2018-19 USA South Women's Tennis

Date Away Home Status Links
 
September
Sat. 8 Pfeiffer   Randolph College Individual Tournament   TBA
Sat. 15 Coker #   Brevard   Cancelled
  Brevard, N.C.
Fri. 21 Pfeiffer   Methodist Tournament   TBA
  Meredith   Methodist   Postponed
Sat. 22 Meredith   Methodist   Postponed
Sun. 23 Meredith   Methodist   Postponed
Thu. 27 Lynchburg   Pfeiffer   Cancelled
Sat. 29 Hollins 0 Salem 9 Final
Sun. 30 N.C. Wesleyan   Emory   9:00 AM
  ITA's @ Emory University @ Atlanta, GA
  Maryville (Tenn.) 2 Emory & Henry 7 Final
 
October
Fri. 5 TBA   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  NC Wesleyan Fall Invitational
  Pfeiffer 2 Southern Virginia 7 Final
  Thomas More   Berea   Cancelled
Sat. 6 Brevard 1 Converse 6 Final
  Salem   Ferrum   10:00 AM
  Ferrum Invitational
  TBA   N.C. Wesleyan   11:00 AM
  NC Wesleyan Fall Invitational
  Brevard 1 Johnson C. Smith 8 Final
  Spartanburg, S.C.
  Pfeiffer 7 Montreat College 2 Final
Sun. 7 TBA   N.C. Wesleyan   11:00 AM
  NC Wesleyan Fall Invitational
  Randolph 4 Averett 5 Final
  Salem 2 Emory & Henry 7 Final
Tue. 9 Snead State 7 Covenant 2 Final
Sat. 13 Montreat College 2 Brevard 7 Final
  Brevard, N.C.
  Lees-McRae   Averett   Postponed
  Danville, Va.
Sun. 21 Maryville (Tenn.) 1 Milligan 8 Final
Mon. 29 Johnson University Tennessee 2 Maryville (Tenn.) 7 Final
 
February
Sat. 2 Brevard   Southern Wesleyan   1:00 PM
  Central, S.C.
Sat. 9 Pfeiffer   Mars Hill   1:00 PM
  Covenant   Birmingham Southern   1:00 PM
Tue. 12 Barton   Meredith   2:00 PM
Fri. 15 Agnes Scott   Oglethorpe   2:30 PM
  Huntingdon   Belhaven   4:00 PM
  @ Jackson, Miss.
Sat. 16 Methodist   Mary Washington   9:00 AM
  Eagle Indoor Invitational
  Covenant   Oglethorpe   10:00 AM
  Huntingdon   Louisiana Col.   11:30 AM
  @ Jackson, Miss.
  Salisbury   Methodist   12:00 PM
  @ Fredericksburg, Va.
  Pfeiffer   Ferrum   1:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Columbia (SC)   1:00 PM
  Brevard   Johnson C. Smith   1:00 PM
  Charlotte, N.C.
  Huntingdon   Millsaps   1:30 PM
  Salem   Hollins   2:00 PM
  Mary Baldwin   Shenandoah   7:30 PM
Sun. 17 Huntingdon   Rhodes   10:00 AM
Mon. 18 Point U.   Agnes Scott   4:00 PM
Tue. 19 Meredith   Shaw   3:00 PM
Wed. 20 Shaw   Pfeiffer   3:00 PM
Fri. 22 Piedmont   Berry College   3:00 PM
  Centre   Covenant   4:00 PM
Sat. 23 LaGrange   Covenant   TBA
  Meredith   Montreat College   TBA
  Randolph   Pfeiffer   1:00 PM
  Brevard *   Piedmont   1:00 PM
  Demorest, Ga.
  Agnes Scott   Salem   2:00 PM
  Guilford   Mary Baldwin   2:00 PM
Sun. 24 Agnes Scott   William Peace   TBA
  Meredith   Brevard   11:30 AM
  Salem   Guilford   2:00 PM
Tue. 26 Mount Olive   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Piedmont   Covenant   3:30 PM
Thu. 28 Meredith   Winston-Salem   4:00 PM
 
March
Fri. 1 Lees-McRae   Averett   11:30 AM
  Danville, Va.
  Salem   Montreat College   2:00 PM
  Covenant   Maryville (Tenn.)   2:30 PM
Sat. 2 Covenant   Berea   11:00 AM
  Brevard *   Pfeiffer   1:00 PM
  Albany St. (GA)   Wesleyan (Ga.)   1:00 PM
  Meredith   Randolph-Macon   1:00 PM
  Methodist   Winston-Salem   2:00 PM
  Covenant   Transylvania   3:00 PM
  @ Berea, Ky. (at Berea College)
Sun. 3 Meredith   Va. Wesleyan   12:00 PM
  Guilford   Averett   1:00 PM
Mon. 4 Livingstone   Pfeiffer   2:00 PM
Wed. 6 Point U.   Huntingdon   5:00 PM
Fri. 8 Lynchburg   Salem   2:00 PM
  Huntingdon   Albany St. (GA)   2:00 PM
  Piedmont   Regis (Mass.)   5:00 PM
  Spring Break Trip @ Florida
Sat. 9 Huntingdon *   Wesleyan (Ga.)   1:00 PM
  Johnson C. Smith   Pfeiffer   2:00 PM
Sun. 10 Maryville (Tenn.)   LaGrange   TBA
  Mississippi University for Women   Huntingdon   3:00 PM
Mon. 11 Salem *   Greensboro   2:00 PM
Tue. 12 Piedmont   Ursinus   TBA
  @ Orlando, Fla.
  Shenandoah   Greensboro   2:00 PM
  Southern Virginia   Salem   2:00 PM
Wed. 13 Emory & Henry   William Peace   2:00 PM
Thu. 14 Spartanburg Methodist   Brevard   1:00 PM
  Brevard, N.C.
  Hollins   Averett   3:30 PM
Fri. 15 Warren Wilson   Covenant   4:00 PM
Sat. 16 Brevard *   Berea   1:00 PM
  Berea, Ky.
  Averett   Sweet Briar   2:00 PM
Sun. 17 William Peace   Guilford   2:00 PM
Tue. 19 William Peace   Ferrum   4:00 PM
Wed. 20 Maryville (Tenn.)   Brevard   1:00 PM
  Mary Baldwin   Sweet Briar   3:00 PM
Thu. 21 Lynchburg   Mary Baldwin   3:00 PM
Fri. 22 Berry College   Covenant   4:30 PM
Sat. 23 Berea *   Covenant   TBA
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   11:00 AM
  Wesleyan College *   Brevard   1:00 PM
  Brevard, N.C.
  Agnes Scott *   Piedmont   1:00 PM
  Averett   Lynchburg   2:00 PM
  Pfeiffer *   Mary Baldwin   2:00 PM
Sun. 24 Huntingdon *   Berea   1:00 PM
Tue. 26 Maryville (Tenn.) *   Berea   TBA
  Johnson University Tennessee   Brevard   1:00 PM
  Agnes Scott *   Wesleyan (Ga.)   2:30 PM
  Pfeiffer *   Methodist   3:00 PM
  Meredith *   Averett   3:30 PM
  Covenant *   Piedmont   3:30 PM
Fri. 29 Averett   Southern Virginia   3:00 PM
Sat. 30 Berea *   Piedmont   TBA
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   TBA
  Wesleyan (Ga.) *   Covenant   TBA
  Huntingdon   Tuskegee   10:00 AM
  Agnes Scott *   Brevard   11:30 AM
  Brevard, N.C.
  Meredith *   William Peace   12:00 PM
  Averett   Winston-Salem   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Pfeiffer   2:00 PM
  Mary Baldwin *   Salem   2:00 PM
  Huntingdon   Montreat College   2:30 PM
  @ Tuskegee, Ala.
Sun. 31 Chowan   Methodist   TBA
  Mary Baldwin *   William Peace   2:00 PM
  Greensboro *   Salem   2:00 PM
 
April
Wed. 3 Wesleyan (Ga.) *   LaGrange   TBA
  Mary Baldwin *   Greensboro   1:00 PM
  Brevard *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Huntingdon *   Agnes Scott   2:30 PM
  Piedmont   Oglethorpe   3:30 PM
Fri. 5 Mary Baldwin   Emory & Henry   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Agnes Scott   3:30 PM
  Sewanee   Covenant   4:00 PM
Sat. 6 LaGrange *   Berea   TBA
  Maryville (Tenn.) *   Wesleyan (Ga.)   TBA
  Methodist *   Mary Baldwin   10:30 AM
  Piedmont *   Huntingdon   12:00 PM
  Meredith *   Pfeiffer   1:00 PM
  Covenant *   Brevard   1:00 PM
  Averett *   Salem   2:00 PM
Sun. 7 Averett *   Pfeiffer   1:00 PM
Tue. 9 Piedmont *   Maryville (Tenn.)   TBA
  LaGrange *   Huntingdon   3:30 PM
  N.C. Wesleyan *   Meredith   4:00 PM
  Agnes Scott *   Covenant   4:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Albany St. (GA)   4:00 PM
Wed. 10 Pfeiffer *   Greensboro   2:00 PM
  Salem *   William Peace   2:00 PM
  Averett *   Mary Baldwin   3:00 PM
  Averett *   Mary Baldwin   5:00 PM
Fri. 12 Brevard *   LaGrange   1:00 PM
  LaGrange, Ga.
  Salem *   Meredith   2:00 PM
  Covenant *   Huntingdon   3:30 PM
Sat. 13 Berea *   Wesleyan (Ga.)   TBA
  Berea   Maryville (Tenn.)   TBA
  Greensboro *   Meredith   12:00 PM
  Covenant *   LaGrange   12:00 PM
  Brevard *   Huntingdon   1:00 PM
  Pfeiffer *   Salem   1:00 PM
  Mary Baldwin *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Albany St. (GA)   Huntingdon   4:00 PM
Sun. 14 Berea *   Agnes Scott   TBA
  Rust   Huntingdon   4:00 PM
Tue. 16 Piedmont *   Brevard   1:00 PM
  Brevard, N.C.
  William Peace *   Pfeiffer   2:00 PM
Wed. 17 Methodist *   Meredith   1:30 PM
  Salem *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Johnson University Tennessee   3:00 PM
  @ Knoxville, Tenn.
  Methodist   Meredith   3:30 PM
Thu. 18 Ferrum   Greensboro   3:00 PM
Sat. 20 Maryville (Tenn.) *   Covenant   TBA
  Wesleyan (Ga.) *   Piedmont   TBA
  Meredith   Southern Virginia   9:00 AM
  LaGrange *   Agnes Scott   12:00 PM
  Piedmont   Emmanuel (Ga.)   1:00 PM
  Meredith *   Mary Baldwin   1:30 PM
  Salem *   Methodist   2:00 PM
Fri. 26 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Meredith   TBD   TBA
  USA South Tournament begins @ LaGrange, Ga.
Sat. 27 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
# Exhibition
* Conference
% Post season