2019 USA South Baseball

Date Away Home Status Links
 
February
Tue. 5 Berry   Piedmont   6:00 PM
Fri. 8 Covenant   Oglethorpe   4:00 PM
  Birmingham Southern   LaGrange   5:00 PM
  Brevard   William Peace   5:00 PM
  Berea   Huntingdon   5:00 PM
Sat. 9 East. Mennonite   N.C. Wesleyan   11:00 AM
  Oglethorpe   Covenant   12:00 PM
  Washington and Lee   Averett   12:00 PM
  Brevard   William Peace   12:00 PM
  East. Mennonite   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  7 innings
  Roanoke   Methodist   1:00 PM
  Berea   Sewanee   1:00 PM
  Huntingdon Firehouse Classic Tournament @ Montgomery, Ala.
  LaGrange   Birmingham Southern   2:00 PM
  Oglethorpe   Covenant   2:30 PM
  Washington and Lee   Averett   3:00 PM
  Brevard   William Peace   3:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Belhaven   3:30 PM
  Roanoke   Methodist   4:00 PM
  LaGrange   Birmingham Southern   5:00 PM
  Guilford   Huntingdon   5:00 PM
  Huntingdon Firehouse Classic Tournament
  Maryville (Tenn.)   Rhodes   7:00 PM
  @ Jackson, Mississippi (Belhaven University)
  Piedmont   Cal Lutheran   8:00 PM
  @ Tucson, Ariz.
Sun. 10 Averett   Washington and Lee   1:00 PM
  East. Mennonite   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Brevard   William Peace   1:00 PM
  Guilford   Berea   1:00 PM
  Huntingdon Firehouse Classic Tournament @ Huntingdon College
  Maryville (Tenn.)   Millsaps   1:00 PM
  Piedmont   Chapman   1:00 PM
  @ Tucson, Ariz.
  Sewanee   Huntingdon   5:00 PM
  Huntingdon Firehouse Classic Tournament
Tue. 12 Bridgewater (Va.)   Averett   2:30 PM
  Maryville (Tenn.)   Berry   3:00 PM
  Emory   LaGrange   5:00 PM
Wed. 13 Montreat   Brevard   2:00 PM
  Guilford   William Peace   5:00 PM
  Oglethorpe   Piedmont   7:00 PM
Fri. 15 Emory & Henry   Covenant   2:00 PM
  Neumann   Methodist   3:30 PM
  North Park   Huntingdon   5:00 PM
  Va. Wesleyan   LaGrange   7:00 PM
  Whitworth   Piedmont   7:00 PM
Sat. 16 Emory & Henry   Covenant   12:00 PM
  Hampden-Sydney   William Peace   12:00 PM
  Toccoa Falls   Brevard   12:00 PM
  Berea   Centre   12:00 PM
  Lynchburg   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Washington and Lee   Pfeiffer   1:00 PM
  Va. Wesleyan   LaGrange   2:00 PM
  Emory & Henry   Covenant   2:30 PM
  Hampden-Sydney   William Peace   3:00 PM
  Toccoa Falls   Brevard   3:00 PM
  Berea   Centre   3:00 PM
  George Fox   Piedmont   3:00 PM
  Piedmont, Ga.
  Washington and Lee   Pfeiffer   4:00 PM
  Lynchburg   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  DeSales   Methodist   5:00 PM
  Wis.-Whitewater   Huntingdon   5:00 PM
Sun. 17 Lynchburg   Maryville (Tenn.)   12:00 PM
  Elmira (N.Y.)   Greensboro   12:00 PM
  Washington and Lee   Pfeiffer   1:00 PM
  William Peace   Hampden-Sydney   1:00 PM
  Berea   Centre   1:00 PM
  Bridgewater (Va.)   Methodist   2:00 PM
  Va. Wesleyan   LaGrange   2:00 PM
  Brevard   Toccoa Falls   2:00 PM
  Elmira (N.Y.)   Greensboro   3:00 PM
  Pacific Lutheran   Piedmont   3:00 PM
  Spalding   Huntingdon   5:00 PM
Mon. 18 Elmira (N.Y.)   Greensboro   2:00 PM
Tue. 19 Hampden-Sydney   Averett   3:00 PM
  Washington and Lee   Piedmont   4:00 PM
  Berry   LaGrange   5:00 PM
Wed. 20 Mary Washington   Methodist   TBA
  Lynchburg   Averett   2:00 PM
  N.C. Wesleyan   St. Andrews   2:00 PM
  Pfeiffer   Piedmont International   4:00 PM
  Pfeiffer   Piedmont International   7:00 PM
Thu. 21 Elmira (N.Y.)   N.C. Wesleyan   2:00 PM
Fri. 22 Maryville (Tenn.) *   Covenant   2:00 PM
  Huntingdon *   Averett   2:30 PM
  Guilford   Greensboro   3:00 PM
  Rutgers-Camden   Methodist   4:00 PM
  Penn St.-Abington   Pfeiffer   4:00 PM
  @ Fayetteville, NC
  Elmira (N.Y.)   William Peace   6:00 PM
  Brevard *   Piedmont   7:00 PM
Sat. 23 LaGrange *   N.C. Wesleyan   11:00 AM
  Maryville (Tenn.) *   Covenant   12:00 PM
  Elmira (N.Y.)   William Peace   12:00 PM
  Mt. St. Joseph   Berea   1:00 PM
  Penn St.-Behrend   Methodist   2:00 PM
  LaGrange *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Huntingdon *   Averett   2:30 PM
  Maryville (Tenn.) *   Covenant   3:00 PM
  Brevard *   Piedmont   3:00 PM
  Franklin & Marshall   Greensboro   3:30 PM
  Mt. St. Joseph   Berea   4:00 PM
  New Rochelle   Pfeiffer   4:00 PM
  Fayetteville Swampdogs Tournament @ Fayetteville, N.C.
  Elmira (N.Y.)   William Peace   4:00 PM
Sun. 24 Frostburg St.   Pfeiffer   12:00 PM
  Fayetteville Swampdogs Tournament @ Fayetteville, N.C.
  LaGrange *   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Greensboro   Guilford   1:00 PM
  Huntingdon *   Averett   1:00 PM
  Lynchburg   Methodist   2:00 PM
  Armstrong/Diamond Invitational
  Brevard *   Piedmont   2:00 PM
Tue. 26 Ferrum   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Emory & Henry   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  Oglethorpe   LaGrange   5:00 PM
  Huntingdon   Millsaps   5:00 PM
Wed. 27 Roanoke   Averett   2:00 PM
  Piedmont International   Pfeiffer   4:00 PM
  Guilford   Methodist   4:00 PM
 
March
Fri. 1 Wheaton (Ill.)   Covenant   2:00 PM
  Piedmont *   Pfeiffer   6:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   7:00 PM
  Greensboro *   William Peace   7:00 PM
Sat. 2 N.C. Wesleyan *   Brevard   12:00 PM
  Wheaton (Ill.)   Covenant   12:00 PM
  Averett *   Methodist   1:00 PM
  Berea *   LaGrange   2:00 PM
  Wheaton (Ill.)   Covenant   2:30 PM
  N.C. Wesleyan *   Brevard   3:00 PM
  Greensboro *   William Peace   3:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   4:00 PM
  Averett *   Methodist   4:00 PM
  Berea *   LaGrange   5:00 PM
  Piedmont *   Pfeiffer   6:00 PM
Sun. 3 Greensboro *   William Peace   11:00 AM
  Piedmont *   Pfeiffer   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Brevard   1:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Huntingdon   1:00 PM
  Berea *   LaGrange   2:00 PM
  Averett *   Methodist   2:00 PM
Tue. 5 Wittenberg   Covenant   1:00 PM
  William Peace   Lynchburg   2:00 PM
  LaGrange   Emory   2:00 PM
  Methodist   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Averett   Ferrum   4:00 PM
  Greensboro   Cal Lutheran   5:30 PM
  Adrian   Piedmont   7:00 PM
  Start time changed from 5 p.m.
Wed. 6 Wittenberg   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Emory & Henry   Brevard   2:00 PM
  St. Andrews   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  East. Mennonite   Averett   2:30 PM
  Lynchburg   William Peace   3:00 PM
  Wittenberg   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Guilford   Pfeiffer   4:00 PM
  Rhodes   Huntingdon   5:00 PM
  Greensboro   Cal Lutheran   5:30 PM
Thu. 7 Greensboro   La Verne   5:00 PM
Fri. 8 Covenant *   Averett   3:00 PM
  Methodist *   Berea   4:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   7:00 PM
  Brevard *   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
  William Peace *   Piedmont   7:00 PM
Sat. 9 Covenant *   Averett   12:00 PM
  Methodist *   Berea   12:00 PM
  Brevard *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Roger Williams   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Covenant *   Averett   3:00 PM
  Methodist *   Berea   3:00 PM
  William Peace *   Piedmont   3:00 PM
  Pfeiffer *   Greensboro   4:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   4:00 PM
  Brevard *   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
Sun. 10 Pfeiffer *   Greensboro   1:00 PM
  Roger Williams   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   1:00 PM
  William Peace *   Piedmont   2:00 PM
  Pfeiffer *   Greensboro   4:00 PM
Mon. 11 Dean   William Peace   6:00 PM
Tue. 12 Randolph-Macon   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Covenant   Sewanee   3:00 PM
  Berry   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
  Emory & Henry   Methodist   4:00 PM
  Huntingdon   Millsaps   5:00 PM
  Piedmont   Oglethorpe   7:00 PM
Wed. 13 Berea   Transylvania   1:00 PM
  Emory & Henry   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  William Peace   Guilford   3:00 PM
  Berea   Transylvania   4:00 PM
  St. Andrews   Pfeiffer   6:00 PM
  Brevard   Roger Williams   6:00 PM
  Averett   Roanoke   7:00 PM
Fri. 15 Berea *   Covenant   3:00 PM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Huntingdon *   Brevard   3:00 PM
  Pfeiffer *   William Peace   6:00 PM
  LaGrange *   Piedmont   7:00 PM
Sat. 16 Berea *   Covenant   12:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Methodist   1:00 PM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  LaGrange *   Piedmont   2:00 PM
  Berea *   Covenant   3:00 PM
  Huntingdon *   Brevard   3:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Methodist   4:00 PM
  Pfeiffer *   William Peace   6:00 PM
Sun. 17 Huntingdon *   Brevard   12:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Methodist   1:00 PM
  Pfeiffer *   William Peace   1:00 PM
  Greensboro *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  LaGrange *   Piedmont   2:00 PM
Mon. 18 Me.-Presque Isle   Greensboro   2:00 PM
  Me.-Presque Isle   Greensboro   5:00 PM
  Calvin   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
Tue. 19 Me.-Presque Isle   N.C. Wesleyan   12:00 PM
  Me.-Presque Isle   N.C. Wesleyan   2:30 PM
  Tufts   Averett   2:30 PM
  Asbury   Berea   6:00 PM
  Cortland   Piedmont   7:00 PM
  Calvin   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
  Greensboro   Roanoke   7:00 PM
  LaGrange   Oglethorpe   7:00 PM
  William Peace   Trinity (Conn.)   7:00 PM
  @ Lexington, S.C.
  Birmingham Southern   Huntingdon   7:00 PM
Wed. 20 Calvin   Covenant   3:00 PM
  Tufts   Methodist   4:00 PM
Fri. 22 Brevard *   Pfeiffer   6:00 PM
  Piedmont *   Berea   6:00 PM
  Averett *   Greensboro   6:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   7:00 PM
  Covenant *   LaGrange   7:00 PM
  Methodist *   Huntingdon   7:00 PM
Sat. 23 Mt. St. Joseph   Maryville (Tenn.)   TBA
  Covenant *   LaGrange   2:00 PM
  Piedmont *   Berea   2:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   3:00 PM
  Methodist *   Huntingdon   4:00 PM
  Covenant *   LaGrange   5:00 PM
  Brevard *   Pfeiffer   6:00 PM
  Averett *   Greensboro   6:00 PM
Sun. 24 Mt. St. Joseph   Maryville (Tenn.)   TBA
  Piedmont *   Berea   12:00 PM
  N.C. Wesleyan *   William Peace   1:00 PM
  Brevard *   Pfeiffer   1:00 PM
  Methodist *   Huntingdon   1:00 PM
  Averett *   Greensboro   2:00 PM
Tue. 26 Sewanee   Covenant   3:00 PM
  LaGrange   Berry   6:00 PM
  Centre   Berea   6:00 PM
  Huntingdon   Birmingham Southern   7:00 PM
Wed. 27 Piedmont   Emory   3:00 PM
  Pfeiffer   St. Andrews   3:00 PM
  Methodist   Va. Wesleyan   3:30 PM
  Averett   Bridgewater (Va.)   4:00 PM
  Guilford   Greensboro   6:00 PM
  @ New Bridge Bank Park (Greensboro, N.C.)
Thu. 28 Averett   Lynchburg   3:00 PM
Fri. 29 Huntingdon *   Covenant   3:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Methodist   6:00 PM
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
  Averett *   William Peace   7:00 PM
Sat. 30 Huntingdon *   Covenant   12:00 PM
  Berea *   Pfeiffer   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Methodist   1:00 PM
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Huntingdon *   Covenant   3:00 PM
  Greensboro *   Brevard   3:00 PM
  Averett *   William Peace   3:00 PM
  Berea *   Pfeiffer   4:30 PM
Sun. 31 Greensboro *   Brevard   12:00 PM
  Berea *   Pfeiffer   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Methodist   1:00 PM
  Averett *   William Peace   1:00 PM
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Greensboro *   Brevard   3:00 PM
 
April
Tue. 2 Maryville (Tenn.)   Emory & Henry   3:00 PM
  Va. Wesleyan   N.C. Wesleyan   3:30 PM
  Huntingdon   Belhaven   5:00 PM
  Spalding   Berea   6:00 PM
  Covenant   Berry   6:00 PM
Wed. 3 Millsaps   LaGrange   1:00 PM
  Mary Washington   Averett   3:00 PM
Thu. 4 N.C. Wesleyan   Randolph-Macon   3:30 PM
  Averett   Hampden-Sydney   4:00 PM
Fri. 5 Brevard *   Methodist   5:00 PM
  Greensboro *   Berea   5:00 PM
  Covenant *   Piedmont   7:00 PM
  Pfeiffer *   LaGrange   7:00 PM
  Emory   Huntingdon   7:00 PM
  William Peace *   Maryville (Tenn.)   7:00 PM
Sat. 6 Greensboro *   Berea   12:00 PM
  Averett *   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  1st game of DH
  Brevard *   Methodist   1:00 PM
  Covenant *   Piedmont   2:00 PM
  Pfeiffer *   LaGrange   2:00 PM
  William Peace *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Emory   Huntingdon   2:00 PM
  Greensboro *   Berea   3:00 PM
  Averett   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Covenant *   Piedmont   5:00 PM
Sun. 7 William Peace *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Brevard *   Methodist   1:00 PM
  Averett *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Pfeiffer *   LaGrange   2:00 PM
  Huntingdon   Emory   2:00 PM
Tue. 9 Methodist   Mary Washington   3:30 PM
  Millsaps   Huntingdon   5:00 PM
  Piedmont   Berry   6:00 PM
  Berea   Asbury   6:00 PM
  Covenant   Birmingham Southern   7:00 PM
Wed. 10 Pfeiffer   Guilford   3:00 PM
  N.C. Wesleyan   Va. Wesleyan   3:30 PM
  William Peace   Randolph-Macon   3:30 PM
  Roanoke   Greensboro   6:00 PM
Fri. 12 Covenant *   Brevard   3:00 PM
  Piedmont *   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Huntingdon *   Greensboro   6:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Berea   7:00 PM
  Methodist *   William Peace   7:00 PM
Sat. 13 Covenant *   Brevard   12:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Berea   1:00 PM
  Piedmont *   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Averett *   Pfeiffer   1:00 PM
  Covenant *   Brevard   3:00 PM
  Methodist *   William Peace   3:00 PM
  Huntingdon *   Greensboro   4:00 PM
  Averett *   Pfeiffer   4:00 PM
Sun. 14 Huntingdon *   Greensboro   12:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Berea   1:00 PM
  Averett *   Pfeiffer   1:00 PM
  Piedmont *   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Methodist *   William Peace   1:00 PM
Tue. 16 Alice Lloyd   Berea   2:00 PM
  Brevard   Emory & Henry   3:00 PM
  Greensboro   Lynchburg   3:00 PM
  Averett   Mary Washington   3:00 PM
  Va. Wesleyan   Methodist   3:00 PM
  Berry   Covenant   4:00 PM
  Alice Lloyd   Berea   4:30 PM
  Birmingham Southern   Piedmont   6:00 PM
Thu. 18 Piedmont *   Huntingdon   7:00 PM
Fri. 19 N.C. Wesleyan *   Covenant   12:00 PM
  Berea *   Averett   12:00 PM
  Pfeiffer *   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Covenant   3:00 PM
  Methodist *   Greensboro   3:00 PM
  Berea *   Averett   3:00 PM
  Pfeiffer   Maryville (Tenn.)   6:00 PM
  Piedmont *   Huntingdon   6:00 PM
Sat. 20 N.C. Wesleyan *   Covenant   1:00 PM
  Methodist *   Greensboro   1:00 PM
  Piedmont *   Huntingdon   1:00 PM
  Pfeiffer   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  William Peace *   LaGrange   2:00 PM
  Berea *   Averett   3:00 PM
  Methodist *   Greensboro   4:00 PM
  William Peace *   LaGrange   5:00 PM
Sun. 21 William Peace *   LaGrange   2:00 PM
Thu. 25 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Fri. 26 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Brevard   Johnson University Tennessee   5:00 PM
Sat. 27 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Brevard   Johnson University Tennessee   1:00 PM
  Brevard   Johnson University Tennessee   4:00 PM
Sun. 28 Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
Tue. 30 Lynchburg   Greensboro   6:00 PM
* Conference
% Post season