2018 USA South Volleyball

Date Away Home Status Links
 
August
Fri. 31 Huntingdon   Texas Lutheran   3:00 PM
  @ Memphis, Tenn.
  Keiser   Pfeiffer   4:00 PM
  Covenant   New Paltz   4:30 PM
  @ Atlanta, Ga.
  Whittier   Maryville (Tenn.)   4:30 PM
  Emory Classic @ Atlanta, GA
  Lynchburg   Salem   5:00 PM
  Route 42 Classic @ Eastern Mennonite University, Harrisonburg, Va.
  Meredith   Lancaster Bible   5:00 PM
  Battlefield Classic @ Gettysburg, Pa.
  Randolph   Averett   5:00 PM
  24th Annual Cougar Classic
  Guilford   William Peace   5:00 PM
  @ Cougar Classic (Danville, Va.)
  N.C. Wesleyan   Marymount (Va.)   5:00 PM
  @ Bridgewater, Va.
  Sewanee   Brevard   5:00 PM
  @ Rhodes College
  William Peace   Roanoke   7:00 PM
  @ Averett
  Agnes Scott   Greensboro   7:00 PM
  Salem   East. Mennonite   7:00 PM
  N.C. Wesleyan   Bridgewater (Va.)   7:00 PM
  Southern Virginia   Averett   7:00 PM
  @ Danville, Va.
  Keiser   Pfeiffer   7:00 PM
  Mary Baldwin   Bryn Mawr   7:00 PM
  @ Eastern Mennonite University
  McDaniel   Meredith   7:00 PM
  Battlefield Classic @ Gettysburg, Pa.
  Huntingdon   Birmingham-Southern   7:00 PM
  @ Rhodes College (Memphis, Tenn.)
 
September
Sat. 1 Agnes Scott   Bob Jones University   9:00 AM
  @ Greensboro, N.C.
  Saint Benedict   Maryville (Tenn.)   10:00 AM
  Bryn Mawr   Salem   10:00 AM
  @ Bridgewater College
  Southern Virginia   William Peace   11:00 AM
  @ Danville, Va.
  Berea   Spalding   11:00 AM
  Roanoke   Averett   11:00 AM
  Dubuque   Brevard   11:00 AM
  @ Rhodes College
  N.C. Wesleyan   Lynchburg   12:00 PM
  Route 42 Classic @ Eastern Mennonite University, Harrisonburg, Va.
  Salem   Bridgewater (Va.)   12:00 PM
  Meredith   Penn St.-Harrisburg   12:00 PM
  Battlefield Classic @ Gettysburg, Pa.
  Methodist   LaGrange   12:00 PM
  Covenant   Texas-Tyler   12:30 PM
  @ Atlanta, Ga.
  Mid-Atlantic Christian   Pfeiffer   1:00 PM
  Piedmont International University   Agnes Scott   1:00 PM
  @ Greensboro, N.C.
  Centre   Berea   1:00 PM
  @ Louisville, Ky.
  Birmingham-Southern   Brevard   1:00 PM
  @ Rhodes College
  N.C. Wesleyan   Mary Baldwin   2:00 PM
  @ Harrisonburg, Va.
  Meredith   Gettysburg   2:00 PM
  Battlefield Classic
  New Paltz   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  @ Emory University
  Guilford   Averett   3:00 PM
  @ Cougar Classic
  William Peace   Randolph   3:00 PM
  24th Annual Cougar Classic @ Danville, Va.
  Huntingdon   Sewanee   3:00 PM
  @ Memphis, Tenn.
  Toccoa Falls   LaGrange   4:00 PM
  Ferrum   Pfeiffer   5:00 PM
  Huntingdon   Rhodes   5:00 PM
  Covenant   Emory   5:30 PM
  Emory Classic
Tue. 4 Brevard   Montreat   6:30 PM
  Covenant   Oglethorpe   7:00 PM
  Toccoa Falls   Agnes Scott   7:00 PM
  Piedmont International   N.C. Wesleyan   7:00 PM
  Mary Baldwin   Ferrum   7:00 PM
Wed. 5 Elizabeth City St.   N.C. Wesleyan   6:00 PM
  Averett   Lynchburg   7:00 PM
  Pfeiffer   Randolph   7:00 PM
  Mary Baldwin   Hollins   7:00 PM
  Methodist   Guilford   7:00 PM
  Roanoke   Meredith   7:00 PM
Thu. 6 Berea   Midway   5:00 PM
Fri. 7 Meredith   TBD   TBA
  @ Brevard, N.C.
  Meredith   TBD   TBA
  @ Brevard, N.C.
  Mississippi University for Women   Huntingdon   11:00 AM
  Agnes Scott   Tuskegee   12:00 PM
  @ Montgomery, Ala.
  Piedmont   Bridgewater (Va.)   12:00 PM
  Mary Baldwin   Hollins   12:00 PM
  2018 Maroon Classic @ Salem, VA
  N.C. Wesleyan   Auburn-Montgomery   1:00 PM
  @ Montgomery, Ala.
  Mississippi University for Women   Agnes Scott   2:00 PM
  @ Montgomery, Ala.
  Randolph   Methodist   2:00 PM
  Maroon Classic @ Salem, Va.
  Averett   Sewanee   2:00 PM
  Lynchburg   Salem   2:00 PM
  @ Maryville, Tenn.
  Rhodes   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Piedmont   Randolph   4:00 PM
  Maroon Classic @ Salem, Va.
  N.C. Wesleyan   Huntingdon   4:00 PM
  LaGrange   Louisiana Col.   6:00 PM
  @ Jackson, MS
  Mary Baldwin   Roanoke   6:00 PM
  Emory & Henry   Brevard   6:00 PM
  Salem   Maryville (Tenn.)   6:00 PM
  Guilford   Pfeiffer   6:30 PM
  LaGrange   Millsaps   8:00 PM
  Averett   Roanoke   8:00 PM
  Maroon Classic
  Ferrum   Methodist   8:00 PM
  2018 Maroon Classic @ Salem, VA
Sat. 8 Hollins   Piedmont   9:00 AM
  2018 Maroon Classic @ Salem, VA
  Emory & Henry   Pfeiffer   10:00 AM
  @ Brevard, N.C.
  Salem   Rhodes   10:00 AM
  @ Maryville, Tenn.
  Berea   Franklin   10:00 AM
  @ Hanover
  Bridgewater (Va.)   Averett   11:00 AM
  Piedmont   Roanoke   11:00 AM
  N.C. Wesleyan   Agnes Scott   11:00 AM
  @ Montgomery, Ala.
  Lynchburg   Maryville (Tenn.)   12:00 PM
  Berea   Hanover   12:00 PM
  Emory & Henry   Meredith   12:00 PM
  @ Brevard, N.C.
  Agnes Scott   Auburn-Montgomery   12:00 PM
  @ Montgomery, Ala.
  William Peace *   Brevard   12:00 PM
  Averett   Randolph   1:00 PM
  Maroon Classic @ Salem, Va.
  Tuskegee   Huntingdon   1:00 PM
  LaGrange   Dallas   2:00 PM
  @ Jackson, MS
  Guilford   Greensboro   2:00 PM
  @ Brevard College (Brevard, N.C.)
  Pfeiffer   William Peace   2:00 PM
  @ Brevard, NC
  Rhodes   Covenant   2:00 PM
  @ Maryville, Tenn.
  Methodist   Bridgewater (Va.)   3:00 PM
  Mary Baldwin   Randolph   3:00 PM
  Maroon Classic @ Salem, Va.
  Auburn University at Montgomery   Huntingdon   3:00 PM
  N.C. Wesleyan   Mississippi University for Women   3:00 PM
  @ Montgomery, Ala.
  LaGrange   Belhaven   4:00 PM
  Guilford   Meredith   4:00 PM
  @ Brevard College (Brevard, N.C.)
  Pfeiffer   Brevard   4:00 PM
  Covenant   Lynchburg   4:00 PM
  @ Maryville, Tenn.
  Ferrum   Mary Baldwin   5:00 PM
  2018 Maroon Classic @ Roanoke College
  Methodist   Hollins   5:00 PM
  2018 Maroon Classic @ Salem, VA
Tue. 11 Oglethorpe   LaGrange   5:00 PM
  Mississippi University for Women   Covenant   6:00 PM
  Ferrum   William Peace   7:00 PM
  Berea   Transylvania   7:00 PM
Thu. 13 Agnes Scott   Toccoa Falls   7:00 PM
  Gadsden State #   LaGrange   7:00 PM
  Huntingdon   Greensboro   8:00 PM
Fri. 14 Alice Lloyd   Berea   TBA
  Huntingdon   Salem   1:00 PM
  @ Danville, Va.
  Va. Wesleyan   Averett   3:00 PM
  @ Danville, Va.
  Maryville (Tenn.)   Salem   5:00 PM
  @ Averett
  Huntingdon   William Peace   5:00 PM
  @ Danville, Va.
  Covenant   Colorado Col.   5:00 PM
  N.C. Wesleyan   Guilford   6:30 PM
  Washington and Lee   Averett   7:00 PM
  Averett Invitational
  Brevard   Va. Wesleyan   7:00 PM
  @ Averett University
  Meredith   Roanoke   7:00 PM
  Belmont Abbey   Pfeiffer   7:00 PM
  Covenant   Johnson & Wales (CO)   7:00 PM
  Pikes Peak Challenge @ Colorado College, Colorado Springs, Colo.
Sat. 15 West Virginia St.   Berea   TBA
  Huntingdon   Va. Wesleyan   9:30 AM
  @ Danville, Va.
  Maryville (Tenn.)   Averett   9:30 AM
  Huntingdon   Virginia Wesleyan   9:30 AM
  @ Danville, Va.
  Pfeiffer   Guilford   11:00 AM
  William Peace   Maryville (Tenn.)   11:30 AM
  Washington and Lee   Brevard   11:30 AM
  @ Averett University
  Johnson & Wales (NC)   Agnes Scott   12:00 PM
  Southern Virginia   Mary Baldwin   1:00 PM
  @ Bridgewater, Va.
  Pfeiffer   Greensboro   1:00 PM
  @ Greensboro, NC
  Salem   Va. Wesleyan   1:00 PM
  @ Danville, Va.
  Covenant   Chris. Newport   1:00 PM
  @ Colorado Springs, Colo.
  Huntingdon   Averett   1:30 PM
  Mary Baldwin   Bridgewater (Va.)   3:00 PM
  Greensboro   Guilford   3:00 PM
  Methodist   Gallaudet   3:00 PM
  Washington and Lee   William Peace   3:30 PM
  @ Averett Invitational
  Brevard *   Salem   3:30 PM
  @ Averett University
  N.C. Wesleyan   Emory & Henry   5:00 PM
Tue. 18 Brewton Parker   Agnes Scott   6:00 PM
  Huntingdon   LaGrange   7:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   7:00 PM
  Mary Baldwin *   Greensboro   7:00 PM
  Hollins   Pfeiffer   7:00 PM
Wed. 19 Covenant *   Maryville (Tenn.)   6:00 PM
  Meredith *   Averett   7:00 PM
  Methodist *   Salem   7:00 PM
Thu. 20 Randolph-Macon   N.C. Wesleyan   7:00 PM
  Piedmont *   Brevard   7:00 PM
  Huntingdon   Oglethorpe   8:00 PM
Fri. 21 Roanoke   Methodist   7:00 PM
Sat. 22 Huntingdon *   Berea   12:00 PM
  Pfeiffer *   Meredith   12:00 PM
  Averett *   N.C. Wesleyan   12:00 PM
  LaGrange *   Covenant   12:00 PM
  Mary Baldwin *   William Peace   12:00 PM
  Agnes Scott *   Maryville (Tenn.)   12:00 PM
  Mary Baldwin *   Salem   2:00 PM
  @ William Peace University
  Piedmont *   LaGrange   2:00 PM
  @ Covenant College
  Greensboro *   Pfeiffer   2:00 PM
  @ Raleigh, NC
  Methodist *   Averett   2:00 PM
  @ Rocky Mount, N.C.
  Huntingdon *   Brevard   2:00 PM
  @ Berea, Ky.
  Piedmont *   Covenant   4:00 PM
  Greensboro *   Meredith   4:00 PM
  Methodist *   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Brevard *   Berea   4:00 PM
  Salem *   William Peace   7:00 PM
Sun. 23 Guilford   Maryville (Tenn.)   3:30 PM
  @ Emory & Henry College (Emory, Va.)
  Maryville (Tenn.)   Emory & Henry   5:30 PM
Mon. 24 Oglethorpe   Huntingdon   TBA
  N.C. Wesleyan   Johnson & Wales (NC)   6:00 PM
Tue. 25 Pensacola Christian   Huntingdon   TBA
  Andrew College #   LaGrange   6:00 PM
  Berea *   Maryville (Tenn.)   6:00 PM
  Averett *   Salem   7:00 PM
Wed. 26 Meredith *   N.C. Wesleyan   7:00 PM
  Methodist *   Pfeiffer   7:00 PM
  Agnes Scott *   Piedmont   7:00 PM
  Averett *   Mary Baldwin   7:00 PM
  Oglethorpe   Brevard   7:00 PM
  Birmingham-Southern   Covenant   7:00 PM
Thu. 27 Huntingdon   Mississippi University for Women   7:00 PM
Fri. 28 Pfeiffer *   Averett   3:00 PM
  Pfeiffer *   William Peace   5:00 PM
  @ Danville, VA
  Methodist   East. Mennonite   7:00 PM
  William Peace *   Averett   7:00 PM
Sat. 29 N.C. Wesleyan *   Greensboro   12:00 PM
  Methodist *   Mary Baldwin   12:00 PM
  Piedmont *   Berea   12:00 PM
  LaGrange *   Brevard   12:00 PM
  Huntingdon *   Agnes Scott   12:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Salem   2:00 PM
  @ Greensboro, N.C.
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   2:00 PM
  @ Brevard, N.C.
  Meredith *   Methodist   2:00 PM
  @ Staunton, Va.
  Huntingdon *   Covenant   2:00 PM
  @ Decatur, Ga.
  Covenant *   Agnes Scott   4:00 PM
  Meredith *   Mary Baldwin   4:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Brevard   4:00 PM
  Salem *   Greensboro   5:00 PM
 
October
Tue. 2 Agnes Scott *   Brevard   6:00 PM
  Mid-Atlantic Christian   N.C. Wesleyan   6:30 PM
  William Peace *   Meredith   7:00 PM
Wed. 3 Covenant *   Berea   6:00 PM
  Guilford   William Peace   7:00 PM
  Huntingdon *   LaGrange   7:00 PM
  Pfeiffer *   Salem   7:00 PM
  Greensboro *   Averett   7:00 PM
Thu. 4 Hollins   Mary Baldwin   7:00 PM
  Salem *   Meredith   7:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Birmingham-Southern   7:00 PM
Fri. 5 Averett   Bridgewater (Va.)   7:00 PM
Sat. 6 Mary Baldwin *   Pfeiffer   12:00 PM
  Berea *   LaGrange   12:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   1:00 PM
  Mary Baldwin *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  @ Misenheimer, N.C.
  Covenant *   Brevard   2:00 PM
  Agnes Scott *   Berea   2:00 PM
  @ LaGrange, Ga.
  Maryville (Tenn.) *   Piedmont   3:00 PM
  @ Montgomery, Ala.
  N.C. Wesleyan *   Pfeiffer   4:00 PM
  Agnes Scott *   LaGrange   4:00 PM
  Piedmont *   Huntingdon   5:00 PM
Tue. 9 Oglethorpe   Covenant   7:00 PM
  William Peace *   N.C. Wesleyan   7:00 PM
  Berea   West Virginia St.   7:00 PM
  Pfeiffer   Ferrum   7:00 PM
  Greensboro *   Mary Baldwin   7:00 PM
Wed. 10 Averett *   Meredith   7:00 PM
  Brevard *   Piedmont   7:00 PM
  LaGrange   Oglethorpe   7:30 PM
Fri. 12 N.C. Wesleyan   Randolph   5:30 PM
  Maryville (Tenn.) *   Covenant   6:00 PM
  William Peace   Randolph   7:30 PM
Sat. 13 Covenant *   Piedmont   12:00 PM
  William Peace *   Mary Baldwin   12:00 PM
  Meredith *   Greensboro   12:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Agnes Scott   12:00 PM
  Huntingdon *   Brevard   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Methodist   2:00 PM
  @ Danville, Va.
  Meredith *   Pfeiffer   2:00 PM
  @ Greensboro, NC
  Covenant *   LaGrange   2:00 PM
  @ Piedmont College
  Berea *   Huntingdon   2:00 PM
  @ Brevard, N.C.
  LaGrange *   Piedmont   4:00 PM
  Pfeiffer *   Greensboro   4:00 PM
  Salem *   Mary Baldwin   4:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Averett   4:00 PM
  Berea *   Brevard   4:00 PM
Tue. 16 Berry   Covenant   6:00 PM
  William Peace   Ferrum   7:00 PM
  Piedmont *   Agnes Scott   7:00 PM
  Mary Baldwin *   Averett   7:00 PM
  Salem   Guilford   7:00 PM
Wed. 17 Pfeiffer *   Methodist   7:00 PM
  Guilford   Greensboro   7:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Meredith   7:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Berea   7:00 PM
Thu. 18 Huntingdon   Pensacola Christian   4:00 PM
  Huntingdon   Judson   6:00 PM
  Emory   Agnes Scott   7:00 PM
  East. Mennonite   Mary Baldwin   7:00 PM
  Salem *   Averett   7:00 PM
Fri. 19 Mary Baldwin   Lynchburg   6:30 PM
Sat. 20 William Peace *   Pfeiffer   12:00 PM
  Mary Baldwin *   Methodist   12:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Salem   12:00 PM
  Piedmont *   Berea   12:00 PM
  Covenant *   Huntingdon   1:00 PM
  Mary Baldwin *   Meredith   2:00 PM
  @ Methodist University
  N.C. Wesleyan *   Greensboro   2:00 PM
  @ Winston-Salem, N.C.
  Averett *   Pfeiffer   2:00 PM
  @ Raleigh, N.C.
  Covenant *   Agnes Scott   3:00 PM
  Kentucky Christian   Berea   4:00 PM
  Meredith *   Methodist   4:00 PM
  Averett *   William Peace   4:00 PM
  Agnes Scott *   Huntingdon   7:00 PM
Sun. 21 Brevard *   LaGrange   12:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Brevard   2:00 PM
  @ LaGrange, Ga.
  Maryville (Tenn.) *   LaGrange   2:00 PM
Tue. 23 Berea *   Covenant   6:00 PM
  Oglethorpe   Maryville (Tenn.)   6:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   7:00 PM
  Roanoke   Mary Baldwin   7:00 PM
  Meredith *   Salem   7:00 PM
  Va. Wesleyan   N.C. Wesleyan   7:00 PM
Wed. 24 Agnes Scott *   Brevard   6:00 PM
  Salem *   Pfeiffer   7:00 PM
  Ferrum   Mary Baldwin   7:00 PM
  Averett *   Greensboro   7:00 PM