2018 USA South Women's Soccer

Date Away Home Status Links
 
August
Sat. 18 Wesleyan (Ga.) #   Middle Georgia   1:00 PM
  Scrimmage
Wed. 22 Brevard #   Southern Wesleyan   5:00 PM
  ABAC #   Wesleyan (Ga.)   7:00 PM
  Scrimmage
Sat. 25 Johnson University Tennessee #   Berea   1:00 PM
  Exhibition
Sun. 26 Wesleyan (Ga.) #   Ga. Southwestern   7:00 PM
  Scrimmage
Tue. 28 Montreat #   Brevard   6:00 PM
Fri. 31 William Peace   Southern Virginia   TBA
  Salem   Salisbury   2:00 PM
  Huntingdon   Berry   3:00 PM
  @ Sewanee, Tenn.
  Guilford   Greensboro   4:00 PM
  Pfeiffer   Swarthmore   4:30 PM
  Meredith   Sewanee   4:30 PM
  Covenant   Messiah   5:00 PM
  Methodist   Aurora   5:30 PM
  Berea   Spalding   6:00 PM
  LaGrange   Judson (AL)   6:00 PM
  Brevard   Emory & Henry   7:00 PM
  Averett   Ferrum   7:00 PM
  Oglethorpe   Wesleyan (Ga.)   7:00 PM
  Piedmont   Whittier   7:00 PM
  N.C. Wesleyan   Chatham   7:30 PM
  @ Arlington, Va.
 
September
Sat. 1 Agnes Scott   Randolph   11:00 AM
  Covenant   Franklin & Marshall   1:00 PM
  N.C. Wesleyan   East. Mennonite   1:30 PM
  @ Arlington, Va.
  St. Thomas (Minn.)   Salem   3:00 PM
  Salisbury University Classic @ Salisbury, Md.
  Meredith   Berry   3:00 PM
  @ Sewanee, Tenn.
  Maryville (Tenn.)   Lynchburg   4:30 PM
  Shellenberger Classic
  Huntingdon   Sewanee   5:30 PM
Sun. 2 LaGrange   Millsaps   12:00 PM
  Pfeiffer   Widener   1:00 PM
  Piedmont   Redlands   1:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Roanoke   2:00 PM
  William Peace   Agnes Scott   3:00 PM
  @ Lynchburg, Va.
  Brevard   Oglethorpe   3:00 PM
  Randolph-Macon   Averett   4:30 PM
  Columbia (S.C.)   Wesleyan (Ga.)   7:00 PM
Mon. 3 Brescia   Berea   5:30 PM
Tue. 4 Bob Jones   Salem   4:00 PM
  Brevard   Guilford   5:00 PM
  Ferrum   N.C. Wesleyan   5:30 PM
  Barton   Methodist   6:00 PM
Wed. 5 Averett   Bridgewater (Va.)   4:00 PM
  Birmingham Southern   Agnes Scott   4:30 PM
  LaGrange *   Piedmont   5:00 PM
  Emory & Henry   Greensboro   5:00 PM
  Pikeville   Berea   5:30 PM
  Sweet Briar   William Peace   6:00 PM
  Tenn. Wesleyan   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
  Mississippi Univerisity for Women   Huntingdon   7:00 PM
Thu. 6 Wesleyan (Ga.)   Faulkner University   6:00 PM
  Shaw   Methodist   6:00 PM
Fri. 7 Rowan   Wesleyan (Ga.)   7:00 PM
  @ Pfeiffer University
  Salem   Ferrum   7:00 PM
  Covenant   Birmingham Southern   8:00 PM
Sat. 8 Southern Virginia   Greensboro   TBA
  Averett   Piedmont   12:00 PM
  Stockton   N.C. Wesleyan   12:00 PM
  Guilford   Meredith   12:00 PM
  Emory & Henry   Agnes Scott   12:00 PM
  @ Demorest, Ga.
  Huntingdon   Mary Washington   12:30 PM
  Methodist   Brevard   1:00 PM
  Berea   MacMurray   2:00 PM
  LaGrange   Oglethorpe   4:00 PM
Sun. 9 Wesleyan (Ga.)   Pfeiffer   TBA
  Muskingum   Maryville (Tenn.)   11:00 AM
  Averett   Agnes Scott   12:00 PM
  @ Demorest, Ga.
  Stockton   Meredith   12:00 PM
  Transylvania   Salem   12:00 PM
  Huntingdon   Catholic   12:30 PM
  @ Fredericksburg, Va.
  Berea   Blackburn   2:00 PM
  N.C. Wesleyan   Guilford   2:15 PM
  Meredith College Classic @ Meredith College (Raleigh, N.C.)
  Emory & Henry   Piedmont   2:30 PM
  William Peace   Ferrum   6:00 PM
Tue. 11 LaGrange   Toccoa Falls   5:30 PM
Wed. 12 Shaw   Greensboro   4:00 PM
  Meredith   Roanoke   6:00 PM
  Pfeiffer   Ferrum   6:00 PM
  King (Tenn.)   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
  Sewanee   Covenant   7:00 PM
  Averett   Emory & Henry   7:00 PM
  Oglethorpe   Huntingdon   8:00 PM
Thu. 13 Wesleyan (Ga.)   Bob Jones   6:00 PM
  Berry   Piedmont   7:00 PM
Fri. 14 William Peace   Brevard   7:00 PM
Sat. 15 Greensboro   LaGrange   1:00 PM
  Ferrum   Meredith   2:00 PM
  N.C. Wesleyan   Southern Virginia   2:00 PM
  Warren Wilson   Berea   2:00 PM
  Averett   Brevard   2:00 PM
  Pfeiffer   Washington and Lee   2:30 PM
  Oglethorpe   Agnes Scott   4:30 PM
  Transylvania   Covenant   4:30 PM
  Guilford   Methodist   6:00 PM
  Huntingdon   Birmingham Southern   8:00 PM
Sun. 16 William Peace   LaGrange   1:00 PM
  William Peace   Randolph   1:00 PM
  Greensboro   Wesleyan (Ga.)   1:00 PM
  Salem   Emory & Henry   3:30 PM
  N.C. Wesleyan   Bridgewater (Va.)   4:00 PM
Mon. 17 Berea   Transylvania   7:00 PM
Tue. 18 Brevard   Salem   4:00 PM
  Sewanee   Agnes Scott   4:00 PM
  Emory & Henry   Meredith   6:00 PM
  Birmingham Southern   Piedmont   6:00 PM
  Covenant   Berry   7:00 PM
Wed. 19 Mississippi University for Women   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM
  Mary Washington   N.C. Wesleyan   4:30 PM
  Methodist   Randolph-Macon   5:00 PM
  Southern Virginia   Pfeiffer   5:00 PM
  Rhodes   Huntingdon   5:00 PM
  Randolph   Averett   7:00 PM
  Greensboro   Marymount (Va.)   7:00 PM
  Transylvania   Maryville (Tenn.)   7:30 PM
Fri. 21 Pfeiffer   Meredith   6:00 PM
  Piedmont   Emory   7:00 PM
Sat. 22 Greensboro   Averett   1:00 PM
  Covenant *   Agnes Scott   2:00 PM
  LaGrange   Southern Virginia   2:00 PM
  Berea *   Brevard   2:00 PM
  Salem   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Huntingdon   3:00 PM
Sun. 23 LaGrange   Sweet Briar   12:00 PM
  Piedmont   Centre   1:00 PM
  Meredith   Mary Washington   1:00 PM
  LaGrange   Averett   2:00 PM
  Sewanee   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Talladega College   3:00 PM
  Emory   Huntingdon   4:00 PM
Mon. 24 N.C. Wesleyan   Johnson & Wales (NC)   6:00 PM
  Covenant   Oglethorpe   7:00 PM
Tue. 25 William Peace   Hollins   3:00 PM
  Guilford   Salem   4:00 PM
  Meredith   Southern Virginia   5:00 PM
Wed. 26 Piedmont *   Covenant   2:30 PM
  Agnes Scott *   LaGrange   4:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Sewanee   7:00 PM
Thu. 27 Berea *   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
Sat. 29 LaGrange *   Berea   1:00 PM
  Methodist *   Pfeiffer   1:00 PM
  Covenant   Salem   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Averett   1:30 PM
  Piedmont * ^   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM
  Brevard *   Agnes Scott   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   3:00 PM
Sun. 30 Brevard * ^   Wesleyan (Ga.)   1:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Agnes Scott   1:00 PM
  Meredith *   Salem   2:00 PM
 
October
Mon. 1 Oglethorpe   Piedmont   7:00 PM
Tue. 2 Midway   Berea   7:00 PM
Wed. 3 Salem *   Averett   4:00 PM
  Meredith *   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Brevard *   Piedmont   5:00 PM
  Pfeiffer *   Greensboro   5:00 PM
  Covenant *   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
  Birmingham Southern   Wesleyan (Ga.)   7:00 PM
  Huntingdon *   LaGrange   7:30 PM
Fri. 5 Oxford College of Emory #   LaGrange   7:00 PM
Sat. 6 Covenant *   Brevard   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Salem   2:00 PM
  Agnes Scott *   Piedmont   2:00 PM
  Averett *   Meredith   2:00 PM
  Berea *   Huntingdon   3:00 PM
  William Peace *   Pfeiffer   4:00 PM
Sun. 7 Maryville (Tenn.) * ^   Wesleyan (Ga.)   1:00 PM
  Salem   Randolph-Macon   2:00 PM
  LaGrange   Mississippi University for Women   3:00 PM
Tue. 9 Berea *   Covenant   4:00 PM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Emory   5:30 PM
  Averett *   Pfeiffer   6:00 PM
  Wesleyan (Ga.) * ^   LaGrange   7:00 PM
  Brevard   Bob Jones   8:00 PM
  Agnes Scott *   Huntingdon   8:00 PM
Wed. 10 Methodist *   Salem   4:00 PM
  William Peace *   Meredith   6:00 PM
Fri. 12 Wesleyan (Ga.)   Johnson University Tennessee   TBA
  LaGrange *   Brevard   1:00 PM
  Huntingdon *   Covenant   5:30 PM
  Piedmont *   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
Sat. 13 Salem *   Greensboro   TBA
  Methodist *   Averett   1:30 PM
  Meredith *   Pfeiffer   2:00 PM
  LaGrange *   Covenant   2:00 PM
  William Peace *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Wesleyan (Ga.) * ^   Berea   4:30 PM
  Huntingdon *   Brevard   4:30 PM
Sun. 14 Regent   Pfeiffer   TBA
  Piedmont *   Berea   1:00 PM
  Agnes Scott   Greensboro   1:00 PM
  Salem   Lynchburg   2:00 PM
Tue. 16 Bob Jones   Piedmont   7:00 PM
Wed. 17 Pfeiffer *   Salem   TBA
  Averett *   William Peace   TBA
  Berea   Oakland City   4:00 PM
  Wesleyan (Ga.) * ^   Agnes Scott   4:00 PM
  Greensboro *   Meredith   6:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Methodist   7:00 PM
  Covenant   Emory   7:30 PM
  Brevard *   Maryville (Tenn.)   7:30 PM
Fri. 19 Huntingdon *   Piedmont   7:00 PM
Sat. 20 Salem *   William Peace   TBA
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   11:00 AM
  Averett *   Greensboro   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Pfeiffer   2:00 PM
  Covenant * ^   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM
  Agnes Scott *   Berea   4:30 PM
  Senior Night
  Meredith *   Methodist   6:00 PM
Sun. 21 Piedmont   Thomas More   2:00 PM
  @ Maryville, Tenn.
  LaGrange   Talladega College   3:00 PM
Wed. 24 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  Meredith   TBA   TBA
  Brevard   Pfeiffer   5:00 PM
Sat. 27 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  Regent University   Brevard   3:00 PM
Tue. 30 Pfeiffer   Johnson & Wales (NC)   TBA
 
November
Fri. 2 N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
  Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
Sat. 3 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  N.C. Wesleyan   USA South Tournament   TBA
* Conference
^ Division