2017 USA South Volleyball

Date Away Home Status Links
 
August
Sat. 26 Mount Olive #   William Peace   11:00 AM
  Averett #   William Peace   1:00 PM
  St. Augustine's #   William Peace   4:30 PM
 
September
Fri. 1 Agnes Scott   East Tex. Baptist   2:00 PM
  Millsaps Invitational @ Jackson, Miss.
  Dallas   LaGrange   2:00 PM
  @ Millsaps College
  Methodist   Lynchburg   4:00 PM
  Eastern Mennonite Invitational @ Harrisonburg, Va.
  Rhodes   LaGrange   4:00 PM
  @ Millsaps College
  Guilford   William Peace   5:00 PM
  Averett Cougar Classic @ Averett University (Danville, Va.)
  Randolph   Averett   5:00 PM
  23rd Annual Cougar Classic
  Washington and Lee   Maryville (Tenn.)   5:00 PM
  @ Birmingham Southern McAttack Bash
  Huntingdon   Lakeland   5:00 PM
  @ Nashville, Tenn.
  Catholic   Salem   6:00 PM
  Eastern Mennonite Invitational @ Harrisonburg, Va.
  Mary Baldwin   Lynchburg   6:00 PM
  Eastern Mennonite Invitational @ Harrisonburg, Va.
  Meredith   Neumann   6:00 PM
  CNU Invite @ Newport News, Va.
  Roanoke   William Peace   7:00 PM
  @ Averett University
  Southern Virginia   Averett   7:00 PM
  23rd Annual Cougar Classic
  Salem   East. Mennonite   8:00 PM
  Mary Baldwin   Methodist   8:00 PM
  @ Eastern Mennonite Invitational
  Meredith   Chris. Newport   8:00 PM
  CNU Invite
  Agnes Scott   Rhodes   8:00 PM
  Millsaps Invitational @ Jackson, Miss.
  Sewanee   Covenant   9:00 PM
  McAttack Bash @ Birmingham, Ala.
Sat. 2 Wesleyan (Ga.)   Hollins   10:00 AM
  Tri-match Hollins/Wesleyan/Wilson
  Lynchburg   Salem   11:00 AM
  Eastern Mennonite Invitational @ Harrisonburg, Va.
  Methodist   East. Mennonite   11:00 AM
  Southern Virginia   William Peace   11:00 AM
  @ Averett University
  LaGrange   LeTourneau   11:00 AM
  @ Millsaps College
  Roanoke   Averett   11:00 AM
  Huntingdon   Wartburg   11:00 AM
  @ Nashville, Tenn.
  Wesleyan (Ga.)   Wilson   12:00 PM
  @ Roanoke, VA
  Catholic   Methodist   1:00 PM
  Eastern Mennonite Invitational @ Harrisonburg, Va.
  Berea   Centre   1:00 PM
  Tri-Match
  Meredith   Neumann   1:00 PM
  CNU Invite @ Newport News, Va.
  Mary Baldwin   East. Mennonite   1:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Birmingham-Southern   1:00 PM
  Huntingdon   Lakeland   1:00 PM
  @ Nashville, Tenn.
  Ferrum   Greensboro   1:30 PM
  Columbia (SC)   Piedmont   1:30 PM
  @ Atlanta, Ga.
  N.C. Wesleyan #   Cape Fear CC   2:00 PM
  Virginia Union   Pfeiffer   2:00 PM
  Covenant   Washington and Lee   2:00 PM
  @ Birmingham Southern McAttack Bash
  East Tex. Baptist   LaGrange   3:00 PM
  @ Millsaps College
  Guilford   Averett   3:00 PM
  Averett Cougar Classic
  Randolph   William Peace   3:00 PM
  23rd Annual Cougar Classic @ Danville, VA
  Meredith   Chris. Newport   3:00 PM
  CNU Invite
  Mary Baldwin   Salem   3:00 PM
  @ Eastern Mennonite Invitational
  Berea   Spalding   3:00 PM
  Tri-Match @ Danville, KY
  Dallas   Agnes Scott   3:00 PM
  Millsaps Invitational @ Jackson, Miss.
  Brevard   West Virginia St.   4:00 PM
  Pfeiffer Tournament @ Meisenheimer, NC
  Maryville (Tenn.)   Sewanee   5:00 PM
  McAttack Bash @ Birmingham, Ala.
  West Virginia St.   Pfeiffer   6:00 PM
  Illinois Tech   Piedmont   6:30 PM
  @ Atlanta, Ga.
  Covenant   Birmingham-Southern   7:00 PM
  McAttack Bash
Sun. 3 Virginia Union   Brevard   11:00 AM
  Pfeiffer Tournament @ Misenheimer, NC
  Piedmont   Oglethorpe   1:30 PM
  Brevard   Pfeiffer   3:00 PM
  Pfeiffer Tournament
Tue. 5 N.C. Wesleyan   Mid-Atlantic Christian   6:00 PM
  Toccoa Falls   Agnes Scott   7:00 PM
  Transylvania   Berea   7:00 PM
  Randolph   Mary Baldwin   7:00 PM
  Ferrum   Emory & Henry   7:00 PM
  Va. Wesleyan   Averett   7:00 PM
  Huntingdon   Judson   7:00 PM
Wed. 6 Hollins   Mary Baldwin   7:00 PM
  Guilford   Methodist   7:00 PM
  Oglethorpe   Covenant   7:00 PM
Thu. 7 Judson (Ala.)   LaGrange   6:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Fort Valley St.   6:00 PM
Fri. 8 Ferrum   Bridgewater (Va.)   12:00 PM
  @ Salem, Va.
  Methodist   Randolph   2:00 PM
  Maroon Classic @ Salem, VA
  Salem   Piedmont   2:00 PM
  @ Maroon Classic
  Ferrum   Sewanee   4:00 PM
  Maroon Classic @ Salem, Va.
  Salisbury   William Peace   4:00 PM
  Catholic University Tournament @ Catholic University of America
  Methodist   Bridgewater (Va.)   4:00 PM
  @ Salem, Va.
  Maryville (Tenn.)   Meredith   5:00 PM
  @ Lexington, Virginia
  Berea   Wilmington (Ohio)   5:00 PM
  Charlie Wrublewski Tournament @ Cincinnati, OH
  Johns Hopkins   Averett   5:00 PM
  @ Fredricksburg, VA
  N.C. Wesleyan   Baldwin Wallace   5:30 PM
  Brewton Parker   Agnes Scott   6:00 PM
  Mary Baldwin   Roanoke   6:00 PM
  Maroon Classic
  Salem   Hollins   6:00 PM
  2017 Roanoke College Maroon Classic @ Salem, VA
  Covenant   DeSales   7:00 PM
  @ Atlanta, Ga.
  Meredith   Southern Virginia   7:30 PM
  @ Lexington, Va.
  Susquehanna   Averett   7:30 PM
  @ UMW Volleyball Invitational (Fredericksburg, VA)
  Mount Union   N.C. Wesleyan   7:30 PM
  @ Berea, Ohio - Baldwin Wallace
  Maryville (Tenn.)   Washington and Lee   7:30 PM
  W&L Tournament
  Mary Baldwin   Randolph   8:00 PM
  Maroon Classic @ Salem, VA
  Piedmont   Roanoke   8:00 PM
  Maroon Classic
  William Peace   Catholic   8:00 PM
  CUA Guetle Invitational
Sat. 9 Bridgewater (Va.)   Salem   9:00 AM
  @ Salem, Va.
  Methodist   Sewanee   9:00 AM
  Maroon Classic @ Salem, Va.
  Covenant   Howard Payne   10:00 AM
  @ Atlanta, Ga.
  Elizabeth City St.   Greensboro   10:00 AM
  Greensboro College Invitational
  Wesley   William Peace   10:00 AM
  Catholic University of America Tournament @ Washington, D.C.
  Pfeiffer   Guilford   11:00 AM
  Berea   Cincinnati Christian   11:00 AM
  Charlie Wrublewski Tournament @ Cincinnati, OH
  Piedmont   Mary Baldwin   11:00 AM
  @ Maroon Classic
  N.C. Wesleyan   Case Western Reserve   11:00 AM
  Marcia French Tournament
  Ferrum   Roanoke   11:00 AM
  Maroon Classic
  Piedmont   Bridgewater (Va.)   11:00 AM
  @ Salem, Va.
  Averett   Mary Washington   12:00 PM
  UMW Invitational
  Hollins   Methodist   1:00 PM
  2017 Roanoke College Maroon Classic @ Salem, Va.
  Eastern   Meredith   1:00 PM
  @ Lexington, Va.
  John Wesley   Pfeiffer   1:00 PM
  @ Greensboro, NC
  Maryville (Tenn.)   Southern Virginia   1:00 PM
  @ Lexington, Virginia
  N.C. Wesleyan   Carnegie Mellon   1:00 PM
  @ Cleveland, Ohio - CRWU
  Huntingdon   Lynchburg   1:00 PM
  Greensboro Tournament @ Greensboro, N.C.
  Berea   Mt. St. Joseph   2:00 PM
  Charlie Wrublewski Tournament (Harrington Center) CT 1
  Averett   Randolph-Macon   2:00 PM
  Mary Washington Invitational @ Fredericksburg, Va.
  Salem   Roanoke   3:00 PM
  Chapman   Covenant   3:00 PM
  @ at Atlanta, Ga.
  Maryville (Tenn.)   Eastern University   3:30 PM
  Meredith   Washington and Lee   3:30 PM
  W&L Tournament
  Huntingdon   Greensboro   4:00 PM
  Greensboro College Invitational
  Ferrum   Randolph   5:00 PM
  Maroon Classic @ Salem, VA
  Mary Baldwin   Hollins   5:00 PM
  2017 Roanoke College Maroon Classic @ Salem, VA
Sun. 10 Lynchburg   Greensboro   10:00 AM
  Greensboro Tournament
  LaGrange #   Gadsden State   12:00 PM
  Huntingdon   Emory & Henry   12:00 PM
  @ Greensboro, N.C.
  LaGrange #   Lawson C.C.   2:00 PM
  @ Gadsden State
  Emory & Henry   Greensboro   4:00 PM
Tue. 12 LaGrange   Agnes Scott   6:00 PM
  N.C. Wesleyan   Randolph-Macon   7:00 PM
  Pfeiffer   Belmont Abbey   7:00 PM
  Salem   John Wesley   7:00 PM
  Piedmont   Oglethorpe   7:00 PM
  St. Andrews   Meredith   7:00 PM
  Southern Virginia   Mary Baldwin   7:00 PM
Wed. 13 Tuskegee   Huntingdon   5:00 PM
  Brevard   Salem   7:00 PM
  Covenant   Sewanee   7:00 PM
  AUM   Huntingdon   9:00 PM
Thu. 14 Wesleyan (Ga.)   Bob Jones University   6:00 PM
  Johnson & Wales (NC)   N.C. Wesleyan   7:00 PM
  Agnes Scott   Brewton Parker   7:00 PM
  Regent   Ferrum   7:00 PM
Fri. 15 Mississippi University for Women   Huntingdon   1:00 PM
  Miles   LaGrange   3:00 PM
  @ Huntingdon College
  Rust   Huntingdon   3:00 PM
  Mt. St. Joseph   William Peace   3:30 PM
  Maryville Tournament @ Maryville College
  Pensacola Christian   LaGrange   5:00 PM
  @ Huntingdon College
  Averett   Covenant   6:00 PM
  @ Maryville, Tenn.
  Greensboro   Maryville (Tenn.)   6:00 PM
  Miles   Huntingdon   7:00 PM
Sat. 16 Berea   Ky. Christian   TBA
  Greensboro   Covenant   11:00 AM
  @ Maryville, Tenn.
  William Peace   Maryville (Tenn.)   11:00 AM
  Agnes Scott   Salem   12:00 PM
  Mississippi University for Women   LaGrange   1:00 PM
  @ Huntingdon College
  Washington and Lee   Brevard   1:00 PM
  @ Emory & Henry
  Mt. St. Joseph   Averett   1:30 PM
  Maryville Tournament @ Maryville College
  William Peace   Covenant   1:30 PM
  @ Maryville, Tenn.
  Johnson & Wales (NC)   Agnes Scott   2:00 PM
  at Salem College @ Winston-Salem, N.C.
  Methodist   Roanoke   3:00 PM
  Maroon Classic
  Brevard   Emory & Henry   3:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Trinity Bible (Fla.)   3:00 PM
  Johnson & Wales (NC)   Salem   4:00 PM
  Averett   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Mt. St. Joseph   Greensboro   4:00 PM
  Maryville Tournament @ Maryville College
  LaGrange   Huntingdon   5:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Toccoa Falls   5:00 PM
  Faulkner   Huntingdon   8:00 PM
Tue. 19 LaGrange   Judson (Ala.)   6:00 PM
  Agnes Scott   Toccoa Falls   7:00 PM
  Berea   Boyce College   7:00 PM
  William Peace *   N.C. Wesleyan   7:00 PM
Wed. 20 Brevard   Piedmont   6:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Covenant   7:00 PM
  Pfeiffer   Meredith   7:00 PM
  Ferrum *   Greensboro   7:00 PM
  Mary Baldwin *   Averett   7:00 PM
Thu. 21 Huntingdon   Pensacola Christian   4:00 PM
  Huntingdon   Concordia   6:00 PM
  @ Pensacola, Fla.
  LaGrange *   Wesleyan (Ga.)   6:30 PM
  William Peace   Guilford   7:00 PM
  Methodist *   Salem   7:00 PM
Fri. 22 Ferrum *   N.C. Wesleyan   3:30 PM
  Salem *   Ferrum   5:30 PM
  @ North Carolina Wesleyan
  Bridgewater (Va.)   Averett   7:00 PM
  Salem *   N.C. Wesleyan   7:30 PM
Sat. 23 Mary Baldwin *   Meredith   10:00 AM
  Maryville (Tenn.) *   Wesleyan (Ga.)   12:00 PM
  Covenant *   LaGrange   12:00 PM
  Pfeiffer   Greensboro   12:00 PM
  @ Raleigh, N.C.
  Averett *   Methodist   12:00 PM
  Berea *   Huntingdon   1:00 PM
  Tri-Match
  Covenant *   Piedmont   2:00 PM
  @ LaGrange, Ga.
  Maryville (Tenn.) *   Agnes Scott   2:00 PM
  @ Macon, Ga.
  Pfeiffer   Mary Baldwin   2:00 PM
  @ Meredith College
  Averett *   William Peace   2:00 PM
  @ Methodist University
  Brevard   Berea   3:00 PM
  Tri-Match @ Montgomery, AL
  Greensboro *   Meredith   4:00 PM
  Agnes Scott *   Wesleyan (Ga.)   4:00 PM
  Piedmont *   LaGrange   4:00 PM
  William Peace *   Methodist   4:00 PM
  Brevard   Huntingdon   5:00 PM
Sun. 24 Huntingdon   Millsaps   2:00 PM
  @ Sewanee, Tenn.
  Huntingdon   Sewanee   4:00 PM
Mon. 25 Huntingdon   Miles   7:00 PM
Tue. 26 Maryville (Tenn.) * ^   Berea   6:00 PM
  Meredith *   N.C. Wesleyan   7:00 PM
  Salem *   Mary Baldwin   7:00 PM
  Averett *   Ferrum   7:00 PM
  Piedmont *   Agnes Scott   7:00 PM
  Huntingdon *   Wesleyan (Ga.)   7:00 PM
Wed. 27 Greensboro *   William Peace   7:00 PM
  Methodist   Pfeiffer   7:00 PM
Thu. 28 Covenant   Emory   7:00 PM
Fri. 29 N.C. Wesleyan   East. Mennonite   7:00 PM
Sat. 30 Methodist *   Mary Baldwin   10:00 AM
  Meredith *   Averett   11:00 AM
  LaGrange   Brevard   12:00 PM
  Wesleyan (Ga.) * ^   Berea   12:00 PM
  Huntingdon *   Covenant   12:00 PM
  Greensboro *   Methodist   12:00 PM
  @ Staunton, Va.
  Salem *   Meredith   1:00 PM
  @ Averett
  N.C. Wesleyan *   Greensboro   2:00 PM
  @ Staunton, Va.
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   2:00 PM
  @ Brevard College
  William Peace *   Ferrum   2:00 PM
  @ Misenheimer, NC
  Wesleyan (Ga.) *   Piedmont   2:00 PM
  @ Berea, KY
  Huntingdon *   Agnes Scott   2:00 PM
  @ Lookout Mountain, Ga.
  Salem *   Averett   3:00 PM
  Agnes Scott *   Covenant   4:00 PM
  Piedmont *   Berea   4:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Brevard   4:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Mary Baldwin   4:00 PM
 
October
Sun. 1 Ferrum   Pfeiffer   12:00 PM
  Piedmont   Berry   2:00 PM
  @ Danville, Ky.
  William Peace   Pfeiffer   4:00 PM
  Piedmont   Centre   4:00 PM
Tue. 3 LaGrange *   Huntingdon   7:00 PM
  Mary Baldwin *   Ferrum   7:00 PM
  Trinity Bible (Fla.)   Wesleyan (Ga.)   7:00 PM
Wed. 4 Agnes Scott   Brevard   6:00 PM
  William Peace *   Meredith   7:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Methodist   7:00 PM
  Mary Baldwin   Bridgewater (Va.)   7:00 PM
  Berea *   Covenant   7:00 PM
Thu. 5 Oglethorpe   Agnes Scott   4:00 PM
  Toccoa Falls College   Wesleyan (Ga.)   6:30 PM
  William Peace   Va. Wesleyan   7:00 PM
  Ferrum   Randolph   7:00 PM
  Pfeiffer   Salem   7:00 PM
  Averett *   Greensboro   7:00 PM
  Emory   Agnes Scott   8:00 PM
Fri. 6 Maryville (Tenn.)   Emory   6:00 PM
Sat. 7 Mary Baldwin *   Greensboro   10:00 AM
  Methodist *   Ferrum   12:00 PM
  Averett *   N.C. Wesleyan   12:00 PM
  Salem *   William Peace   12:00 PM
  @ Greensboro
  Berea *   Agnes Scott   12:00 PM
  Tri-Match
  Wesleyan (Ga.)   Brevard   12:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Piedmont   12:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   2:00 PM
  @ Demorest, Ga.
  Covenant *   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM
  @ Brevard, N.C.
  Averett   Pfeiffer   2:00 PM
  @ Rocky Mount, NC
  Berea * ^   LaGrange   2:00 PM
  Tri-Match @ Decatur, GA
  Meredith *   Methodist   2:00 PM
  @ Ferrum, Va.
  William Peace *   Mary Baldwin   2:00 PM
  @ Greensboro College
  Huntingdon *   Piedmont   4:00 PM
  LaGrange *   Agnes Scott   4:00 PM
  Pfeiffer   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Meredith *   Ferrum   4:00 PM
  Covenant   Brevard   4:00 PM
  Salem *   Greensboro   4:00 PM
Mon. 9 Fort Valley St.   Wesleyan (Ga.)   6:00 PM
Tue. 10 Piedmont   Brevard   6:00 PM
  Salem *   Methodist   7:00 PM
  N.C. Wesleyan   Va. Wesleyan   7:00 PM
  William Peace   Chris. Newport   7:00 PM
  Greensboro *   Ferrum   7:00 PM
  Covenant *   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
Wed. 11 Averett *   Mary Baldwin   7:00 PM
  Meredith   Pfeiffer   7:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   LaGrange   7:00 PM
Thu. 12 Hollins   Salem   6:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   7:00 PM
  Ferrum   East. Mennonite   7:00 PM
  Greensboro   Guilford   7:00 PM
  Averett   Roanoke   7:00 PM
  Emory & Henry   Maryville (Tenn.)   7:30 PM
Sat. 14 Mary Baldwin   Pfeiffer   10:00 AM
  Ferrum *   Salem   12:00 PM
  Averett *   William Peace   12:00 PM
  Meredith *   Greensboro   12:00 PM
  @ Misenheimer, N.C.
  Wesleyan (Ga.) *   Maryville (Tenn.)   12:00 PM
  Piedmont *   Covenant   12:00 PM
  Huntingdon *   Berea   1:00 PM
  Ferrum *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  @ Winston-Salem, N.C.
  Meredith *   Mary Baldwin   2:00 PM
  @ Pfeiffer University
  Piedmont *   LaGrange   2:00 PM
  @ Covenant College
  Agnes Scott *   Wesleyan (Ga.)   2:00 PM
  @ Maryville, Tenn.
  Methodist *   Averett   2:00 PM
  @ Raliegh, N.C.
  Huntingdon   Brevard   3:00 PM
  @ Berea, Ky.
  LaGrange *   Covenant   4:00 PM
  Agnes Scott *   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Brevard   Berea   4:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Salem   4:00 PM
  Greensboro   Pfeiffer   4:00 PM
  Methodist *   William Peace   4:00 PM
Sun. 15 Millsaps   William Peace   2:00 PM
  @ Berry College
  William Peace   Berry   4:00 PM
  Youth Day
Tue. 17 Mary Baldwin *   Salem   7:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Meredith   7:00 PM
  Averett   Washington and Lee   7:00 PM
  Agnes Scott *   Piedmont   7:00 PM
  Hollins   Ferrum   7:00 PM
Wed. 18 Judson   Huntingdon   6:00 PM
  William Peace *   Greensboro   7:00 PM
  Guilford   Salem   7:00 PM
  Pfeiffer   Methodist   7:00 PM
  Ferrum *   Averett   7:00 PM
  Berry   Covenant   7:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Huntingdon   8:00 PM
Thu. 19 Oglethorpe   Piedmont   7:00 PM