2016-17 USA South Women's Tennis

Date Away Home Status Links
 
September
Sat. 3 LaGrange 1 Emory-Oxford 8 Final
Fri. 9 Meredith   Methodist University Invitational   9:00 AM
  @ Fayetteville, N.C.
  N.C. Wesleyan   Methodist Fall Invitational   9:00 AM
Sat. 10 Meredith   Methodist University Invitational   9:00 AM
  @ Fayetteville, N.C.
  Johnson (TN) 0 LaGrange 9 Final
  @ Montreat College
Sun. 11 Meredith   Methodist University Invitational   9:00 AM
  @ Fayetteville, N.C.
  LaGrange 9 Montreat College 0 Final
  Maryville (Tenn.) 0 Montreat College 9 Final
Wed. 14 Huntingdon # 2 Central Alabama Community College 7 Final
Fri. 16 LaGrange   McWilliams Invitational   TBA
  Oglethorpe, Millsaps, Point, LaGrange, Christian Brothers   Huntingdon   TBA
Sat. 17 LaGrange   McWilliams Invitational   TBA
  Sweet Briar 7 Salem 2 Final
  Oglethorpe, Millsaps, Point, LaGrange, Christian Brothers   Huntingdon   TBA
  NCWC Fall Invitational   N.C. Wesleyan   9:00 AM
  Meredith   N.C. Wesleyan Fall Tournament   9:00 AM
  Milligan 2 Covenant 7 Final
Sun. 18 LaGrange   McWilliams Invitational   TBA
  Oglethorpe, Millsaps, Point, LaGrange, Christian Brothers   Huntingdon   TBA
Tue. 20 Snead State 4 Covenant 5 Final
Fri. 23 Covenant #   ITA Regionals   TBA
  @ Atlanta, Ga.
  LaGrange   ITA Regionals   TBA
  @ Emory University
  Agnes Scott   TBA   8:00 AM
  ITA South Regional Day 1 @ Emory University and Agnes Scott College
Sat. 24 Covenant #   ITA Regionals   TBA
  @ Atlanta, Ga.
  LaGrange   ITA Regionals   TBA
  @ Emory University
  Agnes Scott   TBA   8:00 AM
  ITA South Regional Day 2 @ Emory University and Agnes Scott College
Tue. 27 Johnson (TN)   Maryville (Tenn.)   Postponed
 
October
Thu. 6 Lees-McRae 9 Averett 0 Final
Sun. 9 Virginia-Wise 9 Maryville (Tenn.) 0 Final
  Emory & Henry 4 Averett 5 Final
Sun. 16 Maryville (Tenn.) 2 Berea 7 Final
  TRI-MATCH
  Indiana-East 9 Maryville (Tenn.) 0 Final
  @ Berea, Kentucky
Sat. 29 Maryville (Tenn.)   Greensboro   Cancelled
 
January
Wed. 25 Meredith 0 Elon 7 Final
  @ Durham, N.C.
 
February
Sat. 4 Meredith 0 Mary Washington 9 Final
Sun. 5 Mount Olive 9 William Peace 0 Final
Wed. 8 Shaw 9 Meredith 0 Final
Fri. 10 Piedmont 0 Sewanee 9 Final
  Point U. 4 Agnes Scott 5 Final
  Lees-McRae 9 Greensboro 0 Final
Sat. 11 Piedmont 0 Centre 9 Final
  @ Sewanee, Tenn.
  Pfeiffer 9 William Peace 0 Final
  Lynchburg 2 Methodist 7 Final
  Covenant 1 Birmingham Southern 8 Final
  Mary Baldwin 0 Shenandoah 9 Final
  Indoors at WCC
Sun. 12 Methodist 1 Barton 8 Final
  Albany State   Huntingdon   Postponed
  Postponed
Sat. 18 Huntingdon 2 Belhaven 7 Final
  @ Memphis, Tenn.
  Methodist 1 Mary Washington 8 Final
  William Peace 0 Sweet Briar 9 Final
  Played at Amherst Middle School
  Randolph 9 Ferrum 0 Final
  Greensboro 0 Salem 7 Final
  Albany State 0 LaGrange 9 Final
  Salisbury 3 Methodist 6 Final
  @ Fredericksburg, Va.
  Huntingdon 2 Rhodes 7 Final
Sun. 19 Methodist 6 Franklin & Marshall 3 Final
  Ferrum 0 Emory & Henry 9 Final
  Albany State 0 Agnes Scott 9 Final
  Greensboro 0 Guilford 9 Final
Mon. 20 Wesleyan (Ga.) 1 Point U. 8 Final
Tue. 21 Montreat College 8 Greensboro 1 Final
  Barton 9 Meredith 0 Final
Wed. 22 Oglethorpe 9 Wesleyan (Ga.) 0 Final
Thu. 23 Chowan 9 Meredith 0 Final
  Piedmont   Oglethorpe   3:30 PM
  Point U.   Huntingdon   4:00 PM
Fri. 24 Averett   Sweet Briar   2:30 PM
  Played at Amherst Middle School
  Covenant   Millsaps   3:00 PM
Sat. 25 Covenant   Rhodes   10:00 AM
  William Peace   Salem   12:00 PM
  Huntingdon *   Wesleyan (Ga.)   12:00 PM
  Guilford   Methodist   1:00 PM
  Transylvania   LaGrange   3:00 PM
  @ University of the South
  Covenant   Hendrix   3:00 PM
  @ Memphis, Tenn.
  Abraham Baldwin Agriculture College #   Huntingdon   4:00 PM
  @ Macon, Ga.
Sun. 26 LaGrange   Sewanee   TBA
  Huntingdon *   Agnes Scott   1:00 PM
  Guilford   Averett   1:00 PM
  Methodist   Salem   2:00 PM
Mon. 27 Agnes Scott   Oglethorpe   4:00 PM
Tue. 28 Salem   Greensboro   1:00 PM
 
March
Wed. 1 N.C. Wesleyan   Elizabeth City St.   TBA
  Oglethorpe   Covenant   3:30 PM
  Mary Baldwin   Southern Virginia   4:00 PM
Thu. 2 Marion Military Institute #   Huntingdon   2:00 PM
  Berry College   Agnes Scott   3:30 PM
  Central Alabama Community College #   Huntingdon   5:00 PM
Fri. 3 Averett   Winston-Salem   2:30 PM
Sat. 4 Covenant   Centre   10:00 AM
  Rust   Huntingdon   11:00 AM
  Maryville (Tenn.)   LaGrange   2:00 PM
  Shaw   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Covenant   Asbury   2:00 PM
  @ Danville, Ky.
  Berry College   Huntingdon   3:00 PM
Sun. 5 Penn St.-Berks   Piedmont   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Randolph-Macon   N.C. Wesleyan   3:00 PM
Mon. 6 Methodist   Oglethorpe   9:00 AM
  @ Orlando, Fla.
  N.C. Wesleyan   St. John Fisher   10:00 AM
  Morningside   Methodist   3:00 PM
  @ Orlando, F.L.
  Ursinus   Piedmont   4:00 PM
  @ Orlando, Fla.
Tue. 7 Methodist   Haverford   9:00 AM
  Spring Break Trip @ Orlando, Fla.
  Meredith   Morningside   3:00 PM
  @ Orlando, Fla.
  Mary Baldwin   Lynchburg   4:00 PM
Wed. 8 Meredith   Alvernia   8:00 AM
  @ Orlando, Fla.
  N.C. Wesleyan   Wilkes   5:00 PM
Thu. 9 N.C. Wesleyan   Ohio Northern   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  N.C. Wesleyan   Roanoke   TBA
  @ (neutral)
  Aquinas   Methodist   9:00 AM
  @ Orlando, F.L.
  Greensboro *   William Peace   12:00 PM
  Saint Benedict   Meredith   12:30 PM
  @ Orlando, Fla.
  Grand Valley St.   Methodist   3:00 PM
  @ Orlando, F.L.
Fri. 10 Millsaps   Huntingdon   11:00 AM
  Mary Baldwin   Salem   1:00 PM
  Johnson College   Greensboro   3:00 PM
Sat. 11 Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   11:00 AM
  Wallace State CC #   Huntingdon   3:00 PM
Sun. 12 Fort Valley St.   LaGrange   2:00 PM
Mon. 13 Piedmont *   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
Tue. 14 Agnes Scott   Millsaps   TBA
  Spring Tennis Fest March 13-17 @ Hilton Head Island, S.C.
  Ferrum *   Greensboro   1:30 PM
Wed. 15 Greenville   Agnes Scott   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Bluefield Col.   Salem   2:00 PM
  N.C. Wesleyan   Barton   3:00 PM
  Sweet Briar   Ferrum   4:00 PM
Thu. 16 Arcadia   Agnes Scott   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Wesleyan (Ga.)   Columbia (SC)   3:00 PM
Fri. 17 Shenandoah   Ferrum   1:00 PM
  Emory & Henry   LaGrange   5:00 PM
  @ Covenant College
Sat. 18 Ferrum *   N.C. Wesleyan   10:00 AM
  LaGrange   Covenant   10:30 AM
  Piedmont *   Salem   11:00 AM
  Mary Baldwin *   William Peace   1:00 PM
  Greensboro *   Averett   2:00 PM
  Emory & Henry   Covenant   2:30 PM
Sun. 19 Mary Baldwin *   N.C. Wesleyan   TBA
  LaGrange   Piedmont   12:00 PM
  Ferrum *   William Peace   12:00 PM
  Emory & Henry   Greensboro   1:30 PM
  Salem   Averett   2:00 PM
  Methodist   Chris. Newport   2:00 PM
Mon. 20 Randolph-Macon   Averett   3:00 PM
Tue. 21 N.C. Wesleyan *   Meredith   2:30 PM
Wed. 22 LaGrange *   Huntingdon   2:30 PM
  Greensboro *   Methodist   3:30 PM
Thu. 23 Piedmont   Berry College   4:00 PM
  Pack the House
Fri. 24 Averett   Southern Virginia   3:00 PM
  Salem   Guilford   3:30 PM
  Agnes Scott *   Covenant   4:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Piedmont   4:30 PM
Sat. 25 LaGrange *   Maryville (Tenn.)   11:00 AM
  Agnes Scott *   Piedmont   11:00 AM
  Meredith *   Mary Baldwin   11:00 AM
  William Peace *   Greensboro   12:00 PM
  Huntingdon *   Salem   12:00 PM
  Averett *   Ferrum   2:00 PM
  Methodist *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Covenant   2:00 PM
  Meredith   Randolph-Macon   3:30 PM
  Berry College   Covenant   5:30 PM
Sun. 26 LaGrange *   Salem   11:00 AM
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   12:00 PM
  Randolph-Macon   William Peace   1:00 PM
  Brewton Parker   Greensboro   1:00 PM
  Methodist *   Mary Baldwin   3:00 PM
Mon. 27 Randolph-Macon   Piedmont   3:00 PM
  Huntingdon   TBA   4:00 PM
  @ Orlando, Fla.
Tue. 28 Huntingdon   George Fox   10:00 AM
  Spring Break Tournament @ Orlando, Fla.
  Greensboro *   Ferrum   2:00 PM
  Covenant *   Piedmont   3:00 PM
  Averett *   William Peace   3:00 PM
Wed. 29 Huntingdon   Webber Int'l   10:00 AM
  @ Orlando, Fla.
  Mary Baldwin   Hollins   4:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   LaGrange   4:00 PM
  Southern Me.   Huntingdon   4:00 PM
  @ Orlando, Fla.
Thu. 30 Methodist *   Meredith   3:00 PM
Fri. 31 Averett   Va. Wesleyan   3:00 PM
  Sewanee   Covenant   4:00 PM
 
April
Sat. 1 Ferrum *   Meredith   10:00 AM
  Salem *   Covenant   11:00 AM
  William Peace *   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  LaGrange *   Agnes Scott   1:00 PM
  Averett *   Mary Baldwin   1:00 PM
  Berea   Covenant   2:00 PM
  Ferrum *   Methodist   2:00 PM
  Greensboro *   Meredith   3:00 PM
Sun. 2 Salem *   Maryville (Tenn.)   12:00 PM
  Lynchburg   Ferrum   6:00 PM
Mon. 3 Meredith *   William Peace   3:00 PM
Tue. 4 Greensboro   Montreat College   2:00 PM
  Southern Virginia   Ferrum   3:00 PM
  Huntingdon   Albany State   3:00 PM
Wed. 5 Winston-Salem   Salem   2:00 PM
  William Peace *   Methodist   3:00 PM
  Agnes Scott *   Wesleyan (Ga.)   4:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Covenant   4:00 PM
Thu. 6 Meredith *   Averett   3:00 PM
Fri. 7 Piedmont *   LaGrange   2:00 PM
  Covenant *   Huntingdon   2:00 PM
Sat. 8 Covenant *   LaGrange   12:00 PM
  Piedmont *   Huntingdon   12:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Agnes Scott   1:30 PM
  Ferrum *   Mary Baldwin   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Greensboro   2:00 PM
  Salem *   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM
  Methodist *   Averett   2:00 PM
Sun. 9 Salem *   Agnes Scott   11:00 AM
  Maryville (Tenn.) *   Wesleyan (Ga.)   11:00 AM
  Greensboro *   Mary Baldwin   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Averett   2:00 PM
Tue. 11 Johnson (TN)   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
Wed. 12 Ferrum   Montreat College   1:00 PM
Thu. 13 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Meredith   TBD   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Fri. 14 Agnes Scott * %   TBA   TBA
  USA South Conference Tournament @ LaGrange College
  Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Sat. 15 Covenant   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Sat. 22 Agnes Scott   Columbia (SC)   1:30 PM
  @ LCTC
  Montreat College   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM
Sun. 23 Montreat College   Agnes Scott   1:00 PM
# Exhibition
* Conference
% Postseason