2019 USA South Women's Soccer

Date Away Home Status Links
 
August
Fri. 16 Brewton Parker # 7 Wesleyan (Ga.) 3 Final - 2OT
Wed. 21 Emory-Oxford #   Agnes Scott   TBA
  Catawba #   Pfeiffer   7:00 PM EDT
Fri. 23 Shaw #   Greensboro   4:00 PM EDT
  Scrimmage
  Abraham Baldwin Agriculture College (ABAC) #   Wesleyan (Ga.)   5:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan #   Ferrum   6:00 PM EDT
  Exhibition
  Salem #   Wilmington Hammerheads (ECNL)   6:00 PM EDT
  @ Wilmington, N.C.
Sat. 24 Brevard #   Converse   10:00 AM EDT
  Johnson University Tennessee #   Berea   5:00 PM EDT
  West Alabama #   Huntingdon   5:30 PM EDT
Sun. 25 Webber Int'l #   Wesleyan (Ga.)   1:00 PM EDT
  Panoz Field Dedication
  TBA #   N.C. Wesleyan   3:00 PM EDT
  vs. Barton College
Mon. 26 Shaw #   Methodist   TBA
  Scrimmage
Fri. 30 Greensboro   Washington and Lee   12:00 PM EDT
  Piedmont   Pfeiffer   2:00 PM EDT
  @ Maryville College Invitational | Maryville, Tenn.
  Methodist   Salisbury   4:00 PM EDT
  Salisbury University Classic
  Southern Virginia   Meredith   4:00 PM EDT
  Allen (S.C.)   Agnes Scott   4:00 PM EDT
  Birmingham Southern   Maryville (Tenn.)   4:00 PM EDT
  Maryville Tournament
  Mary Baldwin   Sweet Briar   5:00 PM EDT
  Shenandoah   N.C. Wesleyan   6:00 PM EDT
  Meredith Tournament @ Cary, N.C.
  LaGrange   Centenary (La.)   6:00 PM EDT
  @ Jackson, Miss. (Millsaps College)
  Ferrum   Averett   7:00 PM EDT
  Covenant   Centre   7:00 PM EDT
  Emory & Henry   Brevard   7:00 PM EDT
  Talladega   Huntingdon   7:00 PM EDT
Sat. 31 Greensboro   Bridgewater (Va.)   12:00 PM EDT
  @ Lexington, Va.
  Birmingham Southern   Piedmont   12:00 PM EDT
  Maryville Tournament @ Maryville, Tenn.
  Lehman   Methodist   1:00 PM EDT
  @ Salisbury, Md.
  Randolph   Agnes Scott   2:00 PM EDT
  Shenandoah   Meredith   2:00 PM EDT
  Meredith Classic
  William Peace   St. Andrews   2:45 PM EDT
  Berea   Warren Wilson   4:00 PM EDT
  Pfeiffer   Maryville (Tenn.)   4:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan   Southern Virginia   4:15 PM EDT
  Meredith Classic @ Cary, N.C.
  Salem   Bob Jones   5:00 PM EDT
 
September
Sun. 1 Randolph   Wesleyan (Ga.)   1:00 PM EDT
  Averett   East. Mennonite   2:00 PM EDT
  LaGrange   Millsaps   2:00 PM EDT
Mon. 2 Greensboro   Bob Jones   4:00 PM EDT
Tue. 3 St. Andrews   Methodist   6:00 PM EDT
Wed. 4 Meredith   Randolph-Macon   4:00 PM EDT
  Hollins   Mary Baldwin   5:00 PM EDT
  Brevard   Piedmont International   5:00 PM EDT
  Earlham   Berea   5:00 PM EDT
  Belhaven   Huntingdon   5:00 PM EDT
  Emory & Henry   Averett   6:00 PM EDT
  Piedmont   Berry   7:00 PM EDT
  Salem   Guilford   7:00 PM EDT
  Covenant   Sewanee   7:00 PM EDT
Thu. 5 Pfeiffer   Southern Virginia   5:00 PM EDT
Fri. 6 Oglethorpe   LaGrange   5:00 PM EDT
Sat. 7 N.C. Wesleyan   Rutgers-Camden   11:00 AM EDT
  Maryville (Tenn.)   Lynchburg   12:00 PM EDT
  Averett   Piedmont   12:00 PM EDT
  William Peace   Agnes Scott   12:00 PM EDT
  Berea   Midway   1:00 PM EDT
  Salem   Covenant   1:00 PM EDT
  Brevard   Methodist   1:00 PM EDT
  East. Mennonite   Meredith   2:00 PM EDT
  Greensboro   Southern Virginia   5:00 PM EDT
  Guilford   Wesleyan (Ga.)   5:00 PM EDT
  @ Piedmont College (Demorest, Georgia)
  Huntingdon   Texas-Dallas   6:00 PM EDT
  @ Birmingham, Ala.
  Mary Baldwin   Wesley   7:00 PM EDT
Sun. 8 Averett   Oglethorpe   12:00 PM EDT
  Bradford Classic @ Demorest, Ga.
  N.C. Wesleyan   Stockton   1:00 PM EDT
  East. Mennonite   Methodist   1:00 PM EDT
  LaGrange   Talladega   2:00 PM EDT
  Salem   Agnes Scott   2:00 PM EDT
  Wesleyan (Ga.)   Berry   2:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.)   Roanoke   2:00 PM EDT
  Guilford   Piedmont   2:30 PM EDT
  Greensboro   Emory & Henry   4:00 PM EDT
  Birmingham Southern   Huntingdon   8:00 PM EDT
Tue. 10 Averett   Bridgewater (Va.)   4:00 PM EDT
  Hollins   William Peace   6:30 PM EDT
  Brevard   Allen University   7:00 PM EDT
  Birmingham Southern   Covenant   7:00 PM EDT
Wed. 11 Wilson   Mary Baldwin   4:00 PM EDT
  Salem   Sweet Briar   4:30 PM EDT
  Toccoa Falls   LaGrange   5:00 PM EDT
  Meredith   Roanoke   6:00 PM EDT
  Huntingdon   Berry   7:00 PM EDT
  Methodist   Guilford   7:00 PM EDT
  Berea   Centre   7:00 PM EDT
Thu. 12 Wesleyan (Ga.) *   Piedmont   4:00 PM EDT
Sat. 14 Mt. St. Joseph   Piedmont   12:00 PM EDT
  Covenant   Belhaven   12:00 PM EDT
  Mary Baldwin   Notre Dame (Md.)   1:00 PM EDT
  Marymount (Va.)   Greensboro   1:00 PM EDT
  Berry   Agnes Scott   2:00 PM EDT
  Randolph-Macon   Salem   2:00 PM EDT
  Methodist   Chris. Newport   2:00 PM EDT
  Bridgewater (Va.)   N.C. Wesleyan   4:00 PM EDT
  Berea   Spalding   5:00 PM EDT
  @ Southern Indiana- Woehrle Athletic Complex
  Brevard   Southern Virginia   6:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.)   Ferrum   7:00 PM EDT
  Pfeiffer   Edgewood   8:00 PM EDT
  UT-Dallas Tournament @ at UT-Dallas
Sun. 15 Lynchburg   Piedmont   11:00 AM EDT
  Piedmont Invitational
  LaGrange   William Peace   12:00 PM EDT
  Shaw   Meredith   1:00 PM EDT
  Wesleyan (Ga.)   Tenn. Wesleyan   3:00 PM EDT
  Ky. Wesleyan   Berea   4:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.)   Averett   4:30 PM EDT
  Huntingdon   Oglethorpe   5:00 PM EDT
  Pfeiffer   Texas-Dallas   8:00 PM EDT
  UT-Dallas Tournament
Tue. 17 Maryville (Tenn.)   Transylvania   7:00 PM EDT
  William Peace   Randolph   7:00 PM EDT
  Salem   Brevard   7:00 PM EDT
  Berry   Covenant   7:00 PM EDT
  Wesleyan (Ga.)   Birmingham Southern   7:00 PM EDT
Wed. 18 Marymount (Va.)   Mary Baldwin   2:00 PM EDT
  Averett   Washington and Lee   4:00 PM EDT
  Roanoke   Greensboro   4:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan   Mary Washington   4:30 PM EDT
  Methodist   Randolph-Macon   4:30 PM EDT
  Huntingdon   Rhodes   5:00 PM EDT
  Talladega   LaGrange   5:30 PM EDT
  Marietta   Berea   5:30 PM EDT
  Meredith   Ferrum   6:00 PM EDT
  Guilford   Pfeiffer   7:00 PM EDT
  Agnes Scott   Oglethorpe   7:00 PM EDT
Thu. 19 Emory & Henry   Salem   4:00 PM EDT
Fri. 20 Mary Baldwin   Wesleyan (Ga.)   7:00 PM EDT
  Piedmont   McMurry   9:00 PM EDT
Sat. 21 Washington and Lee   Meredith   1:00 PM EDT
  Agnes Scott   Sewanee   1:00 PM EDT
  Emory   Maryville (Tenn.)   3:00 PM EDT
  Roanoke   Pfeiffer   5:00 PM EDT
  Bob Jones   Berea   5:30 PM EDT
  Averett   Guilford   6:00 PM EDT
  Mary Baldwin   LaGrange   7:00 PM EDT
  Brevard   William Peace   7:00 PM EDT
  Huntingdon   Centre   7:00 PM EDT
  Piedmont   Hardin-Simmons   8:00 PM EDT
Sun. 22 Ferrum   Salem   2:00 PM EDT
  Washington and Lee   N.C. Wesleyan   3:00 PM EDT
  Greensboro   East. Mennonite   3:00 PM EDT
  Oglethorpe   Wesleyan (Ga.)   5:00 PM EDT
Mon. 23 Bob Jones   William Peace   6:00 PM EDT
Tue. 24 Mississippi University for Women   LaGrange   4:00 PM EDT
  Piedmont   Emory & Henry   6:00 PM EDT
  Agnes Scott   Birmingham Southern   6:00 PM EDT
  Emory   Covenant   7:00 PM EDT
Wed. 25 Averett   Randolph   4:00 PM EDT
  William Peace   Sweet Briar   4:30 PM EDT
  Guilford   Meredith   7:00 PM EDT
  Brevard   Johnson & Wales (NC)   7:00 PM EDT
Thu. 26 Ferrum   Greensboro   5:00 PM EDT
Fri. 27 Transylvania   Berea   7:00 PM EDT
Sat. 28 Mary Baldwin *   William Peace   12:00 PM EDT
  Greensboro *   Salem   2:00 PM EDT
  Averett *   N.C. Wesleyan   2:00 PM EDT
  Wesleyan (Ga.) *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EDT
  Huntingdon *   Berea   3:00 PM EDT
  LaGrange *   Agnes Scott   4:00 PM EDT
  Brevard *   Covenant   4:00 PM EDT
  Pfeiffer *   Methodist   6:00 PM EDT
Mon. 30 Oglethorpe   Covenant   7:30 PM EDT
 
October
Tue. 1 Maryville (Tenn.) *   Berea   4:00 PM EDT
  Agnes Scott *   Wesleyan (Ga.)   6:00 PM EDT
  Piedmont *   Brevard   6:00 PM EDT
  Salem *   Meredith   6:00 PM EDT
  William Peace *   Pfeiffer   7:00 PM EDT
  Greensboro *   Averett   7:00 PM EDT
Wed. 2 Methodist *   N.C. Wesleyan   4:00 PM EDT
Fri. 4 Brevard *   LaGrange   3:00 PM EDT
  William Peace   Trinity (D.C.)   4:30 PM EDT
  Covenant *   Huntingdon   5:30 PM EDT
  Maryville (Tenn.) *   Piedmont   6:00 PM EDT
Sat. 5 N.C. Wesleyan *   Mary Baldwin   12:00 PM EDT
  Berea *   Wesleyan (Ga.)   12:00 PM EDT
  Methodist *   Greensboro   1:00 PM EDT
  Pfeiffer *   Meredith   2:00 PM EDT
  Averett *   Salem   2:00 PM EDT
  William Peace   Marymount (Va.)   3:00 PM EDT
  Brevard *   Huntingdon   4:00 PM EDT
  Covenant *   LaGrange   7:00 PM EDT
Sun. 6 Methodist *   Mary Baldwin   12:00 PM EDT
  Berea *   Piedmont   1:00 PM EDT
  Piedmont International   N.C. Wesleyan   3:00 PM EDT
Wed. 9 Meredith *   Greensboro   4:00 PM EDT
  Piedmont *   Agnes Scott   4:00 PM EDT
  Mary Baldwin   Trinity (D.C.)   4:30 PM EDT
  LaGrange *   Wesleyan (Ga.)   6:00 PM EDT
  Salem *   Pfeiffer   6:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   William Peace   7:00 PM EDT
  Warren Wilson   Brevard   7:00 PM EDT
  Johnson & Wales (NC)   Averett   7:00 PM EDT
Thu. 10 Covenant *   Berea   4:00 PM EDT
Fri. 11 Meredith *   Averett   1:00 PM EDT
Sat. 12 Berea *   LaGrange   12:00 PM EDT
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM EDT
  Mary Baldwin *   Pfeiffer   2:00 PM EDT
  Agnes Scott *   Brevard   2:00 PM EDT
  Salem *   N.C. Wesleyan   2:00 PM EDT
  Covenant   Bob Jones   4:00 PM EDT
  William Peace *   Methodist   6:00 PM EDT
Sun. 13 Agnes Scott *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM EDT
  Wesleyan (Ga.) *   Brevard   3:00 PM EDT
Tue. 15 Mary Baldwin *   Greensboro   4:00 PM EDT
  William Peace *   Salem   4:00 PM EDT
  Toccoa Falls   Piedmont   5:00 PM EDT
  Pfeiffer *   Averett   6:00 PM EDT
  LaGrange *   Huntingdon   7:00 PM EDT
Wed. 16 Oakland City   Berea   5:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Meredith   6:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.) *   Covenant   7:00 PM EDT
Thu. 17 Salem   Piedmont International   6:00 PM EDT
Sat. 19 Piedmont *   LaGrange   12:00 PM EDT
  Brevard *   Berea   1:00 PM EDT
  Agnes Scott *   Covenant   2:00 PM EDT
  Pfeiffer *   N.C. Wesleyan   2:00 PM EDT
  Greensboro *   William Peace   2:00 PM EDT
  Huntingdon *   Wesleyan (Ga.)   3:00 PM EDT
  Meredith *   Mary Baldwin   4:00 PM EDT
  Averett *   Methodist   6:00 PM EDT
Sun. 20 Allen University   Wesleyan (Ga.)   3:00 PM EDT
  Senior Night
Tue. 22 Judson (AL)   LaGrange   5:00 PM EDT
  Maryville (Tenn.) *   Brevard   6:00 PM EDT
Wed. 23 Regent   N.C. Wesleyan   3:00 PM EDT
  Averett *   Mary Baldwin   4:00 PM EDT
  Covenant *   Piedmont   4:00 PM EDT
  Huntingdon *   Agnes Scott   4:30 PM EDT
  Greensboro *   Pfeiffer   6:00 PM EDT
  Salem *   Methodist   6:00 PM EDT
  Meredith *   William Peace   7:00 PM EDT
Fri. 25 Bob Jones   Brevard   7:00 PM EDT
Sat. 26 William Peace *   Averett   1:00 PM EDT
  N.C. Wesleyan *   Greensboro   1:00 PM EDT
  Mary Baldwin *   Salem   2:00 PM EDT
  Wesleyan (Ga.) *   Covenant   2:00 PM EDT
  Berea *   Agnes Scott   2:00 PM EDT
  Piedmont *   Huntingdon   3:00 PM EDT
  Methodist *   Meredith   6:00 PM EDT
Sun. 27 Huntingdon   Emory   3:00 PM EDT
  LaGrange *   Maryville (Tenn.)   3:30 PM EDT
Mon. 28 Piedmont   Bob Jones   6:00 PM EDT
Wed. 30 TBD %   Maryville (Tenn.)   TBA
  N.C. Wesleyan %   TBD   TBA
  USA South Tournament First Round
  Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  Meredith   TBA   TBA
  Trinity (D.C.)   Mary Baldwin   5:00 PM EDT
  Johnson & Wales (NC) *   Pfeiffer   6:00 PM EDT
 
November
Fri. 1 Salem   Shaw   1:00 PM EDT
Sat. 2 USA South Conference Tournament First Round   Salem   TBA
  TBD %   Maryville (Tenn.)   TBA
  Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  N.C. Wesleyan %   TBD   TBA
  USA South Tournament Quarterfinals
  Bob Jones   Pfeiffer   3:00 PM EDT
Fri. 8 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  TBD %   Maryville (Tenn.)   TBA
Sat. 9 Greensboro   Guilford   TBA
  Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ TBD
  TBD %   Maryville (Tenn.)   TBA
# Exhibition
* Conference
% Post season