wesleyan (Ga.)   3:00 PM
  Brevard *   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Huntingdon *   LaGrange   4:00 PM
Sun. 13 Brevard *   Piedmont   1:00 PM
  Berea *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Mary Baldwin *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Greensboro *   Methodist   2:00 PM
  Huntingdon *   Agnes Scott   3:00 PM
  Averett *   Pfeiffer   4:00 PM
Mon. 14 Johnson University Tennessee   LaGrange   5:00 PM
Tue. 15 Huntingdon   Mississippi University for Women   6:30 PM
Wed. 16 Agnes Scott *   Piedmont   6:00 PM
  Wesleyan (Ga.) * ^   LaGrange   6:00 PM
  Pfeiffer * ^   Greensboro   6:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Covenant   7:00 PM
  Methodist *   Salem   7:30 PM
  Averett *   William Peace   7:30 PM
Sat. 19 N.C. Wesleyan *   Meredith   2:00 PM
  Wesleyan (Ga.) * ^   Berea   2:00 PM
  Mary Baldwin * ^   Pfeiffer   2:00 PM
  Agnes Scott *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Salem *   William Peace   2:00 PM
  Greensboro   Piedmont International   2:00 PM
  Covenant *   Huntingdon   2:00 PM
  LaGrange *   Brevard   4:00 PM
  Averett *   Methodist   4:00 PM
Sun. 20 Wesleyan (Ga.) * ^   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Agnes Scott *   Berea   2:00 PM
  Salem * ^   Pfeiffer   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Methodist   3:00 PM
Wed. 23 Brevard *   Covenant   6:00 PM
  Piedmont *   LaGrange   6:00 PM
  Mary Baldwin *   Averett   6:00 PM
  William Peace *   Meredith   6:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Berea   6:00 PM
  Pfeiffer * ^   Methodist   6:00 PM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   7:00 PM
  Huntingdon *   Wesleyan (Ga.)   8:00 PM
Sat. 26 Wesleyan (Ga.) *   Covenant   1:00 PM
  Pfeiffer *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Meredith *   Salem   2:00 PM
  Piedmont *   Berea   2:00 PM
  Methodist *   Mary Baldwin   2:00 PM
  Agnes Scott *   Brevard   2:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   3:00 PM
  Greensboro *   Averett   6:00 PM
Sun. 27 Regent   Greensboro   1:00 PM
Mon. 28 Brevard   William Peace   6:00 PM
Tue. 29 Salem   Johnson & Wales (NC)   6:00 PM
  Covenant *   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
  LaGrange *   Agnes Scott   7:00 PM
  Pensacola Christian   Huntingdon   7:00 PM
Wed. 30 N.C. Wesleyan *