2018 USA South Women's Lacrosse

Date Away Home Status Links
 
February
Sat. 3 Converse # 12 Brevard 9 Final
Fri. 9 St. Andrews 5 LaGrange 18 Final
Sat. 10 Brevard 10 Mars Hill 13 Final
  Ferrum 18 Sweet Briar 2 Final
  Roanoke 22 Methodist 7 Final
  Huntingdon 0 Birmingham Southern 32 Final
Mon. 12 Brenau 1 LaGrange 27 Final
Tue. 13 Guilford 16 Averett 6 Final
  Cumberlands 22 Brevard 4 Final
  N.C. Wesleyan 3 Barton 20 Final
Fri. 16 Va. Wesleyan 18 Greensboro 7 Final
  Salem 5 St. Andrews 18 Final
  Ferrum * 10 Piedmont 16 Final
Sat. 17 Pfeiffer 19 Greensboro 6 Final
  Meredith * 19 Huntingdon 0 Final
  Brevard 7 Methodist 15 Final
  N.C. Wesleyan * 2 Averett 17 Final
Sun. 18 Meredith * 26 LaGrange 3 Final
Tue. 20 Methodist *   Salem   3:30 PM
  Averett *   Ferrum   6:00 PM
  Piedmont   Oglethorpe   7:00 PM
Wed. 21 Meredith *   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  LaGrange   Berry   7:00 PM
Sat. 24 Piedmont *   Averett   12:00 PM
  Salem *   LaGrange   1:00 PM
  Methodist *   Huntingdon   1:00 PM
  Meredith   Pfeiffer   2:00 PM
  Greensboro   Brevard   2:00 PM
Sun. 25 Piedmont   Pfeiffer   12:00 PM
  Salem *   Huntingdon   1:00 PM
Wed. 28 Ferrum   Guilford   4:00 PM
  Brevard   Salem   4:00 PM
  N.C. Wesleyan   Oglethorpe   6:00 PM
  LaGrange *   Piedmont   6:00 PM
  Greensboro *   Averett   7:00 PM
 
March
Thu. 1 Lynchburg   Meredith   5:00 PM
  N.C. Wesleyan   Berry   5:00 PM
Fri. 2 Southern Virginia   Greensboro   3:00 PM
Sat. 3 Brevard   Pfeiffer   1:00 PM
  Randolph   Averett   1:00 PM
  Huntingdon *   Greensboro   1:00 PM
  Bridgewater (Va.)   Salem   3:00 PM
  Ferrum *   Methodist   3:00 PM
Sun. 4 Sewanee   Piedmont   11:00 AM
  New England Col.   Greensboro   12:00 PM
  Mary Washington   Meredith   1:00 PM
Mon. 5 Hiram   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Chatham   Salem   4:00 PM
Tue. 6 Methodist   Bridgewater St.   10:00 AM
  SpringFling 2017 @ Englewood, Fla.
  Ferrum   Southern Virginia   4:00 PM
Wed. 7 Felician   Brevard   1:00 PM
  Pfeiffer   Guilford   3:00 PM
  Sweet Briar   Salem   4:00 PM
  Chatham   Averett   4:00 PM
  Huntingdon *   Piedmont   7:00 PM
Thu. 8 Meredith   Catholic   1:00 PM
Sat. 10 Averett   Brevard   12:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Piedmont   12:00 PM
  Greensboro *   LaGrange   12:00 PM
  Pfeiffer   Huntingdon   1:00 PM
  Ferrum *   Salem   2:00 PM
  Meredith   Chris. Newport   4:00 PM
Sun. 11 Kenyon   Methodist   TBA
  Greensboro *   Piedmont   11:00 AM
  N.C. Wesleyan   Brevard   12:00 PM
  Pfeiffer   LaGrange   2:00 PM
Tue. 13 Transylvania   Huntingdon   5:00 PM
  @ Gulf Breeze HS, Gulf Breeze, Fla.
Wed. 14 Greensboro *   Ferrum   4:00 PM
  N.C. Wesleyan   Hollins   4:30 PM
  Scranton   Piedmont   5:00 PM
  Methodist *   Meredith   6:00 PM
  Salem   Pfeiffer   6:00 PM
  Birmingham Southern   LaGrange   6:30 PM
Thu. 15 Averett   Sweet Briar   4:30 PM
Sat. 17 Piedmont *   Meredith   12:00 PM
  Methodist *   Averett   12:00 PM
  Ferrum   Pfeiffer   1:00 PM
  Huntingdon   Oglethorpe   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Greensboro   2:00 PM
  LaGrange   Brevard   4:00 PM
  Salem   Guilford   4:00 PM
Tue. 20 Meredith *   Greensboro   4:00 PM
  Huntingdon *   LaGrange   6:00 PM
  Piedmont   Birmingham Southern   7:00 PM
Wed. 21 Juniata   Averett   4:00 PM
  Methodist *   N.C. Wesleyan   4:00 PM
Sat. 24 Methodist *   Piedmont   11:00 AM
  Brevard   Meredith   12:00 PM
  LaGrange *   Averett   1:00 PM
  Huntingdon *   Ferrum   1:00 PM
  Pfeiffer   N.C. Wesleyan   2:00 PM
Sun. 25 Rhodes   Methodist   11:00 AM
  @ Demorest, Ga.
  LaGrange *   Ferrum   12:00 PM
  Huntingdon *   Averett   2:00 PM
Tue. 27 Pfeiffer   Methodist   3:00 PM
  Berry   Piedmont   7:00 PM
Wed. 28 Guilford   Greensboro   3:30 PM
  Salem *   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Linfield   Ferrum   4:00 PM
  Averett *   Meredith   6:00 PM
  Oglethorpe   LaGrange   7:00 PM
Fri. 30 Brevard   Ferrum   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Huntingdon   1:00 PM
Sat. 31 Salem *   Greensboro   4:00 PM
 
April
Tue. 3 Salem *   Meredith   6:00 PM
Wed. 4 Piedmont   Brevard   6:00 PM
  Hollins   Averett   7:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Ferrum   7:00 PM
Sat. 7 Piedmont *   Salem   12:00 PM
  Greensboro *   Methodist   12:00 PM
  Ferrum *   Meredith   1:00 PM
  Averett   Pfeiffer   1:00 PM
  Huntingdon   Brevard   1:00 PM
  LaGrange *   N.C. Wesleyan   3:00 PM
Sun. 8 Hollins   Ferrum   12:00 PM
  LaGrange *   Methodist   2:00 PM
  Averett *   Salem   3:00 PM
Tue. 10 N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  Greensboro   St. Andrews   3:00 PM
Fri. 13 Meredith   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
Sat. 14 N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Sun. 15 Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Sat. 21 Methodist   Bridgewater (Va.)   7:00 PM
Sat. 28 Meredith   Colorado Col.   TBA
  @ Georgetown, Texas (Southwestern University)
Sun. 29 Meredith   Southwestern (Tex.)   1:00 PM
# Exhibition
* Conference