USA South Women's Soccer Tournament Seeding Determined

USA South Women's Soccer Tournament Seeding Determined

(FAYETTEVILLE, N.C.) - After the completion of the regular season today, the seeding for the 2017 USA South Women's Soccer Tournament has been determined. The tournament consists of the top-six teams each division in the Conference and is scheduled to begin on Wednesday, October 25 with first round contests hosted by the divisional third and fourth seeds. The top-two divisional seeds receive first round byes and will host the quarterfinals on Saturday, October 28. The semifinal and championship games will be played at the site of the highest remaining divisional seed after quarterfinal round play on Friday and Saturday, November 3 and 4. If the highest-remaining divisional seeds are the same seed, the tournament semifinals and final will head to the West due to a predetermined rotation.

Seeding for the tournament is determined by a point system. Each Conference win is equal to three points while each Conference tie is equal to one point.

Please continue to visit the Tournament Website for up-to-date information.

Tournament Website Tournament Bracket




The 2017 Women's Soccer Tournament seeding is as follows:

East Division
Seed Team Record Points
1. Salem 6-1-0 18
2. Meredith 6-1-0 18
3. Greensboro 5-2-0 15
4. Methodist 4-3-0 12
5. Ferrum  3-4-0 9
6. N.C. Wesleyan 3-4-0 9
--- Averett  1-6-0 3
--- William Peace 0-7-0 0
       
West Division
Seed Team Record Points
1. Maryville 6-0-1 19
2. Piedmont 6-0-1 19
3. Covenant  5-2-0 15
4. Huntingdon  3-3-1 10
5. Agnes Scott  3-4-0 9
6. Wesleyan 2-4-1 7
--- Berea 1-6-0 3
--- LaGrange  0-7-0 0

 

2017 USA South Women's Soccer Tournament Schedule
(all times EST) 
First Round - Wednesday, October 25
Game 1: #5 East-Ferrum at #4 East-Methodist - 4:00pm
Game 2: #6 East-N.C. Wesleyan at #3 East-Greensboro - 1:00pm
Game 3: #5 West-Agnes Scott at #4 West-Huntingdon - 5:00pm
Game 4: #6 West-Wesleyan at #3 West-Covenant - 4:00pm 
 
Quarterfinals - Saturday, October 28
Game 5: Game 1 Winner at #1 East-Salem - 3:00pm
Game 6: Game 2 Winner at #2 East-Meredith - 3:00pm
Game 7: Game 3 Winner at #1 West-Maryville - 12:00pm
Game 8: Game 4 Winner at #2 West-Piedmont - 6:00pm
 
Semifinals - Friday, November 3 (played at highest remaining divisional seed after quarterfinals)
Game 5 Winner vs. Game 8 Winner - Time TBA
Game 6 Winner vs. Game 7 Winner - Time TBA
 
Final - Saturday, November 4 (played at highest remaining divisional seed after quarterfinals)
Semifinal Winners - Time TBA