2017-18 USA South Women's Tennis

Date Away Home Status Links
 
September
Fri. 8 Covenant # 9 Montreat College 0 Final
Sat. 9 Emory-Oxford 9 LaGrange 0 Final
Fri. 15 Methodist Tournament   Pfeiffer   TBA
  @ Fayetteville, NC
  TBA   LaGrange   TBA
  @ Montgomery, AL
  MU Invitational   Methodist   TBA
  Oglethorpe, Millsaps, Point, LaGrange   Huntingdon   TBA
  Meredith   Methodist   3:00 PM
Sat. 16 MU Invitational   Methodist   TBA
  Oglethorpe, Millsaps, Point, LaGrange   Huntingdon   TBA
  Meredith   Methodist   9:00 AM
  TBA   LaGrange   10:00 AM
  @ Montgomery, AL
Sun. 17 TBA   LaGrange   TBA
  @ Montgomery, AL
  MU Invitational   Methodist   TBA
  Oglethorpe, Millsaps, Point, LaGrange   Huntingdon   TBA
  Meredith   Methodist   9:00 AM
  Maryville (Tenn.) 0 Virginia-Wise 9 Final
Fri. 22 Piedmont   ITA South Regional Championships   TBA
  @ Sewanee, TN
  Agnes Scott   TBD   8:00 AM
  @ Sewanee, Tenn.
  N.C. Wesleyan   ITA Fall Regionals   9:00 AM
  @ Sewanee, Tenn.
Sat. 23 Piedmont   ITA South Regional Championships   TBA
  @ Sewanee, TN
  Agnes Scott   TBD   8:00 AM
  @ Sewanee, Tenn.
  Snead State 2 Covenant 7 Final
  LaGrange 8 Albany State 1 Final
  LaGrange 0 Ga. Southwestern 9 Final
  @ Albany State
Sun. 24 Milligan 9 Maryville (Tenn.) 0 Final
  Columbia (SC) 8 Wesleyan (Ga.) 1 Final
Tue. 26 Catawba 9 Pfeiffer 0 Final
Sat. 30 Pfeiffer 1 Converse 8 Final
  @ Johnson C. Smith University
  Pfeiffer 3 Johnson C. Smith 6 Final
 
October
Sun. 1 Montreat College 2 Maryville (Tenn.) 7 Final
Wed. 4 Montreat College 4 Brevard 5 Final
Sat. 7 Averett 5 Lees-McRae 4 Final
Wed. 11 Chowan   Averett   Postponed
Sat. 14 Averett 3 Emory & Henry 6 Final
Sun. 29 Columbia (SC)   Salem   2:00 PM
 
January
Wed. 24 Meredith   Elon   6:30 PM
  @ Durham, N.C. (Duke's Sheffield Indoor Center)
 
February
Sat. 3 Southern Wesleyan   Brevard   1:00 PM
Sat. 10 Meredith   Va. Wesleyan   TBA
  @ Fredericksburg, Va. (Mary Washington)
  Birmingham Southern   Covenant   1:00 PM
Tue. 13 Meredith   Chowan   3:00 PM
Wed. 14 Belmont Abbey   Brevard   1:00 PM
Thu. 15 Meredith   Barton   2:00 PM
Fri. 16 Ga. Southwestern   Huntingdon   TBA
  @ Darton
  Guilford   Salem   1:00 PM
  Pfeiffer   Brevard   2:00 PM
Sat. 17 N.C. Wesleyan   Sewanee   10:00 AM
  Ferrum   Randolph   1:00 PM
  Pfeiffer   Mars Hill   1:00 PM
  Methodist   Mary Washington   1:00 PM
  Eagle Indoor Invitational
  Hanover   Covenant   2:00 PM
  Mary Baldwin   Shenandoah   7:30 PM
  Indoors at WCC
Sun. 18 Piedmont   Sewanee   10:00 AM
Tue. 20 Shaw   Meredith   3:00 PM
  Berry College   Piedmont   3:00 PM
Wed. 21 Pfeiffer   Belmont Abbey   2:00 PM
Thu. 22 Agnes Scott   Point U.   3:00 PM
Fri. 23 Sweet Briar   Ferrum   4:00 PM
Sat. 24 William Peace   Johnson C. Smith   TBA
  Randolph-Macon   Meredith   TBA
  Averett   Randolph   1:00 PM
  Ferrum *   Salem   2:00 PM
  Transylvania   LaGrange   3:00 PM
  @ Sewanee, Tenn.
Sun. 25 LaGrange   Sewanee   10:00 AM
  Emory & Henry   Ferrum   12:00 PM
  Pfeiffer   Randolph   1:00 PM
  Averett   Guilford   1:00 PM
Mon. 26 Pfeiffer   Catawba   3:00 PM
  Ferrum   Southern Virginia   4:00 PM
Wed. 28 Greensboro   Brevard   1:00 PM
 
March
Thu. 1 Covenant   Oglethorpe   3:30 PM
  Agnes Scott   Berry College   3:30 PM
Fri. 2 Maryville (Tenn.) *   Piedmont   3:00 PM
Sun. 4 Wesleyan (Ga.)   Salem   10:00 AM
Tue. 6 Pfeiffer   Randolph-Macon   2:00 PM
Wed. 7 Maryville (Tenn.)   Berea   2:00 PM
Sat. 10 LaGrange *   Berea   TBA
  Salem *   Mary Baldwin   12:00 PM
  Johnson C. Smith   Brevard   1:00 PM
Sun. 11 LaGrange   Maryville (Tenn.)   TBA
  Pfeiffer *   Salem   12:00 PM
  William Peace   Emory & Henry   1:00 PM
Tue. 13 Maryville (Tenn.)   Brevard   2:30 PM
  Ferrum   Hollins   4:00 PM
Wed. 14 Methodist   Pfeiffer   2:00 PM
  Meredith *   N.C. Wesleyan   3:30 PM
Thu. 15 Sweet Briar   Mary Baldwin   TBA
Fri. 16 Piedmont *   Berea   TBA
  Salem   Bluefield Col.   2:00 PM
  Covenant *   Maryville (Tenn.)   2:30 PM
  Oglethorpe   Agnes Scott   3:30 PM
Sat. 17 Mary Baldwin *   Meredith   TBA
  Covenant *   Berea   TBA
  Brevard   Agnes Scott   TBA
  Pfeiffer   Shaw   9:30 AM
  Salem *   Ferrum   1:00 PM
  Pfeiffer   William Peace   2:00 PM
Sun. 18 Mary Baldwin *   Methodist   TBA
  Pfeiffer   Meredith   11:00 AM
  Salem *   William Peace   11:00 AM
  Guilford   Ferrum   2:00 PM
Mon. 19 Oglethorpe   Piedmont   3:30 PM
Tue. 20 Brevard   Anderson (S.C.)   1:00 PM
Wed. 21 Covenant *   Agnes Scott   TBA
  Ferrum   Pfeiffer   2:00 PM
Sat. 24 Berea *   Huntingdon   TBA
  Brevard   Covenant   TBA
  Meredith *   Methodist   11:00 AM
  Averett *   Salem   12:00 PM
  Mary Baldwin   Pfeiffer   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   2:00 PM
Sun. 25 Berea *   LaGrange   TBA
  Brevard   Wesleyan   TBA
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   11:00 AM
  N.C. Wesleyan *   Salem   11:00 AM
  Greensboro   Pfeiffer   2:00 PM
Tue. 27 Mary Baldwin *   Averett   TBA
  Piedmont *   Agnes Scott   TBA
  Salem *   Pfeiffer   1:00 PM
  Meredith *   Ferrum   2:30 PM
Wed. 28 Brevard   Maryville (Tenn.)   2:30 PM
Fri. 30 N.C. Wesleyan *   Mary Baldwin   TBA
  Agnes Scott *   Berea   TBA
  Wesleyan (Ga.) *   Maryville (Tenn.)   TBA
  LaGrange   Brevard   1:00 PM
  Meredith *   Salem   2:00 PM
  Pfeiffer   Averett   2:00 PM
Sat. 31 Agnes Scott *   Maryville (Tenn.)   TBA
  William Peace *   Mary Baldwin   TBA
  N.C. Wesleyan *   Berea   TBA
  Meredith *   Greensboro   TBA
  Huntington   Brevard   1:00 PM
  Sweet Briar   Averett   1:30 PM
 
April
Tue. 3 Berea *   Maryville (Tenn.)   TBA
  Wesleyan (Ga.) *   Agnes Scott   TBA
  Brevard   Piedmont   TBA
Wed. 4 Ferrum *   Mary Baldwin   TBA
  Salem *   Greensboro   1:00 PM
  Guilford   William Peace   2:00 PM
  Averett   Meredith   3:00 PM
  Covenant   Berry College   5:00 PM
Thu. 5 Meredith   N.C. Central   4:00 PM
Fri. 6 Shaw   William Peace   2:00 PM
Sat. 7 Berea   Brevard   TBA
  Greensboro *   Mary Baldwin   TBA
  Agnes Scott *   LaGrange   TBA
  William Peace *   Meredith   12:00 PM
  Salem *   Methodist   12:00 PM
  Pfeiffer   N.C. Wesleyan   2:00 PM
Tue. 10 LaGrange   Oglethorpe   3:30 PM
  Johnson University Tennessee   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Covenant   Sewanee   5:00 PM
Fri. 13 Meredith   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Fri. 20 Berea   Ohio Northern   5:30 PM
# Exhibition
* Conference