2018-19 USA South Women's Tennis

Date Away Home Status Links
 
September
Sat. 8 Pfeiffer   Randolph College Individual Tournament   TBA
Sat. 15 Coker #   Brevard   Cancelled
  Brevard, N.C.
Fri. 21 Pfeiffer   Methodist Tournament   TBA
  Meredith   Methodist   Cancelled
Sat. 22 Meredith   Methodist   Cancelled
Sun. 23 Meredith   Methodist   Cancelled
Thu. 27 Lynchburg   Pfeiffer   Cancelled
Sat. 29 Albany St. (GA) 1 LaGrange 8 Final
  Hollins 0 Salem 9 Final
  Brooklyn 7 LaGrange 2 Final
Sun. 30 N.C. Wesleyan   Emory   9:00 AM
  ITA's @ Emory University @ Atlanta, GA
  Maryville (Tenn.) 2 Emory & Henry 7 Final
 
October
Fri. 5 TBA   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  NC Wesleyan Fall Invitational
  Pfeiffer 2 Southern Virginia 7 Final
  Thomas More   Berea   Cancelled
Sat. 6 Brevard 1 Converse 8 Final
  TBA   N.C. Wesleyan   11:00 AM
  NC Wesleyan Fall Invitational
  Brevard 1 Johnson C. Smith 8 Final
  Spartanburg, S.C.
  Pfeiffer 7 Montreat College 2 Final
Sun. 7 TBA   N.C. Wesleyan   11:00 AM
  NC Wesleyan Fall Invitational
  Randolph 4 Averett 5 Final
  Salem 2 Emory & Henry 7 Final
Tue. 9 Snead State 7 Covenant 2 Final
Sat. 13 Montreat College 2 Brevard 7 Final
  Brevard, N.C.
  Lees-McRae   Averett   Postponed
  Danville, Va.
Sun. 21 Maryville (Tenn.) 1 Milligan 8 Final
Mon. 29 Johnson University Tennessee 2 Maryville (Tenn.) 7 Final
 
February
Sat. 2 Birmingham Southern   LaGrange   12:00 PM
  Brevard   Southern Wesleyan   1:00 PM
  Central, S.C.
Sun. 3 Methodist   Barton   1:00 PM
  Fayetteville, N.C.
Sat. 9 Pfeiffer   Mars Hill   1:00 PM
  Covenant   Birmingham Southern   1:00 PM
Tue. 12 Barton   Meredith   2:00 PM
Fri. 15 Agnes Scott   Oglethorpe   2:30 PM
  Huntingdon   Belhaven   4:00 PM
  @ Jackson, Miss.
Sat. 16 Methodist   Mary Washington   9:00 AM
  Eagle Indoor Invitational
  Covenant   Oglethorpe   10:00 AM
  Huntingdon   Louisiana Col.   11:30 AM
  @ Jackson, Miss.
  Salisbury   Methodist   12:00 PM
  @ Fredericksburg, Va.
  Wesleyan (Ga.)   Columbia (SC)   1:00 PM
  Brevard   Johnson C. Smith   1:00 PM
  Charlotte, N.C.
  Fayetteville St.   Greensboro   1:00 PM
  Shaw   N.C. Wesleyan   1:30 PM
  Salem   Hollins   2:00 PM
  Huntingdon   Millsaps   3:00 PM
  Mary Baldwin   Shenandoah   7:30 PM
Sun. 17 Huntingdon   Rhodes   10:00 AM
  Greensboro   Guilford   2:00 PM
Mon. 18 Johnson University Tennessee   Greensboro   1:00 PM
  Point U.   Agnes Scott   4:00 PM
Tue. 19 Shaw   Meredith   3:00 PM
Wed. 20 Shaw   Pfeiffer   3:00 PM
Fri. 22 Agnes Scott   Salem   1:00 PM
  N.C. Wesleyan   Chowan   2:00 PM
  Piedmont   Berry College   4:00 PM
  Centre   Covenant   4:00 PM
Sat. 23 LaGrange   Covenant   TBA
  Meredith   Montreat College   TBA
  Randolph   Pfeiffer   1:00 PM
  Brevard   Piedmont   1:00 PM
  Demorest, Ga.
  Guilford   Mary Baldwin   2:00 PM
Sun. 24 Salem   Guilford   11:00 AM
  Meredith   Brevard   11:30 AM
Tue. 26 Mount Olive   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Piedmont   Covenant   3:30 PM
Thu. 28 Meredith   Winston-Salem   4:00 PM
 
March
Fri. 1 Lees-McRae   Averett   12:00 PM
  Danville, Va.
  Salem   Montreat College   2:00 PM
  Covenant   Maryville (Tenn.)   2:30 PM
Sat. 2 Covenant   Berea   11:00 AM
  Brevard   Pfeiffer   1:00 PM
  Albany St. (GA)   Wesleyan (Ga.)   1:00 PM
  Meredith   Randolph-Macon   1:00 PM
  Methodist   Winston-Salem   2:00 PM
  Covenant   Transylvania   3:00 PM
  @ Berea, Ky. (at Berea College)
Sun. 3 N.C. Wesleyan   East Carolina   TBA
  @ Orlando, FL
  Meredith   Va. Wesleyan   12:00 PM
  Guilford   Averett   1:00 PM
Mon. 4 N.C. Wesleyan   Grand Valley St.   TBA
  @ Orlando, FL
  Livingstone   Pfeiffer   2:00 PM
Tue. 5 N.C. Wesleyan   Minn. St. Moorhead   TBA
  @ Orlando, FL
  N.C. Wesleyan   Hampton   TBA
  @ Orlando, FL
  Saint Benedict   Methodist   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
Wed. 6 Point U.   Huntingdon   5:00 PM
Thu. 7 Gordon   LaGrange   TBA
  N.C. Wesleyan   Rensselaer   8:00 AM
  @ Orlando, FL
Fri. 8 Lynchburg   Salem   2:00 PM
  Huntingdon   Albany St. (GA)   2:00 PM
  N.C. Wesleyan   Embry-Riddle   3:30 PM
  Piedmont   Regis (Mass.)   5:00 PM
  Spring Break Trip @ Florida
Sat. 9 Belhaven   Piedmont   9:00 AM
  @ Orlando, Fla.
  Huntingdon *   Wesleyan (Ga.)   1:00 PM
  Johnson C. Smith   Pfeiffer   2:00 PM
  Mary   Piedmont   5:00 PM
  @ Orlando, Fla.
Sun. 10 Maryville (Tenn.)   LaGrange   TBA
  Transylvania   Piedmont   9:00 AM
  @ Orlando, Fla.
  Mississippi University for Women   Huntingdon   3:00 PM
Mon. 11 Salem *   Greensboro   2:00 PM
Tue. 12 Morningside   Piedmont   9:00 AM
  @ Orlando, Fla.
  Southern Virginia   Salem   2:00 PM
  Bryn Mawr   Averett   3:30 PM
  Piedmont   Ursinus   5:00 PM
  @ Orlando, Fla.
Wed. 13 Emory & Henry   William Peace   2:00 PM
Thu. 14 Spartanburg Methodist   Brevard   1:00 PM
  Brevard, N.C.
  Hollins   Averett   3:30 PM
Fri. 15 Warren Wilson   Covenant   4:00 PM
Sat. 16 Brevard *   Berea   1:00 PM
  Berea, Ky.
  Averett   Sweet Briar   2:00 PM
Sun. 17 Pfeiffer   Ferrum   1:00 PM
  Randolph-Macon   Mary Baldwin   1:00 PM
  William Peace   Guilford   2:00 PM
Tue. 19 William Peace   Ferrum   4:00 PM
Wed. 20 Maryville (Tenn.)   Brevard   1:00 PM
  Mary Baldwin   Sweet Briar   3:00 PM
  Piedmont *   LaGrange   4:00 PM
Thu. 21 Lynchburg   Mary Baldwin   3:00 PM
Fri. 22 Berry College   Covenant   4:30 PM
Sat. 23 Methodist *   N.C. Wesleyan   TBA
  Huntingdon *   Maryville (Tenn.)   11:00 AM
  Berea *   Covenant   12:00 PM
  Wesleyan (Ga.) *   Brevard   1:00 PM
  Brevard, N.C.
  Agnes Scott *   Piedmont   1:00 PM
  Averett   Lynchburg   2:00 PM
  Pfeiffer *   Mary Baldwin   2:00 PM
Sun. 24 Huntingdon *   Berea   1:00 PM
Tue. 26 Maryville (Tenn.) *   Berea   12:00 PM
  Johnson University Tennessee   Brevard   1:00 PM
  Agnes Scott *   Wesleyan (Ga.)   2:30 PM
  Pfeiffer *   Methodist   3:00 PM
  Covenant *   Piedmont   3:30 PM
Wed. 27 William Peace *   Greensboro   12:00 PM
  Meredith *   Averett   3:30 PM
Fri. 29 Averett   Southern Virginia   3:00 PM
Sat. 30 LaGrange *   Maryville (Tenn.)   TBA
  Wesleyan (Ga.) *   Covenant   TBA
  Huntingdon   Tuskegee   10:00 AM
  Agnes Scott *   Brevard   11:30 AM
  Brevard, N.C.
  Berea *   Piedmont   12:00 PM
  Meredith *   William Peace   12:00 PM
  Averett   Winston-Salem   1:00 PM
  Greensboro *   Methodist   1:00 PM
  N.C. Wesleyan *   Pfeiffer   2:00 PM
  Mary Baldwin *   Salem   2:00 PM
  Huntingdon   Montreat College   2:30 PM
  @ Tuskegee, Ala.
Sun. 31 Chowan   Methodist   TBA
  Oakland City   Maryville (Tenn.)   12:00 PM
  Mary Baldwin *   William Peace   2:00 PM
  Greensboro *   Salem   2:00 PM
 
April
Tue. 2 N.C. Wesleyan *   Averett   3:30 PM
Wed. 3 Wesleyan (Ga.) *   LaGrange   TBA
  Mary Baldwin *   Greensboro   1:00 PM
  Brevard *   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Huntingdon *   Agnes Scott   2:30 PM
  Piedmont   Oglethorpe   3:30 PM
Fri. 5 Mary Baldwin   Emory & Henry   2:00 PM
  Maryville (Tenn.) *   Agnes Scott   3:30 PM
  Sewanee   Covenant   4:00 PM
Sat. 6 LaGrange *   Berea   TBA
  Maryville (Tenn.) *   Wesleyan (Ga.)   TBA
  William Peace *   N.C. Wesleyan   TBA
  Methodist *   Mary Baldwin   10:30 AM
  Piedmont *   Huntingdon   12:00 PM
  Meredith *   Pfeiffer   1:00 PM
  Covenant *   Brevard   2:00 PM
  Averett *   Salem   2:00 PM
Sun. 7 N.C. Wesleyan   TCNJ   11:00 AM
  Averett *   Pfeiffer   1:00 PM
Tue. 9 Piedmont *   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  LaGrange *   Huntingdon   3:30 PM
  N.C. Wesleyan *   Meredith   4:00 PM
  Agnes Scott *   Covenant   4:00 PM
  Wesleyan (Ga.)   Albany St. (GA)   4:00 PM
Wed. 10 Pfeiffer *   Greensboro   1:00 PM
  Salem *   William Peace   2:00 PM
  Averett *   Mary Baldwin   3:00 PM
  Averett *   Mary Baldwin   5:00 PM
Fri. 12 Brevard *   LaGrange   1:00 PM
  LaGrange, Ga.
  Piedmont   Sewanee   1:30 PM
  Salem *   Meredith   2:00 PM
  Covenant *   Huntingdon   3:30 PM
Sat. 13 Berea *   Wesleyan (Ga.)   TBA
  Greensboro *   Meredith   12:00 PM
  Covenant *   LaGrange   12:00 PM
  Brevard *   Huntingdon   1:00 PM
  Pfeiffer *   Salem   1:00 PM
  Mary Baldwin *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Methodist *   Averett   2:00 PM
  Berea   Maryville (Tenn.)   2:30 PM
  Albany St. (GA)   Huntingdon   4:00 PM
Sun. 14 Berea *   Agnes Scott   TBA
  Greensboro *   William Peace   1:00 PM
  Rust   Huntingdon   4:00 PM
Tue. 16 William Peace *   Pfeiffer   2:00 PM
  Piedmont *   Brevard   3:00 PM
  Brevard, N.C.
  Greensboro *   Averett   3:00 PM
Wed. 17 Methodist *   Meredith   1:30 PM
  Salem *   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Maryville (Tenn.)   Johnson University Tennessee   3:00 PM
  @ Knoxville, Tenn.
  Methodist   Meredith   3:30 PM
  Hollins   Mary Baldwin   4:00 PM
Thu. 18 Ferrum   Greensboro   1:00 PM
Fri. 19 Va. Wesleyan   Averett   3:30 PM
  LaGrange   Piedmont   4:00 PM
Sat. 20 Maryville (Tenn.) *   Covenant   TBA
  Meredith   Southern Virginia   9:00 AM
  N.C. Wesleyan *   Greensboro   10:00 AM
  Wesleyan (Ga.) *   Piedmont   12:00 PM
  LaGrange *   Agnes Scott   12:00 PM
  Averett *   William Peace   1:00 PM
  Meredith *   Mary Baldwin   1:30 PM
  Salem *   Methodist   2:00 PM
  Piedmont   Emmanuel (Ga.)   5:00 PM
Tue. 23 N.C. Wesleyan #   Belmont Abbey   2:30 PM
Fri. 26 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Huntingdon   TBA   TBA
  @ LaGrange, Ga.
  Meredith   TBD   TBA
  USA South Tournament begins @ LaGrange, Ga.
Sat. 27 Covenant %   USA South Tournament   TBA
  @ LaGrange, Ga.
# Exhibition
* Conference
% Post season